Mini Lop Tavşanı İshal Hastalığı


Mini Lop tavşanların en büyük sağlık problemi ishal olmalarıdır. İshal durumu yetişkinlere göre yavru tavşanlarda daha fazla görülür. Bunun nedeni bağışıklık sistemlerinin daha gelişmemiş olması ve biraz da zayıf olmaları yüzündendir. Bakımları sırasında Mini Lop tavşanın ishal olmamasına özen göstermek ve yine de ishal olmaları durumunda bunu ciddiye almak gerekir. Eğer ishal durumu uzun sürerse, başka tehlikeli sağlık problemleri de yaşanabilir.

mini lop tavsan
Mini Lop tavşanı genelde iki nedenle ishal olur:

  • Birinci neden bu tavşanların beslenme düzenlerinde yapılan yanlışlardır. Bilindiği gibi Mini Lop tavşanların beslenmesinde yeşil otlar önemli bir yer tutar. Tavşanlar et yemezler, selüloz ile beslenirler. Ancak yeşil otlar yanı sıra tavşanlara az miktarda meyve ve sebze de verilmelidir. Eğer meyve ve sebze fazla verilecek olursa tavşanların ishal olma ihtmali yükselir. Tavşanlara fazla miktarda meyve ve sebze verilmemelidir. Aslına bakılırsa, marul, kıvırcık, lahana, havuç, elma veya domates gibi yaş meyve ve sebzeler altı aydan önce tavşanlara hiç verilmemelidir. Bazen yavru tavşanlara süt de veriliyor, ancak bu yanlış bir davranıştır. Tavşanlar inek sütü içmezler. Çünkü inek sütü içerlerse sindirim sistemleri bozulur.
  • İkinci neden tavşanın enfeksiyon kapma ihtimalidir. Özellikle tavşanların yaşadıkları ortamın temizliğine yeterince önem verilmezse, günlük bakımları düzenli olarak yapılmazsa Mini Lop tavşanların enfeksiyon kapmaları kaçınılmaz olur. Enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkan ishal durumlarında, ishale bakteri, virüs ve parazit gibi çeşitli organizmalar neden olur. Tavşanlar enfeksiyon kaparsa, ishal ile birlikte başka hastalıklar da ortaya çıkabilir. Tavşanın ateşi çıkıyor, su içmiyor, yemek yemiyorsa ve halsiz görünüyorsa onu hemen bir veteriner kliniğine götürmek gerekir. İshal ile birlikte vücutta sıvı kaybı olacağı için, bir yandan da tavşan yeterli beslenemeyeceği için veteriner tarafından desteklenmesi gerekir.

mini lop tavsan

Bir şekilde Mini Lop tavşanı ishal olduysa, o zaman tedavi amaçlı şu noktalara dikkat edilmelidir:

  • Eğer beslenme düzeninden kaynaklanan bir ishal durumu varsa, yaş meyve ve sebze konusunda yukarıda yapılan açıklamalara dikkat etmek gerekiyor.
  • Eğer enfeksiyondan kaynaklanan bir ishal durumu varsa herşeyden önce temizlik koşullarına uymak gerekiyor. Ortamın temizliğine önem verilmelidir. Hijyen sağlanmadan sağlıklı tavşanlar elde edilemez.
  • Ama hangi nedenle olursa olsun tavşanın mutlaka bir veterinere görürülmesi gerekir. Veterinerin önereceği tedavi yöntemi uygulanırsa kısa sürede iyileşme sağlanır. Ancak tekrar aynı durum ile karşılaşmamak için önerilere kulak vermek ve bilinçli olmak gerekir. Madem evde bir hayvan besleniyor, bunun sorumluluğunu taşımak gerekir.
Bir format seçin
Liste
Klasik İnternet Dinlenceleri