Dalmaçyalı Köpekler Hakkında 8 İlginç Bilgi

Dalmaçyalı Köpekler Hakkında 8 İlginç Bilgi


Dalmaçya, şüphesiz tüm dünyada en sevilen köpek türlerimizden bir tanesi. Güzel oldukları kadar özel de olan bu sevimli türler, “101  Dalmaçyalı” filmi ile popülerliğini ikiye katladı. Sevimli, siyah benekli dostlarımız hakkında 8 ilginç bilgiyi sizler için hazırladık. Hazırsanız okumaya başlayalım 

1. Dünyaya geldiklerinde benekleri yoktur


patiliyo.com


Hepimiz onları siyah benekleri ile biliriz. Fakat gerçek şu ki Dalmaçya yavruları dünyaya beyaz olarak gelir. Siyah benekleri, 4 haftalık olduklarında oluşmaya başlar.

2. Kökenleri belirsizdir


patiliyo.com


Kesin bir bilgi olmamakla beraber, türlerinin Hırvatistan’ın Dalmaçya şehrinden geldiği bilinmektedir. Dalmaçya türleri tarihte savaş ve bekçi köpeği olarak kullanılmıştır. Irkın kökeninin eski zamanlara dayandığının göstergesi, eski duvar resimlerindeki savaş arabalarını çeken köpeklerdir. Bu köpeklerin Dalmaçya’lılar olduğuna inanılır.

3. %30’u işitme engellidir


patiliyo.com

 

Genetik olarak sağırlığa yatkın olan bu güzel köpeklerin yaklaşık %30’u ne yazık ki işitme engellidir.

4. Dalmaçyalı, Amerikan bira markası Budweiser’in maskotu olmayı başarmıştır


patiliyo.com

 

Budweiser bira markası 1950 yılından beri Dalmaçya türünü maskot olarak kullanıyor. Markanın üç Dalmaçyalı köpeğinin ismi ise Chip, Brewer ve Clyde.

5. İtfaiyeci köpek olarak tanınıyorlar


patiliyo.com

 

Dalmaçyalılar itfaiyeci olarak bilinirler. Birçok modern itfaiye istasyonunda Dalmaçyalı köpekler mevcuttur. Dalmaçyalılar aynı zamanda fare ve haşere avcısı olduklarından, itfaiye istasyonlarının temizlenmesinde de görevlendirilirler.

6. Dalmaçyalı köpek hayranlarından biride Amerikan Başbakanı George Washington’dı


patiliyo.com


Dalmaçya hayranı olan George Washington’ın, Madam Moose adında bir Dalmaçyalısı olduğu biliniyor.

7. Ağızlarının içinde bile benekleri var !


patiliyo.com


Dalmaçyalı köpeklerin her yerinde benek olabilir. Buna ağızlarının içi de dahil 

8. 101 Dalmaçyalı filminin zararı


patiliyo.com


Disney’in en sevilen filmlerinden biri olan “101 Dalmaçyalı” türe büyük oranda zarar vermiştir. Bu filmden dolayı aşırı popüler olan Dalmaçyalılar çok fazla üretilmiştir. Bu yüzden barınaklar Dalmaçyalılar ile dolmuştur. Film yüzünden alınan Dalmaçya yavrularının birçoğu barınaklara götürülmüştür.





Pinterest'de Paylaş