Bildiğiniz Eşek Sahiplenen Ünlü Oyuncu Özge Özpirinçci ve Eşeği Zilli’den Örnek Fotoğraflar


Evinde iki kedisi ve aile çiftliklerinde köpekleri olan hayvansever ünlülerimizden Özge Özpirinçci.

Hatta geçtiğimiz aylarda çekim için gittiği güney ilimizde nesli tükenmekte olan bir karakulağın hayatını kurtarmıştı. Şimdi de bildiğiniz bir eşeği sahiplendi. Eşeğin adı “Zilli” ve neden onu sahiplendiğini HaberTürk’te yayınlanan röportajında anlatmış.

Buyurun, dünyanın en şanslı eşeği Zilli’nin hikayesini hep birlikte okuyalım.

İşte huzurlarınızda dünyanın en şanslı eşeği “Zilli” ve tüm ünlülere örnek olması gereken hayvansever oyuncu Özge Özpirinçci


Evinde iki kedisi olan Özge, ailesinin Gebze’deki çiftliğinde de köpeklere bakıyor.

 

Küçük yaşta üzerine aşırı yük bindirilen “Zilli” Diyarbakır’da bir barınaktaydı. Eyeri derisini tahriş etmiş, yaralanmış ve hatta kurtlanmış…


“Bir sabah Twitter’a bakıyordum. Okan Oflaz’ın paylaşımı üzerine, Diyarbakır’da bir barınakta Zilli’nin çekilmiş fotoğraflarını gördüm. Küçük yaşta üzerine çok fazla yük bindirilmiş, eyeri derisini tahriş etmiş, yara olmuş ve kurtlanmış. “Onu getirtmek istiyoruz, 1500 TL’lik bir masrafı var, bağışlarınızı bekliyoruz” gibi bir mesajdı bu. Okan’a “Zilli’nin tüm masraflarını üstlenmek isterim” diye mesaj attım. Babam duyarsa beni öldürür herhalde, böyle şeyler yaptığımda çok kızıyor. Yardımsever olmadığından değil ama benim gibi söz konusu hayvanlar olduğunda şuursuz davranmıyor en azından. Sonra Okan, “Teşekkür ederim ama parayı topladık, onu getiriyoruz” dedi. Ben de geldiğinde tanışmak istediğimi söyledim çünkü hayatımda ilk kez bir eşek görecektim.”

 

Hayvansever arkadaşı aracılığıyla kurtarılan “Zilli” İstanbul’a getirildiğinde Özge tarafından sahiplenilip Gebze’deki aile çiftliğine getirildi…


“Baba hemşerin ve çok zor durumda ona yardım etmek zorundasın” dedim, güldü tabii. İkna ettim bir şekilde. Tedavisi biraz daha uzadı ama 5-6 hafta önce evine geldi. Buraya gelince çok mutlu olmuştur… Zilli, arabadan indi ve koşmaya başladı. Hepimiz görür görmez bayıldık ona. Bir anda çiftliğin gözdesi oldu. Burada kalan Züleyha ve Nihat ona çok iyi bakıyor. Biz her pazar geldiğimizde üzerimize koşuyor. Burada 3-4 tane köpek var, onlarla takıldığı için galiba kendini köpek sanmaya başladı.”

 

“Zilli” burada çok mutlu ve yük taşımadan, eziyet çekmeden çiftlikteki köpek kankalarıyla koca bir ömür geçirecek…


“Buraya her geldiğimde koşarak geliyor. Kameraya dayanamıyor, burnunu uzatıyor. Anırmasını umarım duyarsınız, hayatınızda böyle çirkin bir ses duymamışsınızdır. Bu arada eşeklerle ilgili araştırmalar yaptım. Dünyanın en zeki hayvanlarından bir tanesi. Doğu’da özellikle yol yapımında eşekler çok kullanılırmış çünkü bir arazideki en rahat yolu onlar bulurmuş. Duygusal hayvanlar aynı zamanda. Tanımayı bırak, bağlanıyor sana. Ömürleri çok uzun, 20-30 yıl yaşıyorlar. Biz onu burada binek hayvanı olarak kullanmayacağız, yük taşımayacak, özgür bir şekilde doğal ortamında takılacak.”

Umuyoruz ki “Zilli” ve umut veren hikayesi ülkemizdeki tüm ünlülere örnek olur…


Hadi bakalım…

 

Bu arada siz de tüylü dostunuzun hikayesini buraya tıklayarak Patiliyo için yazabilir, onu binlerce hayvanseverle tanıştırabilirsiniz.