Atların Özellikleri Ve Bakımı

Atların Özellikleri Ve Bakımı

Kuşkusuz atlar hepimizin en sevdiği hayvanlardan biri. Kimi asil oluşlarına, kimi ise candan oluşlarına kalbini bırakıyor 😊 Bu güzel canlıların sevenleri ve meraklıları bu kadar çok olunca bizde sizler için bu yazımızda uzun uzun değindik. Atların özellikleri nelerdir ? Bakımları nasıl yapılır? Gelin birlikte bakalım 😊 


patiliyo.com


Atın yetişkin erkeğine “aygır”, dişisine “kısrak”, genç atlara “tay”, yumurtaları alınarak hadım edilene “iğdiş“, üreme için kullanılan aygıra “damızlık“, koşum atlarının erkeğine “beygir“, dişisine bazı yörelerde “gölük“ denilmektedir. Eskiden aygırlar binicilik için kullanılırken, kısraklar sadece üreme amacıyla tutuluyordu. İğdişler, iş hayatında (ormancılık, tarım, taşıma) ve kadınların at binmesi için kullanılıyordu. Bununla birlikte günümüzde iğdişler, binicilik atları olarak aygırların yerini almıştır.Atlar, vücut yapılarına, çabuk ve uzun koşma yeteneklerine, yük taşıma güçlerine göre sıcakkanlı atlar (binek atları) ılıkkanlı atlar ve soğukkanlı atlar (koşum atları) diye başlıca iki gruba ayrılır. Sıcakkanlı atlar küçük, canlı mizaçlı ve narindir. Vücut orta irilikte, hafif ve ince yapılıdır. Kaslar soğukkanlılara göre az gelişmiştir.


patiliyo.com


Vücudu örten kıllar kısadır. Çok hızlı ve sürekli koşabilirler. Genellikle binek, hafif çekim, koşum, taşıma ve spor işlerinde kullanılır. İklime uyma kabiliyeti iyidir. Dünyada çok yaygın olmakla birlikte en bilinenleri Arap atları ile ondan daha boylu olan İngiliz atlarıdır. Soğukkanlı atlar daha iri, ağır yapılı, kalın ve kaba görünüşlü, kasları çok gelişmiş ve kuvvetlidir. Vücudu örten kıllar uzun, baş büyük, boyun kısa ve kalın, sağrı gelişkin ve kuvvetlidir. İklime uyma kabiliyetleri düşüktür. Hareketleri oldukça ağırdır, pulluk ve arabaları kolayca çekerler (Arden, Nonyüs ve Belçika atları).  


patiliyo.com


Atlar memelidir ve soğukkanlı veya poikilotermik (bulunduğu ortama göre vücut ısısı değişen) hayvanların aksine sıcakkanlı veya endotermik (çevre sıcaklığından bağımsız olarak iç ortamlarının sıcaklığını sabit) canlılardır.Bununla birlikte, bu kelimeler vücut ısısının haricinde, at terminolojisinde atların mizacını tanımlamak için de kullanılır. Örneğin, birçok yarış atı “sıcakkanlı” daha fazla enerjik iken, çoğu ağır yük atları “soğukkanlı” yani daha sessiz ve sakindir. Bazen “sıcakkanlılar” “hafif atlar” veya “binicilik atları” olarak sınıflandırılırken, “soğukkanlılar” “ağır yük atları” veya “iş atları” olarak sınıflandırılır.“Sıcakkanlı” at ırkları arasında Akhal-Teke, Arap atı, Barb ve şimdi nesli tükenmiş Türkmen atı ve Safkan İngiliz atı vardır. Sıcakkanlı atlar heyecanlı ve cesur olma eğilimindedir ayrıca çabuk öğrenirler.


patiliyo.com


Onlar çeviklik ve hız için yetiştirilir. Fiziksel olarak zarif -ince derili, ince ve uzun bacaklıdırlar.Kaslı, ağır yük atları, sadece güçlü oldukları için değil, aynı zamanda bir pulluk veya insanlarla dolu ağır bir araba çekmek için gereken sakin ve dayanıklı bir mizaca sahip oldukları için “soğukkanlı atlar” olarak bilinir. “Uysal devler” adıyla da tanınırlar. İyi bilinen ağır yük atları arasında Belçika ve Clydesdale vardır. Percheron gibi bazıları, daha hafif ve daha canlıdır, arabaları çekmek veya daha kuru iklimlerde geniş tarlaları sürmek için geliştirilmiştir. Shire gibi diğerleri, daha yavaş ve daha güçlüdür. Soğukkanlı at ırkları bgazı pony ırklarını da içerir. 


patiliyo.comPeki bu güzel canlılarımızın bakımları nasıl sağlanır ? Elbette ki at bakımı denilince aklımıza ilk olarak tımarlamak gelmektedir. Tımar, atın derisinde bulunan kir ve tozların temizlenmesidir. Atlar da insanlar gibi temizlenmeye ihtiyaç duyar. “İki tımar bir yem yerine geçer” diye bir Türk özdeyişi varsa da bu özdeyiş atın bakım ve temizliğine özen gösterilmesinin önemini belirtir. Gerçekte tımarın, ata verilen yem ile ilgisi yoktur. İhtiyacı kadar yem verilmeyen bir atı tımar ile gerekli olan kondisyonda tutmak mümkün değildir. tımar atın önemli ölçüde dersi solunumunu kolaylaştırır, ata huzur verir ve yemini iştahla yer. 


patiliyo.com


Atların bakımlarının yapılması binicilerinin sorumlu olduğu ihmal edilmemesi gereken bir husustur. Yıkanmaları hususunda ise atlar şampuan ya da sabun kullanılarak yıkanabilir. Vücuttaki şampuan ya da sabunu durulamak için tazyikli su püskürtülür. Su püskürtme sırasında esnasında suyun kulaklara kaçmamasına dikkat etmek gerekir.Başın yıkanması için sünger kullanılır. Vücut üzerindeki suyun alınması için de ter bıçağı kullanmak yararlıdır. Ayrıca kurulamak için havlu kullanılır.Yıkama ve kurulama bittikten sonra at güneş ışığında biraz bekletilmeden boksuna alınmamalıdır. Aksi durumda solunum yolları hastalıkları ortaya çıkabilir.Atlar gerektiğinde yüzdürülebilir. Yüzdürme özellikle hafif adale incinmelerinin tedavisinde yararlı olmaktadır. 
Pinterest'de Paylaş