Korat Kedilerin Bakımı ve Özellikleri Hakkında 14 Şey


Korat Irkı Kediler, 1975 tarihinde İngiltere’nin özgün ırkı olarak kabul edilmektedirler. Tayland’ın kutsal hayvanları olarak hala günümüzde yetiştirilmektedirler. İsimlerini tılsımlı olarak bilinen Cao Nguyen Khorat’tan aldıkları söylenmektedir ve bu yer Tayland’ın doğusunda bulunmaktadır. Bu ırka ait olan çizilmiş resimlerin ve işlenmiş çinilerin sanat eseri olarak Bangkok National Museum’da sergilendiği görülmektedir.

Harika tüyleri bulunmaktadır ve son derece çekici bir görünüme sahiptirler. Sevdiklerini kolayca gösterebilmektedirler ve sahiplerine karşı sadık davranmaktadırlar.

Görünüşleri bakımından sert oldukları düşünülmektedir, ancak sevecen yapıya sahiptirler. Atik davranışları bulunmaktadır ve çevik ırklardan birisi olarak, zekiliklerini daima gösterirler.

Sakin yapıları bulunmaktadır ve bu da görenleri etkilemektedir. Aynı zamanda bağımsızlıklarına ve özgürlüklerine düşkün olmalarıyla da ön plandadırlar.

Kafa yapısına bakıldığında düz bir üst kısım görülmektedir. Bununla birlikte kafa yapılarının uzun olduğu dikkatleri çekmektedir ve üçgen görünümde olduğu da görülür.

Göz yapıları her ne kadar iri olsa da, birbirlerinden uzak olmaları dikkat çeker. Yuvarlak yapıları da bulunmaktadır.
Uzun kemikli, ince görünümlü bacakları bulunmaktadır. Oval şekilde patileri vardır.

Kulaklarının geniş ve uçlarının da yuvarlak olduğu görülmektedir. İpeksi tüyleri bulunmaktadır ve çift katlı yapısı vardır.
Dolgun tüylerin bulunduğu kuyruklarında orta uzunluğu görmek mümkündür.

Çok fazla bakım istemeyen ırklar arasında bulunmaktadır ve yalnızca düzenli olarak taramanız yeterlidir. Yukarı doğru tüylerinin dik duracak şekilde taranması gerekmektedir.

Sahibine karşı şefkatli olmalarıyla ön plana çıkarlar. Oyun oynamayı çok severler ve buna hem çocuklarla, hem de hayvan dostlarıyla oynadıkları oyunlar dahildir.

Renkleri en çok gümüş şeklinde görülebilmektedir. Buna ek olarak mavimsi renkler de görülmektedir ve hatta ışık halkasını andıran etkilerin de bu renklerle sağlanmakta olduğuna dikkat çekilmektedir.

Sevgi dolu olan bu kedi ırkının, bölgesi işgal edilmemelidir. Çünkü bu durumda agresif bir yapıya bürünebilmektedir. Gayet cesur bir ırktır ve bunu da sonuna kadar hissettirmektedir.

Zümrüt yeşili gözleri bulunan bir ırktır ve şans getireceğine inanılmaktadır. Kucak kedisi arayanların vazgeçemedikleri ırklardan birisidir.

Genellikle sağlıklı yapıları bulunmaktadır ancak, en sık görülen rahatsızlıkları ise sinir sistemiyle ilgilidir. Tırnak ve diş bakımlarını düzenli olarak yapmanız gerekmektedir.

Kulak temizliğini de ihmal etmemeye çalışmanız son derece faydalı olacaktır.Hijyenik ırklardan birisi olduğu için kum kabının temizliğine özen göstermeniz gerekir.

Diğer hayvanlardan ve hatta köpeklerden korkmayan yapıları bulunmaktadır. Evcil hayvanlarla son derece acele etmeden tanıştırılmaları çok daha faydalı olacaktır ve kontrollü davranmak gerekmektedir.