Belediye Başkanının Odasına Yuva Yapan Kuşların Hikayesi


Bursa Osmangazi Belediye makamında gerçekleşen bu olay kalplerimizi eritti.

Belediye Başkanı Sayın Mustafa Dündar’ın makam odasının penceresinden giren bir çift kumru, dışarıdan getirdikleri çalı çırpılarla yaklaşık 2 hafta önce masadaki yazıcının üstüne yuvaladı.

Kısa zaman içerisinde yuvayı giderek sağlamlaştıran kuşlar, bir hafta içerisinde yumurtladı.

Bu olaya alışan Dündar ve çalışma arkadaşları, kuşların rahat edebilmesi için 24 saat pencereleri açık bırakırken, yazıcıyı hiç çalıştırmıyorlar.

Başkan ve çalışanlar, dört gözle yavruların yumurtadan çıkmasını bekliyor.

Dündar, baharın gelmesiyle açık bıraktıkları makam odasının penceresinden kumruların aniden içeri girdiğini söyledi.

İlk başta kendisine bu durumun tuhaf geldiğini ama sonradan kumruların bir yuva arayışı içinde olduğunu gözlemlediğini anlatan Dündar, bir süre sonra kumruların yazıcının üstüne tünediğini dile getirdi.

Kısa süre sonra dişi kumrunun yumurtladığını aktaran Dündar, “Bunun üzerine kumrular yumurtaların sıcak kalması için dönüşümlü olarak nöbet tutmaya başladılar. Günün belli saatlerinde dişi kumru yumurtaların üstüne oturuyor, belli saatler de ise erkek kumru gelip nöbet tutuyor.” diye konuştu.

“Yavruları dört gözle bekliyoruz”

Belediye çalışanlarının da “kuşlar ürkmesin” diye dikkatli davrandığını belirten Dündar, şunları söyledi:

“Kuşlar da bu ortama ve bize alıştı. Durum böyle olunca da iş ortamını bozmadan kuşlar orada yatıp görevini yapıyor bizler de işlerimizi sürdürüyoruz. Kuşlar yumurtaları korurken biz de dört gözle yavruların çıkmasını bekliyoruz. Bizi ziyarete gelenler ilk başta kuşu biblo sanıyor. Sonra biraz dikkatli bakınca kuşun gerçek olduğunu fark ediyorlar. Bu durum da onlarda bir hayret uyandırıyor.”

Kaynak