Kedilerin Çıkardığı 11 Farklı “Miyav” Sesi ve Aslında Bize Söylemek İstedikleri


‘Miyav’ deyip geçmeyin! Bunun ‘miv’i var, ‘mırk’ı var… Hepsinin de farklı anlamı var. Bu içeriğimizde sizler için, kedinizin hangi sesi çıkardığında aslında ne demek istediğini derledik. İşte kedilerin çıkardığı 11 farklı ses ve anlamları.

1. Normal tonda miyavlamak

Kediler bunu basitçe bizden ilgi istedikleri için yaparlar. ‘Sev beni’, ‘yemek ver’ gibi anlamlara gelir. Kediler genelde diğer kedilerle miyavlayarak iletişim kurmaz. Bunu insanlarla iletişim kurmak için geliştirdikleri düşünülüyor.

2. Pencereden dışarı bakarken çeneyi titretip cikler gibi tuhaf bir ses çıkarmak

Kediler bu sesi dışarıda bir kuş ya da hareket eden başka küçük bir canlı gördüklerinde çıkarırlar. Doğal ortamlarında bu tip canlılar onlar için ‘av’ anlamına geldiğinden, bu durum onları fazlasıyla heyecanlandırır.

3. Bebek ağlaması sesi çıkarmak, ulurcasına miyavlamak

Bu sesi çıkardıklarında genelde kulakları geriye doğru kıvrılır ve savunma pozisyonuna geçerler. Bu kedilerin birbirlerine göz dağı verirken ya da kendilerini tehdit altında hissettiklerinde çıkardıkları sestir.

4. Mırıldamak ve hırıldamak

Kedilerin mırıldamalarını genelde, size ya da bir yerlere sürünme hareketi takip eder. Bu genelde kedilerin huzurlu ve mutlu olduklarında çıkardıkları sestir. Onları kucağınıza aldığınızda, okşadığınızda mırıl mırıl olurlar. Fakat dikkat edilmesi gereken bir nokta kedilerin bu sesi aynı zamanda hasta ve huzursuz olduklarında da çıkarabildikleridir.

5. ‘Mırrrk’lamak

Bu ses bazen mırıldamayı takip eden ince bir miyavlama olabilir. Kediler bu tarz sesleri sizi selamlamak, ilginizi çekmek için çıkarırlar. Aşırı derecede konuşmayı seven kediler, bir yerden aşağı atladıklarında ya da sahipleri tarafından çağırıldıklarında cevap olarak da bu sesi çıkarabilirler.

6. Aman mırlamalarla karıştırılmasın, gırlamak

Kediler kendilerini tehdit altında hissettiklerinde sinirli ve sürekli gırlama sesi çıkarırlar. Genelde bu sesi uzun feryada benzer bir miyavlama takip eder.

7. Tısslamak

Bir kedi bu sesi çıkarıyorsa onu rahat bırakın. Belli ki durumundan hoşnut değildir. Korkmuş ve savunmaya çekilmiştir, üstüne gidildiği takdirde saldırmaya hazırdır.

8. Miyklemek

Yavru kedi sesi gibi ince tonda kısa miyavlayan kedi sizin dikkatinizi çekmek istiyordur. Genelde bunu yaparken doğrudan gözlerinizin içine bakar. ‘Ben buradayım’ anlamına gelir.

9. ‘Mart kedisi sesi’ çıkarmak

Kısır olmayan dişi kediler, kızgınlığa girdiklerinde kendilerine has bir şekilde miyavlarlar. Bu sesler 3. maddedeki uluma tarzı miyavlamalarla benzerlik gösterebilir.

10. ‘Mrav’lamak

‘Mrrrrr’ ve ‘Miyav’ın birleşimi olan bu ses genelde kedinizin sizden bir şey istediği anlamına gelir. Bu istek çoğunlukla mamadır… Buzdolabının önünde mravlayan kedi aslında huzurludur ama ‘Biraz konserve mama da olsa fena olmaz’ demek istiyordur.

11. Brrr-miv, mrr-miyv şeklinde ince tonda sesler çıkarmak

Anne kediler bebekleri ile bu seslerle iletişim kurarlar. Aynı zamanda kediler çok sevdikleri başka kedilerle ya da bazen nadir durumlarda insan aileleri ile de böyle konuşabilirler. Bu konuşma biçimi kulağa oldukça sevimli gelir.