Mini Lop Tavşanı Fiziksel Özellikleri Hakkında 16 Şey


Fazla büyümeyen ve bu nedenle Mini Lop tavşan olarak adlandırılan bu sevimli tavşanlar, evlerde özellikle çocuklara hayvan sevgisini aşılamak için tercih edilmektedir. En fazla bir buçuk kg kadar olabilen Mini Lop tavşanlar 1994 yılında Britanya Tavşan Konseyi tarafından Lop ırkları arasında kabul edilmiştir.

Anavatanları İngiltere olan bu tavşan türü ülkemizde yeni yeni satılmaktadır. Bu nedenle 2-3 aylık tavşan yavrularını Mini Lop tavşanı olarak satmaya çalışanlara karşı uyanık olmak gerekiyor. Aşağıda Mini Lop tavşanının fiziksel özellikleri ve bakımları konusunda ilgi çekecek birkaç nokta sıralanmıştır:

1.Mini Loplar tavşanların boyları, normal tavşanlardan öyle çok kısa değildir. Sadece 1-2 cm kısadır.

Mini Lop Tavşanı

2.Sağlıklı bir Mini Lop tavşanın tüyleri düz ve yumuşaktır. Ele alındığında kemiklerini hissetmemek gerekir.

Mini Lop Tavşanı

3.Gözleri temiz, canlı ve ışıltılıdır.

Mini Lop Tavşanı

4.Gittikçe popüler bir ırk olmaya başlayan Mini Lop tavşanlar, doğaları gereği kemirgen hayvanlardır ve devamlı olarak bir şeyleri kemirirler. Bu yüzden açıkta elektrik kablosu bırakmamak gerekir. Aksi halde bu kemirgen hayvanlar kısa sürede kabloyu kemirir ve cereyana kapılabilir. Ayrıca masa, sandalya ve mobilyaları da kemirebileceği için bakarken dikkatli olmak gerekiyor.

Mini Lop Tavşanı

5.Mini Lop tavşanlar ortalama 7-12 arası yaşarlar. Ağırlıkları 850-1200 gr arasında değişir.

Mini Lop Tavşanı

6.Bu tavşanların kulakları yanaklarına kadar iner.

Mini Lop Tavşanı

7.Tüyleri çeşitli reklerde olabilir. Ana renkler sarı, kül rengi, kahve-beyaz veya siyah-beyazdır.

Mini Lop Tavşanı

8.Diğer tavşanlar gibi bunları da kulaklarından tutmamak gerekir. Hassas yapıda oldukları için zarar görebilirler. Ayrıca yüksekten bırakılırsa kemikleri kolayca kırılabilir.

Mini Lop Tavşanı

9.Yaşadıkları ortamın sıcaklığı 10 dereceden düşük, 30 dereceden yüksek olmamalıdır. Isıya karşı oldukça duyarlıdırlar. Ayrıca direkt güneş ışığından ve yağmurdan rahatsız olurlar.

Mini Lop Tavşanı

10.Mini Lop tavşanların gebelik süresi 30-35 gün arasıdır ve bir defada 3-6 arası yavru doğururlar.

Mini Lop Tavşanı

11.Sularını değiştirmek ve eksik bırakmamak çok önemlidir. Bu tavşanlar çok fazla su tüketirler.

Mini Lop Tavşanı

12.Mini Lop tavşanlar doğaları gereği nesneleri önce ısırır ve yalarlar. Bu yüzden zehirlenme riskleri çok yüksektir. Çevresinde bulunan eşyalara dikkat etmek gerekiyor.

Mini Lop Tavşanı

13.Tırnaklarının düzenli aralıklarla kesilmesi gerekiyor. Ancak bu iş güç geliyorsa mutlaka bir veterinere götürülmeli.

Mini Lop Tavşanı

14.Mini Lop tavşanlar da otçul hayvanlardır. Petshoplarda satılan hazır gıdalar ile beslenebilir. Bu tavşanları aşırı beslememelidir. Önüne konulan yemin hepsini yer.

Mini Lop Tavşanı

15.Patilerinin tahriş olmaması için yaşadıkları yere talaş koymalıdır.

Mini Lop Tavşanı

16.İlk defa eve getirildikdikleri zaman mutlaka çevresini yabancılayacağı için, bir süre onu kendi haline bırakmak iyi olur. Fazla ilgi göstermek, onun şaşkınlığını artıracağı için doğru değildir.

Mini Lop Tavşanı