4 Aralık Dünya Yaban Hayatı Koruma Günü

4 Aralık Dünya Yaban Hayatı Koruma Günü

Doğal Dünyayı ve sakinlerini koruma konusunda farkındalık yaratmak için 4 Aralık Dünya Yaban Hayatı Koruma Günü olarak kutlanmaktadır.

Her yıl 4 Aralık'ta Yaban Hayatı Koruma Günü, doğal dünyayı ve sakinlerini koruma ve koruma konusunda farkındalık yaymayı amaçlıyor.  Buna ek olarak, gözlem, yaban hayatı suçuna son vermeye ve Nesli Tükenmekte Olan Türler Yasasını desteklemeye çalışıyor.

Vahşi yaşam suçu, yasadışı avlanma ve hayvan kaçakçılığını içerir.  Ek olarak, belirli bir hayvansal ürünün kar elde etmek için suç grupları tarafından taşınmasını içerir.  Birkaç örnek gergedan boynuzları ve fil dişleri olabilir.  Yaban hayatı suçları, hayvanların nesli tükenmesine veya neslinin tükenmesine neden olduğu için ekosistem için zararlıdır.

Dünya genelinde kaçak avlanma nedeniyle, bu altı hayvanın neslinin tükenme riski vardır:


 Filler

patiliyo.com

 Gergedanlar

patiliyo.com

 Kaplanlar

patiliyo.com

 Deniz kaplumbağaları

patiliyo.com

 Lemurlar

patiliyo.com

 Goriller

patiliyo.com


Bu fantastik hayvanların artık var olmadığı bir dünyada yaşadığınızı hayal edebiliyor musunuz?  Yaban hayatı suçu devam ederse, çok iyi olabilir.  Bu nedenle Yaban Hayatı Koruma Günü, vahşi yaşam suçlarına bir son vermeye odaklanıyor.


Nesli Tükenmekte Olan Türler Yasası

Yaban Hayatı Koruma Günü'nün bir başka odak noktası da Nesli Tükenmekte Olan Türler Yasası'dır (ESA).  ESA, 1973'te Başkan Nixon tarafından yasayla imzalandı. Program, nesli tükenmekte olan bitki ve hayvanların korunmasına yardımcı oluyor.  ESA'nın uygulanması için önde gelen federal kurumlar şunları içerir:

 BD Balık ve Vahşi Yaşam Servisi (FWS)

 ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA)

FWS, kuşları, böcekleri, balıkları, sürüngenleri, memelileri, kabukluları, çiçekleri, otları ve ağaçları içeren nesli tükenmekte olan tüm türlerin bir listesini tutar.  2019'un sonlarında Başkan Trump, düzenlemeleri azaltacak yasada büyük bir revizyon yaptığını duyurdu.  Bu nedenle ESA'yı desteklemek her zamankinden daha önemli.

Birçok koruma grubu, hayvanat bahçesi ve vahşi yaşam organizasyonu çeşitli etkinlikler düzenler.  Bu olaylar yaban hayatı suçlarını sona erdirmeye ve nesli tükenmekte olan türleri kurtarmaya odaklanıyor.  Eğitim seminerleri ve sergilere ev sahipliği yapıyorlar.  Ayrıca tesislerine indirimli veya ücretsiz giriş kartları sunarlar.

Fildişi gibi yasa dışı vahşi yaşam ürünlerini satın almayın.

Palm yağı gibi sürdürülemez gıda ürünlerini boykot edin.

Bir koruma grubuna veya yaban hayatı kuruluşuna bağış yapın.

Yaban hayatı suçları ve nesli tükenmekte olan türler konusunda kendinizi eğitin.

Nesli Tükenmekte Olan Türler Yasası hakkında daha fazla bilgi edinin.
Blackfish, Forks Over Knives ve Racing Extinction dahil vahşi yaşam sorunları ve hayvanların korunmasına ilişkin belgeselleri izleyin.

Bu günü sosyal medyada #WildlifeConservationDay ile paylaştığınızdan emin olun

VAHŞİ HAYATI KORUMA GÜNÜ TARİHİ

Yaban hayatı koruma çağrısı 1900'lerde başladı.  O sırada, bizonun nesli neredeyse tükeniyordu ve yolcu güvercini ortadan kayboldu.  Bu iki olay halkı yok olma kavramıyla tanıştırdı.

Yıllar boyunca, yaban hayatını koruma konusunda farkındalık yaratmak için çok şey yapıldı.  Ancak, 2012 yılına kadar eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Yaban Hayatı Koruma Günü'nü kurdu.
 O sırada Clinton, “Vahşi yaşam üretilemez.  Ve bir kez gittiğinde, yenilenemez.  Bundan yasadışı olarak kar elde edenler sadece sınırlarımızı ve ekonomilerimizi baltalamıyor;  gelecek nesilden gerçekten çalıyorlar. "Pinterest'de Paylaş


3 Yorum


 • Patiliyo
  Azranur Akkaya

  ❤❤

  26.12.2020 11:21:05 Reply
 • Patiliyo
  damla kaya

  ❤️

  19.12.2020 22:29:48 Reply
 • Patiliyo
  Mia Yücel

  ❤️👍🏻👏🏻

  4.12.2020 17:44:11 Reply