Köpeğinizin Kaybolmasını Engellemek İçin Alabileceğiniz 12 Basit Önlem


Eğer köpeğinizin kaybolmasını engellemek istiyorsanız, daha sonra üzülmek yerine bu önlemleri mutlaka alın. Hepsi uygulanabilir, basit öneriler. Hem de sevimli dostunuzun sizden hiç kopmamasını sağlamak için bire bir…

1. Mutlaka tasma ile gezdirin

köpeğinizin kaybolmasını engellemek

“Benim köpeğim tasmasız da gezer”, “eğitimli”, “kaçmaz” vb demeyin. Kayıp köpek ilanlarının büyük çoğunluğunu tasmasız gezerken gözden kaybolan köpekler oluşturuyor. Köpeğinizin kaybolmasını engellemek için onu tasma ile gezdirmelisiniz.

2. Salacaksanız sadece 4 yanı kapalı çitli bahçe, basket sahası ya da oyun alanı gibi yerlerde salın

Bu gibi yerlerde köpeğinizi özgürce dolaşması ve arkadaşları ile oynaması için serbest bırakabilirsiniz.

3. Tasmasına köpeğin ismini, kendi isminizi, telefon numaranızı mutlaka yazın

O tasmayı özellikle dışarı çıkarırken hep boynuna takın. Arzu ederseniz ev ardresinizi de yazabilirsiniz. Yazdıklarınızın silinmeyecek ve herhangi bir sebeple kaybolmayacak şekilde olmasına dikkat edin. Üzerine bu bilgiler işlenen künyelerden kullanabilirsiniz

4. Köpeğinizi sürekli bahçe vb yerlerde gözetimsiz bırakmayın

Özellikle de bahçe çitleri aşabileceği yükseklikteyse… Ayrıca köpeğinizin kaybolmasını engellemek istiyorsanız onu gözünüzün önünden ayırmamalısınız.

5. Ayrıca köpeklerin bahçelerden çalınabileceğini de unutmayın

Siz evde yokken mümkünse bahçede değil, evin içinde durmalı.

6. Köpeğinizi tanımadığı bir çevrede gezdirirken dikkatli olun

Çünkü köpekler bilmedikleri yerlerden uzaklaşıp evlerine dönme eğilimindedirler. Mutlaka tasmasını sağlamca tutarak ona çevreyi tanıtın.

7. Yeni bir eve taşındıysanız köpeğinize dikkat edin

Yine köpeklerin tanımadıkları çevrelerden uzaklaşma eğilimlerinden ötürü yeni bir eve taşındığınızda köpeğinize ekstra dikkat göstermelisiniz. Ona rahatlaması için üzerinde eski evinizin kokusu olan eşyalar verin

8. Köpeğinizi kısırlaştırın

Kızgınlık dönemine giren köpekler, bir eş aramak için evden ayrılma eğiliminde olabilir. Köpeğinizin kaybolmasını engellemek için onu kısırlaştırmayı düşünebilirsiniz.

9. Onun sıkılmasını önleyin, günlük egzersize yeterli miktarda zaman ayırın

Köpekler yeterince hareket edemediklerinde çabucak sıkılırlar ve evden kaçmaya yönelebilirler. Bunu engellemek için köpeğinizle mümkün olduğunca uzun yürüyüşlere çıkın ve onu zinde tutun.

10. Onu ani ve yüksek seslerden koruyun

Mesela havai fişek sesleri köpekleri  oldukça ürkütür. Köpekler ürktüklerinde kaçıp saklanma eğilimi gösterir, böyle durumlarda onun yanında olmalı, rahatlatmalı ve sakinleştirmelisiniz.

11. Köpeğinizi eğitin

Basit komutları biliyor olması ve sizi dinliyor olması çok önemlidir. Böylelikle tasmasından kurtulması gibi durumlarda ona durması ya da yanınıza geri gelmesi için komut verebilirsiniz

12. Köpeğinizi market ve restoran önlerinde bağlı olarak bırakıp içeri girmeyin

Bu birçok açıdan sakıncalı. Köpeğiniz tasmasından bir şekilde kurtulup kaçabilir ya da çalınabilir. Alışverişe giderken köpeğinizi evde güvende bırakmak daha iyi bir fikir. Ayrıca onu arabada havasız da bırakmamalısınız.