Evcil Hayvanlarımızı Koronavirüs'ten Nasıl Koruyacağız ?

Evcil Hayvanlarımızı Koronavirüs'ten Nasıl Koruyacağız ?

Şu andaki Koronavirüs hastalığı salgınının (COVID-19) kesin kaynağını bilmiyoruz, ancak bunun aslında bir hayvandan, muhtemelen bir yarasadan geldiğini biliyoruz.

Hayvanların, COVID-19'a neden olan virüs olan SARS-CoV-2'yi insanlara yaymada önemli bir rol oynadığına dair bir kanıt yok.

Bugüne kadar mevcut olan sınırlı bilgilere dayanarak, hayvanların COVID-19'u insanlara yayma riskinin düşük olduğu düşünülmektedir. COVID-19'dan farklı hayvanların etkilenip etkilenmeyeceğini anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Hala bu virüsü öğreniyoruz, ancak bazı durumlarda insanlardan hayvanlara yayılabileceği ön görülüyor


patiliyo.com


Koronavirüsler geniş bir virüs ailesidir. Bazı koronavirüsler insanlarda soğukalgınlığı benzeri hastalıklara neden olurken, diğerleri sığır, deve ve yarasa gibi belirli hayvan türlerinde hastalığa neden olur. Köpek ve kedi koronavirüsleri gibi bazı koronavirüsler yalnızca hayvanları enfekte eder ve insanları enfekte etmez.

Hayvanları enfekte eden bazı koronavirüsler insanlara ve ardından insanlar arasında yayılabilir, ancak bu nadirdir. Bu, muhtemelen yarasalardan kaynaklanan SARS-CoV-2 ile ilk olan şeydi. İlk bildirilen enfeksiyonlar canlı bir hayvan pazarı ile bağlantılıydı, ancak virüs artık kişiden kişiye yayılıyor.

SARS-CoV-2 esas olarak insandan insana öksürme, hapşırma ve konuşma yoluyla solunum damlacıkları yoluyla yayılır. Şu anda, hayvanların COVID-19'a neden olan virüsün yayılmasında önemli bir rol oynadığına dair hiçbir kanıt yok. Bugüne kadar mevcut olan sınırlı bilgilere dayanarak, hayvanların COVID-19'u insanlara yayma riskinin düşük olduğu düşünülmektedir. COVID-19'dan farklı hayvanların etkilenip etkilenmeyeceğini anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

İnsanların COVID-19'a neden olan virüsü hayvanlara yayma riski ise mevcuttur. 

İlk kez COVID-19 için testi pozitif çıkan Amerika Birleşik Devletleri New York  hayvanat bahçesindeki bir kaplandı.

patiliyo.com

Hala bu virüsü öğreniyoruz, ancak bazı durumlarda, özellikle de COVID-19'lu bir kişiyle yakın temastan sonra insanlardan hayvanlara yayılabileceği görülüyor.

Evcil hayvanları SARS-CoV-2 ile olası enfeksiyonlardan nasıl koruyacağınız?

Kediler ve köpekler de dahil olmak üzere dünya çapında az sayıda evcil hayvanın, çoğunlukla COVID-19'lu insanlarla yakın temastan sonra, COVID-19'a neden olan virüsle enfekte olduğu bildirildi.

Bugüne kadar mevcut olan sınırlı bilgilere dayanarak, hayvanların COVID-19'u insanlara yayma riskinin düşük olduğu düşünülmektedir.

Görünüşe göre COVID-19'a neden olan virüs, bazı durumlarda insanlardan hayvanlara yayılabiliyor.

Evcil hayvanlara diğer insan aile üyelerine yaptığınız gibi davranın - evcil hayvanların ev dışındaki insanlarla etkileşime girmesine izin vermeyin.

Evdeki bir kişi hastalanırsa, o kişiyi evcil hayvanlar da dahil olmak üzere herkesten ayırın.

Bu, hızla gelişen bir durumdur ve bilgiler mevcut olduğunda güncellenecektir.patiliyo.com

Bu virüsün hayvanları nasıl etkilediği hakkında daha fazla şey öğrenene kadar, evcil hayvanları olası bir enfeksiyondan korumak için diğer insan aile üyelerine yaptığınız gibi davranın.

COVID-19'u olan kişilerin virüsü hayvanlara yayma riski olduğu için, evcil hayvan sahiplerinin evcil hayvanlarının evlerinin dışındaki insanlarla etkileşimini sınırlamalarını önerir.

Kedileri mümkün olduğunca içeride tutun ve dışarıda serbestçe dolaşmalarına izin vermeyin.

Diğerlerinden en az 2 metre uzakta bir tasma ile köpekleri gezdirin.

Çok sayıda insanın toplandığı halka açık yerlerden kaçının.

Evcil hayvanlara maske koymayın. Maskeler evcil hayvanınıza zarar verebilir.

Virüsün insanlara evcil hayvanların derisinden, kürkünden veya kılından bulaşabileceğine dair hiçbir kanıt yok. Evcil hayvanınızı kimyasal dezenfektanlar, alkol, hidrojen peroksit veya el dezenfektanı, karşı temizleme mendilleri veya diğer endüstriyel veya yüzey temizleyicileri gibi diğer ürünlerle silmeyin veya yıkamayın. Evcil hayvanınızı yıkamak veya temizlemek için uygun ürünler hakkında sorularınız varsa veterinerinizle konuşun.

patiliyo.com

 

Evcil hayvanınız hastalanırsa veya evcil hayvanınızın sağlığı hakkında endişeleriniz varsa, veterinerinizle konuşun.

COVID-19 hastasıysanız (şüpheli veya testle onaylanmış), tıpkı insanlarla yaptığınız gibi evcil hayvanlarınız ve diğer hayvanlarla teması kısıtlamalısınız. Bu virüs hakkında daha fazla şey öğrenene kadar, COVID-19 hastası insanlar evcil hayvanlar ve diğer hayvanlarla temastan kaçınmalıdır.

Mümkünse, hastayken evinizin başka bir üyesinin evcil hayvanlarınıza bakmasını sağlayın.

Evcil hayvanınızla sarılma, öpüşme veya yalama, yiyecek paylaşma ve aynı yatakta uyumak gibi temastan kaçının.

Hastayken evcil hayvanınıza bakmanız veya hayvanların yanında olmanız gerekiyorsa, bir maske takın ve onlarla etkileşime girmeden önce ve sonra ellerinizi yıkayın.

COVID-19 hastasıysanız ve evcil hayvanınız hastalanırsa, evcil hayvanınızı veteriner kliniğine kendiniz götürmeyin. Veterinerinizi arayın ve COVID-19 ile hasta olduğunuzu bildirin. Bazı veteriner hekimler, hasta evcil hayvanları görmek için teletıp konsültasyonları veya başka planlar sunabilir. Veteriner hekiminiz evcil hayvanınızı değerlendirebilir ve evcil hayvanınızın tedavisi ve bakımı için sonraki adımları belirleyebilir.

Pinterest'de Paylaş


3 Yorum


 • Patiliyo
  Alper :)

  kedi ve köpelerde korona virüsün çok nadir görüldüğünü duydum

  7.2.2021 20:28:18 Reply
 • Patiliyo
  Mia Yücel

  neden YouTube kanalınıza bir şeyler atmıyorsunuz?

  9.12.2020 13:11:11 Reply
 • Patiliyo
  Ceren Ufakacar

  oy kıyamam ya

  5.12.2020 01:45:36 Reply