Kural Tanımaz Bir Kediyle Yaşayanların Kaybetmeye Mahkum Olduğu 7 Kavga Türü


Bir kediyle yaşayanlar bilirler ki kediler evin tek hakimi olmak isterler. Ama bizim de sözde bir düzenimiz var değil mi? Evimizin, işlemese bile koyduğumuz kuralları var. Dolayısıyla, kedi bireyimiz kural tanımaz bir karaktere sahipse onunla sürekli bir çekişme halinde olmamız da olası. Ben bu çekişmelerden nasibini alan zavallı bir insancık olarak kaybetmeye mahkum olduğumuz 7 kavga türünü sizlerle paylaşmak istiyorum.

Ekmek Kavgası

Kendinize özene bözene hazırladığınız bir sofra düşünün… Kural tanımaz kediniz o müthiş sofrayı sanki ona hazırlamışsınızcasına masanın üzerinde kendine uygun bir şeylere bakınıyor ‘’masaya çıkmak yok’’ kuralı zaten uygulamaya hiç koyulmadı ki. Hele yemek masanızda ekstra sevdiği bir şey varsa yandınız. ‘’İn aşşaaa. İn. Yapma. Off tamam kedi, al şunu. Al tamam. Sen ye. İn tamam.’’ Tebrikler, kaybettiniz. Ekmeğinizden oldunuz.

Yer Kavgası

Evet, kedilerin evde kendilerine özel bir köşeleri oluyor ama bundan hareketle sizin de böyle bir hakkınız olduğuna emin misiniz? Ben değilim. Kural tanımaz kedinizin, aksi gibi, sizin o an oturmak/yatmak istediğiniz her neresi varsa orada olması lazımdır. Muhakkak sizden daha aciliyetle. Yatmak mı istiyorsunuz? Yatağın tam ortasındadır. Koltukta mı oturacaksınız? Yayılmıştır bir defa. ‘’Ay şöyle yanına kıvrılayım ne güzel’’ diye mi düşündünüz? Olabiliir. Ama yalnızca canı isterse… ‘’Azıcık yana kaydırayım şunu’’ diye davranıp çeşitli saldırılara maruz kalabilirsiniz benden söylemesi. Tebrikler, kaybettiniz. Yerinizden oldunuz.

Taht Kavgası

Hakimiyet meselesinden bahsetmiştik. Benim, evin şu anki düzeninde artık hiçbir otoritem kalmadı mesela. Ben pes etmiş bir zavallı insancığım. Bu evde, kedinin kuralları geçerli. Eğer sizin kedi bireyinizle ilişkinizde bir taht kavgası hala mevcutsa size kolaylıklar diler, kaybedeceğiniz savaşa girmemenizi naçizane bir tavsiye olarak kulağınıza fısıldarım.

Laf Kavgası

Beraber yaşadığımız hayvanın dilinden anlamaya başlıyoruz bir yerde. Hareketlerini tanıyoruz, ne yapacağını kestiriyoruz, ne demek istediğini az çok anlıyoruz… Konuşkan bir kediniz varsa içine çekileceğiniz bir diğer kavga türü de laf kavgasıdır. Mesela mama yemek istiyor ama o an ufak bir işiniz var. Başınızda dikilip önce güzellikle sonra çirkinleşerek talebini dile getirebilir. ‘’Miiiv’’ (napıyon? yemek versene acıktım. –Çocuğum dur iki dakika, şimdi kalkıcam hemen. ‘’Miiiiiiiv’’ (Ya acıktım diyorum ama) – Abartma yeni yedin, ayı gibisin zaten. Az ye biraz. Şunu bir yazıyım vericem. Herkes şişko diyor sana. Çok yiyorsun bence. ‘’Miaaaaaaav’’ (Ya vicdansız mısın? Ölüyorum diyorum açlıktan. Versene mama. Aç bırakıyosun beni. Benden önemli mi işin?.) –Ya of tamam be tamam…Vicdan yaptırıyorsun insana. Senden önemli değil tabii ki. Kalktım. Al ye. –Grrrr(Ha şöyle yola gel)

Kıskançlık Kavgası

Kıskanç bir kediniz varsa içine düşeceğiniz bir diğer kavga türü de kıskançlık kavgasıdır. Kural tanımaz kedinizin evde istemediği birini barındırmanız oldukça güçtür. Hele bu misafiriniz kedinize özel bir ilgi göstermiyor tüm ilgisini size yöneltmiş ve sizin tüm ilginizi de üzerine toplamış bir vaziyetteyse. Normalde yüzünüze bakmayan kediniz birden sizinle olmazsa ölecek hastalığına yakalanır. Zaten siz de ona kıyamazsınız. Lütfetmiş ya, kendini sevdirecek tabii ki en çok onu seveceksiniz en çok onu…

İtiş Kakış Kavgası

Yapmaması gereken bir şey olabilir: Çıkmaması gereken bir yer, devirmemesi gereken bir eşya, yememesi gereken bir gıda, bulunmaması gereken bir alan. Laftan anlamaz, işine gelmez çünkü. ‘’Çekilir misin?’’ ittirmesi girişimlerinizin sonucunda elinize bacağınıza yersiniz patiyi. Tebrikler, kaybettiniz. Kedil şiddete maruz kaldınız. 

Kendi Kendinizle Verdiğiniz Kavga

Yaramazlıklarıyla illallah ettiren kural tanımaz kediniz bazen kendi kendinizi suçlamanıza sebep olabilir: ‘’Bu hayvan beni sevmiyor galiba’’, ‘’ Dışarı mı çıkmak istiyor bu’’ ‘’Nefret ediyor benden.’’ ‘’Ben ona naaptım ki gelip ısırdı şimdi.’’ ‘’Hiç sevdirmedi bugün’’ diye kendi kendinize kavga ederken birden üzerinizde belirip en sevimli haliyle bütün bu sürüncemelerden kurtarabilir sizi. <3