Golden Retriever Özellikleri Ve Bakımı

Golden Retriever Özellikleri Ve Bakımı

Golden Retriever ülkemizde en çok sevilen köpek cinsleri arasında en üstlerde yer alıyor.
Çocuklarla en iyi anlaşan köpek cinsleri arasında ilk sıralarda olan golden retriever bugün,
Amerika başta olmak üzere tüm dünya ile birlikte ülkemizde en fazla birlikte yaşanılan köpeklerden biri.

patiliyo.com

Golden retriever estetik ve sevimli bir görünüşe sahiptir, ancak fiziksel özellikleri bunlardan çok daha fazlasıdır. Bu güzel köpekler son derece dayanıklı ve güçlüdür. Golden’lar dost canlısı, sevecen, sabırlı ve şefkatli bir yapıya sahiptir. Bu nedenle, çocuklar ile ve insanlar ile arası genel olarak iyidir. Bebek bakıcılığı dahi yapılabileceği yönünde söylemlere de rastlanabilir. Görme engellilere yardımcı olması için önerilen özel bir cinstir.

patiliyo.com

Kendine güvenen akıllı Golden ırkının, popüler olması yönünde etkili olan bir özelliğinin ise, şımarık olmalarıdır. Sevmeyi ve sevilmeyi severler. Karada ve suda, iyi bir kuş avcısı olması da tarihten günümüze gelen, Golden Retriever özellikleri arasındadır. Koku alma duyusu avcılığı üzerinde etkendir. Bu nedenle, narkotik alanında da tercih edilen köpek ırkıdır.İnsanları memnun etmeyi sever, öğrenmeye açık Golden ırkı, hastalara da iyi birer terapidir.

patiliyo.com

Boyları -ağırlıkları; erkek cinsinde boy, 56 - 61 cm, dişileri; 51 - 56 cm ve kiloları; erkeklerde 27 - 36 Kg, dişilerde ise 25 - 32 Kg şeklindedir.Günlük aktivite yapmayı severler. Top ya da sopa getirme oyunları oynanabilir.Düz ve çift tüy yapısına sahip Golden ırkının bakımı da nispeten kolay denilebilir. Alt tüylerine, günlük tarama ve bakımı kolaylıkla yapılabilir. Mevsimsel değişimlerde, orta seviyede tüy döker.Yaşam süresi, genel olarak 10-12 yıl arasındadır.Golden Retriever özellikleri ve tarihi itibariyle, bekçi, av ve polis köpeği olarak kullanılabilir.Yüzmeyi fazlasıyla severler.

patiliyo.com

Bu sevimli dostlarımızın özelliklere değindiğimize göre sırada bakımları var  Golden retriever cinsi köpek dostlarımızın bakımları hususunda, dikkat edilmesi gereken birden fazla önemli nokta vardır. Bunlardan bazıları şu şekildedir;
Her ırkta olduğu gibi, 2 aylık olana kadar anne sütüyle beslenmesi önerilir. 45 günlük sonrası ise yavru köpekler için üretilen özel kuru mamalar kullanılabilir.

patiliyo.com

Küçüklükten vitamin ihtiyacı, iyi karşılanırsa, büyüdüğünde o denli sağlıklı bir köpek olacaktır.Yemek ayarını, sahibinin yapması gerekir. Aksi takdirde, fazla yediği için kilo sorunu yaşanabilir.Golden ırkı, tavuk ve kırmızı etli ürünleri sever.Hareketli yapısı nedeniyle, geniş bir yaşam alanına ihtiyaç duyar.
Aynı zamanda enerjisi çok yüksek olduğundan düzenli egzersiz yaptırmalısınız.

patiliyo.com

Günlük yürüyüşler ve küçük oyunlar yeterli olacaktır.Golden Retriever bakımı açısından, vitamin verilmesi de hastalıklara karşı onu koruyacaktır. Kalıtsal hastalıkları; Deri Problemleri, Kalça displazisi, Kanser Dirsek deformasyonları, Kalp hastalığı, Alerjiler Egzama Kulak enfeksiyonları ve Lyme hastalığı, Nefrit şeklindedir.Pinterest'de Paylaş


1 Yorum


  • Patiliyo
    kocaelikoltukyıkama

    Gerçekten köpeğime nasıl tma bakım yapabileciği mi bilmiyordum Teşekkürler memnun eden işlere imza atar. Kullanılan temizlik malzemelerin sağlığa zararsız ve doğal olanların kullanmaya aynı zamanda da teknolojik https://kocaelikoltukyikama.net

    9.11.2020 15:57:50 Reply