İngiliz Bulldog Özellikleri ve Bakımı

İngiliz Bulldog Özellikleri ve Bakımı

İngiliz Bulldog cinsi köpekler, dünya üzerinde yer alan en popüler köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Buruşuk yüz hatları ile eşi benzeri olmayan bu köpek türü, Bulldog atalarından çok daha farklı bir karaktere sahip olmaktadır. Bulldog, başlangıçta sığırları pazara sürmek ve boğa güreşi adı verilen kanlı bir sporda rekabet etmek için kullanılıyordu. Bugün, çocukları çok seven nazik arkadaşlar.Bulldog'lar safkan köpekler olsa da, onları barınaklardan veya kurtarma gruplarının bakım evlerinden  bulabilirsiniz. Eve köpek getirmek istiyorsanız asla satınalmayın ve Evlat edinmeyi unutmayın!

patiliyo.com

Gelişimini İngiltere’de yaşayan İngiliz Bulldog, 19. Yüzyılda bir süreliğine yasaklanmıştır. Bunun nedeni köpek dövüşlerinde sık sık kullanılmasıydı. İsmi olan Bulldog’u da buradan almaktadır. Görüntüsü biraz ürkütücü olsa da İngiliz Bulldog cinsi son derece kibardır ve sahibini sıkı sıkıya korur. Eğer yabancı bir kişiden tehdit algılarsa saldırgan bir hale bürünebilir. İngiliz Bulldoglar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızın detaylarına geçelim 😊

Kısa bir yürüyüş ve kanepede kestirme, işte Bulldogların hayatı.  Bulldoglar apartman hayatına iyi adapte olabilir ve hatta acemi evcil hayvan ebeveynleri için harika arkadaşlar olabilir. Ailenin tüm üyelerine karşı şefkatlidirler ve oldukça az bakım gerektiren yavrulardır. Onları aşırı hava koşullarından uzak tuttuğunuzdan emin olun ve onlara yeterince egzersiz yaptırın, çünkü kilo almak, günün çoğunu kanepede  geçirmekten mutlu olan bu köpekler için bir risktir.Özellikle Bulldoglar için köpek maması yaptıklarını biliyor muydunuz?

patiliyo.com

İngiliz Bulldog Karakteri ve Özellikleri

İngiltere, ABD Deniz Piyadeleri, Yale Üniversitesi, Georgia Üniversitesi ve düzinelerce diğer okulların ortak yönü nedir? Sert, inatçı karakterlerini temsil etmek için seçtikleri köpek. Elbette Bulldog!

İngiliz Bulldog olarak da adlandırılan cins, İngiltere'de ortaya çıkmıştır ve kanlı bir geçmişe sahiptir. Bulldog ismi Romalılar tarafından İngiliz Adalarına getirilen ve boğa güreşi adı verilen kanlı bir sporda kullanılan mastiflerlesavaşmaktan geldi. Ancak bugün Bulldog, görünüşte atalarına sadece biraz benziyor. Ve boğa güreşi ağıllarında sergilediği tüm vahşet? Artık yapılmıyor… Hala vahşi görünümüne rağmen, daha tatlı, daha sevgi dolu bir mizacı olan bir başka köpek bulmakta zorlanacaksınız.

patiliyo.com

Bulldoglar asla diğer köpek türleriyle karıştırılmaz. Kalın set, düşük gövdeli orta boy bir köpektir. Kısa ağızları büyük ve kare şeklindedir. Kalın, sağlam uzuvları olan geniş omuzları ve göğüsleri vardır.

Bulldoglar yere yakın olmalarına rağmen geniş ve kaslıdırlar. Geniş kafalarının gözlerinin yanlarına kadar uzanan yanakları vardır ve alınlarındaki ciltte yoğun kırışıklıklar olmalıdır. Bir Bulldog'un üst dudağı sarkıktır ve alt çenesi altta kalmıştır, yani alt dişleri üst dişlerinden daha uzağa yapışır. Bulldog'un çeneleri muazzam ve güçlüdür, rakibini kavramak ve tutmak için tasarlanmıştır.

Bulldogların yuvarlak, koyu gözleri vardır. Kulakları küçük ve incedir, gül gibi arkaya katlanır. Kısa kuyrukları sırtlarında aşağı taşınır.

Bulldog'un kaslı vücudu, kendine özgü bir yürüyüşe sahip olmasına neden olur. Tıknaz bacakları vücudunun her bir köşesine yerleştirildiği için ilginç sayılabilecek yürüyüşleri vardır. Omuzları arka uçlarından çok daha geniş olduğu ve bu kadar büyük kafaları olduğu için, dişilerin yavruları yardım almadan doğurması zordur. Çoğunun yavrularını doğurmak için sezaryen ameliyatı olması gerekir, bu nedenle bir Bulldog yetiştirmek pahalı bir uğraştır.

Vahşi köpekler olarak çizgi film tasvirlerine rağmen, bugünün Bulldogları sevecen ve nazik olmak için yetiştiriliyor. Gerçekten kararlı ve cesurlar, ancak kavga çıkarmaya niyetli değiller. Olgun yaşlarında genellikle sakin bir haysiyete sahiptirler ve arkadaş canlısı, eğlenceli olsalar da biraz inatçı olup ve ailelerini koruyabilirler. Bulldoglar insanları sever. İnsanları ilgi için ararlar ve sahiplerinin yanında olmaktan ve belki de kafaları kucağındayken horlamaktan başka bir şey istemezler.

Ne yazık ki, Bulldog'un kendine özgü vücudu ve kafa yapısı onu sağlık sorunlarına, özellikle de solunum ve eklem zorluklarına yatkın hale getiriyor. Yeterince egzersiz yapmazlarsa hızla aşırı kilolu olabilirler. Çok fazla kilo vücutlarını zorlar ve mevcut sağlık sorunlarını kötüleştirebilir.

Bu köpek cinsi çocuklara karşı inanılmaz dirayetlidir. Karşısındaki çocuk eğer bilmeyerek ona zarar verirse sakince bekler. İngiliz Bulldog cinsi yavruyken oldukça hareketlidir ve sahibi ile oyunlar oynamaya bayılır. Buna rağmen yaş almaya başladıktan sonra hareketlerinde yavaşlama meydana gelir ve daha sakin bir yaşam sürmek ister. İngiliz Bulldog cinsinin en büyük özelliği yüz hatları olmaktadır. Küçük gözleri, basık burnu ve sarkık yanakları ile görenlerin içini ısıtmaktadır. Yüz yapısı yüzünden sık sık salyaları akar. Bunun yanı sıra İngiliz Bulldog cinsinin en bilinen özellikleri arasında horlaması yer almaktadır. İngiliz Bulldog cinsi, diğer Bulldog ataları ile karşı karşıya getirildiği zaman inanılmaz mülayim bir köpek olmaktadır. Buna rağmen eğer ailesine herhangi bir tehdit algılarsa inanılmaz saldırganlaşabilir. Bu da İngiliz Bulldog cinsinin iyi birer bekçi köpeği olduğunu göstermektedir. Düşmana karşı inanılmaz cesur davranır. Serttir ve zarar verebilir. İngiliz Bulldog cinsi sevgiye aç bir köpek olmaktadır. Sahibinin gösterdiği her bir sevgi şansını kullanır. Ilık havaları sever. Soğuk havalardan hoşlanmaz. İngiliz Bulldog tam bir aile köpeği olmaktadır ve apartman yaşantısı için idealdir. Eğer bahçeli bir eviniz varsa İngiliz Bulldog vaktini yine evin içerisinde geçirecektir. İngiliz Bulldog, sık sık ilgiye ihtiyaç duymaktadır. Eğer sahibinden gereken ilgiyi göremezse depresyona girebilir.

patiliyo.com

İngiliz Bulldog Bakımı

İngiliz Bulldog cinsinin tüy bakımı genel olarak basit olmaktadır. Kısa, ince ve sık bir yapıda olan tüyleri, haftada 1 kere taranabilir. İngiliz Bulldog bakımı için asıl gerekli olan rutinler ağız ve diş sağlığı için uygulanmalıdır. Bu cinsin salyaları çok sık akmaktadır. Bu nedenle ağız ve dişleri her gün ve sık sık nemli bez ile temizlenmelidir. İlerleyen yaşında bu sorun daha belirgin bir hale gelecektir. İngiliz Bulldog cinsinin dişleri her hafta düzenli olarak fırçalanmalıdır. Bu fırçalama işlemi bir veteriner kontörlünde yapılırsa daha verimli olacaktır. Bu ırkın derisi gevşek ve buruşuktur. Derisi hassas olduğu için sık yıkanmamalıdır. Bunun yerine buruşuk derisinin araları her hafta nemli bir bez ile silinmelidir. Genel vücut temizliği silinerek gerçekleştirilebilir. Salyaları çok sık aktığı için her hafta silinmesi büyük önem arz etmektedir. Bu cins kilo almaya oldukça meyillidir. Bu nedenle veteriner kontrolü ile mama verilmesi gerekmektedir. 

patiliyo.com


 • Bulldoglar inatçı ve tembel olabilir. Olgun Bulldog'unuz yürüyüşe çıkma konusunda çok hevesli olmayabilir, ancak onu formda tutmak için her gün egzersiz yapması önemlidir.
 • Bulldoglar ısıya ve neme tahammül edemezler. Bulldog'unuz dışarıdayken, aşırı ısınma belirtileri için dikkatlice izleyin ve sıkıntı göstermeye başlarsa hemen içeri götürün. Bazı insanlar, hava sıcak ve herkes dışarıda olduğunda Bulldog'larının yatması için suyla dolu çocuk oyun havuzlarını gölgeli bir yere koyar. Kesinlikle ev köpekleridir ve her zaman dışarıda yaşamamalıdırlar.
 • Bulldoglar soğuk havaya duyarlıdır.
 • Bulldoglar hırıltı, homurdanma ve horlama. Ayrıca uyku apnesine eğilimlidirler.
 • Bulldoglar, şişkinliğe sahip oldukları için iyi bilinir. Bu sorun sizinkinde aşırı görünüyorsa, veterinerinizle konuşun.
 • Bulldogların kısa burunları onları bir dizi solunum yolu rahatsızlığına yatkın hale getirir.
 • Bulldoglar, nefes almalarını zorlaştıran ve düzeltmek için ameliyat gerektirebilecek burun deliklerine sahip olabilirler.
 • Bulldoglar açgözlü yiyicilerdir ve şans verilirse fazla yer. Kolay kilo aldıklarından, yiyecek alımlarını izlemezseniz hızla obez hale gelebilirler.
 • Bulldoglar başlarının ve cephelerinin büyüklüğünden dolayı doğum yapmakta zorlanırlar. Çoğu, yavrularını doğurmak için sezaryene ihtiyaç duyar. Deneyimsiz yetiştiricilerin onları yetiştirmeye çalışması tavsiye edilmez.
 • Kısa burunlu bir cins olan Bulldoglar anesteziye duyarlıdır. Herhangi bir ameliyat yapılmadan önce bunun hakkında veterinerinizle konuştuğunuzdan emin olun.
 • Sağlıklı bir evcil hayvan elde etmek için asla bir merdiven altı yetiştiriciden veya evcil hayvan dükkanından bir köpek yavrusu satın almayın. Damızlık köpeklerini genetik sağlık koşulları ve iyi mizaçlar açısından test eden saygın bir yetiştirici bulun. Ancak daha iyi bir çözüm, onları barınaklardan veya kurtarma gruplarının bakım evlerinden  bulmanızdır. Eve köpek getirmek istiyorsanız asla satınalmayın ve Evlat edinmeyi unutmayın!


Pinterest'de Paylaş


1 Yorum


 • Patiliyo
  FURKAN

  Sahiplenmek istiyorum

  15.2.2021 22:49:03 Reply