Ailemize Yeni Bir Birey Katıldı...

Ailemize Yeni Bir Birey Katıldı...

Yeni bir köpek aldık

Bu cümleyi bir çoğumuz arkadaşlarımıza kurduk.İlk günün heyecanı ile herkese haber vermek, facebook'a fotoğraflarını eklemek çokça yaptığımız hareketlerdir.

Peki doğrumu yaptık her şeyi? Size en baştan her şeyi anlatmak en doğrusu olacak.


patiliyo.com

Köpek bakmaya hazır mıyız?


Bu konu çok önemlidir.Köpek bakmak bir sorumluluk ve ortalama 10  yıl sürecek bir dostluğun başlangıcıdır.Fiziksel ve ruhsal olarak buna hazır olmalıyız.

Bir köpek 2 ay civarı evin her yerine kakasını ve çişini yapacaktır.Bir köpeğin sabah ve akşam 1 er saat gezmeye ihtiyacı olacaktır.

Bir köpeğin fiziksel olarak rahat edebileceği bir eve ve rahat gezebileceği parklara ihtiyacı olacaktır.Bir köpeğin kaliteli mama yemeye ve bir hekim desteğine ihtiyacı olacaktır.

Bir çırpıda saydığım bu ihtiyaçları karşılamaya hazır mısınız?O zaman köpek almaya hazır sayılırız:)Bu arada unutmayın ortaokul-lise çağında çocuklara alınan köpeklere genelde ilerleyen yaşlarda anne ve baba bakar.


patiliyo.com


Köpek nereden alınır?


Köpek almak için alternatifiniz aslında çok fazladır.Bütün hayvan barınaklarında yavru ve yetişkin safkan veya melez köpekler bulunmakta ve ücretsiz olarak sahiplenebilmektedirler.

Bunun dışında petshoplar bu işi profesyonel olarak yapmaktadırlar ayrıca sahibinden anne altından yavruda sahiplenebilirsiniz.

Bizim önerimiz her zaman barınak olsa da diğer alternatiflerde çokça tercih edilmektedir.

Bir köpek almadan önce hekiminizi seçmeniz doğru olacaktır.


patiliyo.com


Hekimle yapacağınız görüşmede hekiminiz size hangi köpeğin uygun olacağını anlatacak ve sizi doğru bir şekilde yönlendirecektir.

Çoğu insan şeklini beğendiği veya birisinin önerdiği köpeği bilinçsizce aldığı için,kısa zamanda geri vermek-sokağa salmak zorunda kalmaktadır.

Bu doğrultuda size uygun köpeği seçmeniz uygun olacaktır.

Uygun ırka karar verdikten sonra(melez de olabilir,hekimle konuşarak doğruyu bulmak önemlidir)köpeğimizi hekim kontrolünde alma zamanı gelmiştir.

İlk muayenesi ve uygulamaları yapılan köpeğimiz artık evimize gelebilir.


patiliyo.com


Neler almalıyım?


Köpeğinizi almadan önce alışveriş yapmanızı tavsiye ederim.Köpek alırken yapılan alışverişlerde o anın heyecanı ile gereksiz bir çok malzeme alınmaktadır.

Ama asıl olan ihtiyacınız,köpeğinize uygun bir mama,bir boyun tasması,bir yatak(evde ki yastıklarda olur:),mama ve su kabıdır.

Bundan fazla alacağınız her şey gereksizdir.Hekim tavsiye etmediği sürece vitamin,kemik güçlendirici,bebe sütü vb şeylere ihtiyacınız yoktur.


patiliyo.com

Peki veteriner hekime ne zaman gitmeliyim?


En başta belirttiğim gibi köpek almadan gitmek en uygunudur.

Ama yazıyı yeni okuduysanız,6 haftalıktan itibaren düzenli olarak aşı ve anti- paraziter uygulamaları olduğunu  bilmeniz uygun olacaktır.


patiliyo.com

Sonuç


Köpek bakmak kolay bir iş değildir.Özveri ister,zaman ayırmak ister.Alacağınız sadece bir köpek değildir,yıllarca beraber yaşayacağınız bir hayat arkadaşıdır.

Sabırlı olduğunuz takdirde ve çaba-zaman harcadığınız sürece emin olun ki en iyi dosta siz sahip olacaksınız.


Yazar : Veteriner Hekim Murat Aytaç 
Pinterest'de Paylaş


2 Yorum


 • Patiliyo
  Always Hidden Kard

  #satınalmasahiplen barınaklar ve sokaklar minik dostlarımızla dolu

  22.5.2021 18:35:26 Reply
 • Patiliyo
  Nuray Topaç

  hayvan seven ırkına cinsine bakmaz zaten ben sokakdan sahiplendim iyikide almışım satın almayın barınaktan alın😊😊😊

  2.1.2021 14:13:36 Reply