Kedi Kumu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kedi Kumu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kedi Kumu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz? 

Hiç tüm kedi kumu seçeneklerine bakıp "Neden bu kadar fazla çeşit var " diye merak ettiniz mi? Eğer sonuçta onu sadece çöpe atacaksak, kedimiz için hangi kedi kumunu seçtiğimiz neden bu kadar önemli olabilir? Görünüşe göre, gerçekten önemli!

Öncelikle, bir çok kedinin kum tercihi farklıdır. Kumları için  belirli bir doku veya koku tercihleri olabilir ve sizin seçtiğiniz kumu onaylamazlarsa, kum kabında  kendilerini rahatlatamayacaklarını fark edebilirsiniz! Ayrıca, belirli sağlık koşullarına sahip bazı kedi ırkları için özel kedi kumu türleri gerekir. Ek olarak, kum seçiminiz, kum kabına  ne kadar dikkat etmeniz gerektiğini belirleyecektir. Doğru kum türünü seçmeniz halinde kum kabını sık sık boşaltmanız ve temizlemeniz gerekmeyecek, ev halkı kokudan rahatsız olmayacak ve toz sorunu ortadan kalkacaktır. !

Son olarak, kedi kumunun  türü (ve markası) kum kabından evinizin ortamına ne kadar koku, toz ve kum granülünün dağıldığını büyük ölçüde belirleyecek en önemli etkendir.

patiliyo.com


Kedi Kumu Seçerken Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler Nelerdir?

Doğrusu birçok markanın biz kedi sahiplerine çekici gelebilecek şekilde müthiş ferahlatıcı kokularla hazırlanmış kedi kumu çeşitlerinden hangisini seçeceğimize bazen karar vermekte zorlanırız. Çam kokulu ya da okyanus kokulu ya da lavanta.. Ne harika değil mi? Bizlere çok çekici gelebilecek bu seçenekler kedinize çekici gelmeyebilir. Kokulu kum satın almak kedinizin kum kabını kullanmamasına neden olabilir ve sonuçta kullanılmış kedi kumu kokusundan daha büyük bir soruna karşılaşabilirsiniz. 

Birçok kedinin partikül boyutu konusunda da tercihi vardır. Çoğu, daha büyük kümeler veya kristaller yerine küçük parçacıkları tercih eder. Kediniz  kayalıklar üzerinde yürüdüğü hissi yaratan bir yüzeyde olmak zorunda kalırsa, kum kabının dışını kullanmayı tercih edecektir. 

Son olarak, kedinizin hayatının farklı dönemlerinde belirli türde kuma ihtiyacı olabilir. Örneğin, çoğu veteriner, kedinin genital bölgesine kolayca yapışabildiği için kısırlaştırmanın hemen ardından kil bazlı kumlardan kaçınmanızı önerir.

patiliyo.com

Kedi Kumunu Seçerken Tercih Etmemiz Gereken Özellikler Nelerdir?

Kedi idrarının amonyak içermediğini biliyor muydunuz? Aslında, idrar oksijenle temas ettikten sonra bakteri geliştirdiğinde kum kabında  amonyak oluşur. Bu nedenle, seçtiğiniz kum türü ne olursa olsun, idrarı hızlı ve tam olarak emdiğinden emin olun, böylece hoş olmayan bir koku ortaya çıkmaz.

Topaklanan  kumları tercih etmenizi öneririz, çünkü günlük temizlik daha kolay olacak ve tüm kum kabını çok sık değiştirmeniz gerek kalmayacaktır. Sizin, ailenizin ve kedinizin solunum sistemi için daha az toz çıkaran kumları seçmenizi önemlidir. Çok kedili evlerde, kum kabını kullanan ikinci kedinin ilk kedinin kümelerini parçalamaması ve dağıtmaması için daha güçlü kümeler oluşturan kumlara ihtiyacı vardır.

Mevcut birçok kedi  kumu  türü vardır. Her malzemenin bazı avantajları ve dezavantajları vardır:

Topaklanan Kedi Kumu ( Bentonit Kedi Kumu ): Kil bazlı , çok emici ve ekonomiktir, ıslandığında kümeler oluşturur, bu nedenle temizlenmesi kolaydır, idrar ve dışkı yığınları düzenli olarak temizlendiği sürece minimum düzeyde  "Kum Kabı Kokusu "  olur. Son dönemde aktif karbon teknolojisi ile hazırlanmış kumlar kötü kokuları maskeler ve hapseder. Uzun tüylü kediler için büyük granürlü olanları tercih etmek daha iyi sonuçlar verecektir. 
Silika Jel Kumlar (Kristal Kum ): Ekonomiktir, temizlemesi kolaydır ve nispeten tozsuzdur.  

patiliyo.com

Bunların haricinde ceviz kabuğu , odun ,mısır  ya da çam paleti gibi doğal malzemelerden yapılmış kedi kumları da vardır. 

Doğru kedi kumunu seçerken her türün  artılarını ve eksilerini dengelemeye çalışıp, önceliklerinizi karşılayan kumu seçerek başlamanızı  tavsiye ederiz. Kedinizin  seçiminizden memnun olmayabileceğini ve evinizde ki diğer aile bireylerinin bu seçimden mutlu olup olmayacağını anlamak için biraz çaba ve  deneme yanılma gerektirebileceğini unutmayın. Sadece çabanın değerli olduğunu bilin, çünkü gerçekten bir fark yaratır!

Türkiye'nin en köklü online petshop markası Pet Burada katkıları ile hazırlanmıştır. 

 
Pinterest'de Paylaş