Öğrenelim: Köpeklere Ağrı Kesici Verilir Mi?


Köpeklere ağrı kesici verilir mi? Sorusunun cevabını bu içeriğimizde bulabilirsiniz. Can dostlarımız olan köpeklerin çeşitli zamanlarda ve farklı nedenlerden dolayı ağrıları oluşabilmektedir. Böyle bir durumda ağrı çekmesini istemediğiniz köpeğiniz için neleri yapabileceğinizi merak ediyorsanız ve en önemlisi köpeklere ağrı kesici  verilir mi sorusuna yanıt arıyorsanız, en doğru adreste olduğunuzu belirtmek istiyoruz. Her ne kadar bazı ilaçların verilebileceğini bilseniz de, bunları mutlaka veterinerlerin kontrolünde gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Çünkü öncelikle ağrıya neden olan faktörlerin bulunması ve belirlenmesi gerekmektedir. Sizler de bu doğrultuda hizmet verecek olan ve köpeklerinizin muayenesini yaptıktan sonra ilaçla tedavi yöntemi ve ağrı kesici konusunda bilgi verecek olan uzman isimlerden yardım alabilirsiniz.

Köpekler neden ağrı çeker?

Köpeklere ağrı kesici verilir mi?

Köpeklerin karın bölgesinde, dişlerinde veya eklemlerinde meydana gelen rahatsızlıklar neticesinde ağrı çektikleri görülmektedir. Ancak hangisinden kaynaklandığını sahiplerinin anlaması mümkün değildir. Ancak veterinerlerin kontrol etmesi neticesinde ortaya çıkacak olan sebeplerin yok edilmesine yönelik adımlar atılacaktır. Ağrı çektiğini nasıl anlayabileceğinizi biliyorsanız, böyle bir durumda hemen veterinere götürmeniz gerekecektir.

Köpekler ağrı çekiyorsa nasıl davranır?

Köpeklere ağrı kesici verilir mi?

Köpeklerin ağrı çektiğini anlamanın yollarından en önemlisi iştah kaybı yaşadığının farkına varmaktır. Özellikle böyle bir durumda vitaminsiz ve besinsiz kalmasının bağışıklık sistemini olumsuz etkileyeceğini unutmamalısınız. Daha fazla hastalığa yakalanmasını önlemek için bir an önce harekete geçmeyi de unutmamalısınız.

Bunun yanında salya akıntıları varsa, aşırı yalanıyorsa veya ısırmaya çalışıyorsa, yine ağrı çektiğini göstermektedir. Normal bir günde göstermediği davranışları sergileyerek onu tanıyamaz hale gelmesi ve nefes almasında düzensizliklerin görülmesi de yine ağrı yaşadığını gösterecektir.

Bu nedenle şüpheli durumlarda vakit kaybetmemeli ve veterinere danışmalısınız. Böylece can dostlarınızın vücut dilinden ne kadar anladığınızın da farkına varmış olacaksınız.

Ne zaman veterinere götürmeli?

Köpeklere ağrı kesici verilir mi?

Yukarıdaki belirtileri gördüğünüzde veterinere götürerek tek başınıza tedavi etmemelisiniz. Çünkü aksi halde bilinçsiz bir şekilde davranarak köpeklerin zehirlenmesine neden olabilirsiniz.

Bunun dışında farklı sağlık sorunları da ortaya çıkabilir ve son derece üzücü olan durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle ilaçlarda, ağrı kesicilerde veya antibiyotik gibi türlerde öncelikle veterinerlerin uyarılarını dikkate almalısınız.

Köpeklere ağrı kesici verilir mi?

Köpeklere verilecek olan ağrı kesiciler, insanların günlük kullandıkları ağrı kesicilerden farklıdır. Çünkü içerisinde bulunan parasetamol maddesi köpeklerin zarar görmesine neden olmaktadır.

Bu nedenle dozunu ayarlayamayacağınızı düşündüğünüzde ya da köpeklerin zarar görmesini istemediğinizde, öncelikle veterinerlere danışmalı ve kendi başınıza böyle bir tedaviye kalkışmamalısınız. Böylece hangi ilacın, ne kadar dozda verilmesi gerektiğine karar verecek olan uzman isimlerin direktifleri sayesinde köpeklerin ağrısını dindirebilirsiniz.