Kedi ve Köpeklerde Çiğ Beslenme

Kedi ve Köpeklerde Çiğ Beslenme

Evcil hayvanlarımızı çiğ  besinlerle beslemek...

Son birkaç yılda, çiğ beslemenin popülerliği artmış gibi görünüyor. Ticari olarak hazırlanmış çiğ yiyecekler, popüler evcil hayvan dükkanlarında bile satılmaya başladı. 

Ancak gerçek bir mayın tarlası olabilecek çiğ besleme lehinde ve aleyhinde birçok kafa karıştırıcı argüman var. Hem çiğ beslenmenin lehinde hem de aleyhinde güçlü fikirler bulacağımızdan,  evcil hayvanlarımız için doğru şeyi nasıl yapacağımızı bilmek gerçekten çok zor.

patiliyo.com


Çiğ Besleme Nedir?

Çiğ besleme, daha yaygın olarak bulunan geleneksel pişmiş yiyecekler yerine evcil hayvanınızı çiğ malzemelerle beslemek.

Çiğ diyetler genellikle çiğ et ve belirli meyve ve sebzeler gibi diğer pişmemiş bileşenlerin bir kombinasyonunu içerir.

Hayvanlar neden çiğ yemeklerle  beslenir?

Köpeklerini çiğ bir diyetle besleyen birçok insan, bunu geleneksel köpek mamasına göre daha “doğal” bir seçenek olarak gördükleri için yapıyor. Bununla birlikte, çiğ beslenmenin geleneksel köpek mamasından daha iyi olduğunu destekleyen hiçbir çalışma yoktur. 

Köpeklerini veya kedilerini çiğ yemeklerle besleyen sahipleri, genellikle evcil hayvanlarında birçok iyi değişiklik gördüklerini iddia ederler. Bu, daha parlak tüyler ve daha fazla enerjiden daha az kokulu kakalara kadar uzanabiliyor ! Ancak, evcil hayvanınızı herhangi bir dengeli, yaşına uygun mama ile beslediğinizden emin olduğunuz zaman  çiğ beslenmenin pek çok görünen faydası kolayca elde edilebilirsiniz.

Çiğ beslenmeyle ilgili sorunlar nelerdir?

Çiğ besleme, özellikle evde hazırlandığında çok fazla sorun oluşturabilir. Veteriner hekimlerimiz, kendi evcil hayvan mamalarınızı özellikle çiğ beslenme ile ilgili olanları hazırlamanızı önermemektedir, çünkü evcil hayvan beslenmesinde bir uzmanın yardımı olmadan, ev yapımı bir mama beslenme açısından dengesiz olabilir ve bu da evcil hayvanınızın hastalanmasına neden olabilir.Çiğ yiyecekler, özellikle et, pişirme işlemi sırasında normalde ölen bakteri, parazit ve diğer patojenleri içerir. Bu nedenle, çiğ yiyeceklerle beslemek sadece evcil hayvanınızın sağlığı için değil, aynı zamanda evinizdeki diğer insanlar için de ekstra riskler getirir. En büyük özenle bile çapraz kontaminasyon riski çok daha yüksektir, bu nedenle yanlışlıkla E. coli, Salmonella ve hatta Tüberküloz (TB) gibi bakterilerin etrafına yiyecek veya evcil hayvanınız yoluyla yayılabilir.

patiliyo.com


Kemikler, özellikle “Çiğ Etli Kemikler” ,çiğ beslenmede bir başka tehlikedir. Pişmiş veya pişmemiş olsun, evcil hayvanınızın kemiklerle asla beslemenizi önermiyoruz. Kemikler evcil hayvanınızın midesine sıkışabilir ve onu tıkayabilir veya kemik parçaları evcil hayvanınızın hassas iç kısımlarına zarar verebilir. Kemikleri çiğnemek, evcil hayvanınızın dişlerinde kırılmalara da neden olabilir. Evcil hayvanınız bu sorunlardan  herhangi biri ile karşılaşmamış olsa bile , kemikler yüksek kalsiyum seviyeleri nedeniyle genellikle mide ağrısına ve kabızlığa neden olabilir.

Çiğ beslenmenin geleneksel evcil hayvan mamasına göre faydaları kanıtlanmamıştır. Çiğ besleme argümanları, gerçek bir fark gösteren birçok evcil hayvan üzerinde yapılan resmi çalışmalardan ziyade, bireysel sahiplerin deneyimlerine dayanmaktadır.

Evcil hayvanınızın sağlıklı kalmasını sağlamak için eksiksiz bir mama beslenmesini tavsiye ederiz. Bu, kilosuna ve yaşına göre doğru beslenirse evcil hayvanınızın ihtiyaç duyduğu tüm besinleri sağlayacaktır. Evcil hayvanınızın mamasını  değiştirmeden önce her zaman kendi veterinerinizle konuşun, çünkü size en iyi eylem planı hakkında tavsiyede bulunabilirler. Evinizde enfeksiyon riski daha yüksek olan biri varsa (ör. Hamile, çok genç, yaşlı veya bağışıklığı zayıf), çiğ gıdadaki bakteri ve patojenlerden kaynaklanan hastalık riski nedeniyle evcil hayvanınıza çiğ mama vermemeniz en iyisidir.

Veterinerinize danıştıktan sonra çiğ bir diyet seçerseniz, her zaman ticari olarak hazırlanmış bir çiğ mama seçin. Bunun nedeni, ticari tedarikçilerin tüm evcil hayvan mamalarının belirli hijyen standartlarına göre doğru bir şekilde paketlendiğinden emin olmak için önlemler almaları gerektiğidir, bu özellikle çiğ yiyecekler için önemlidir. Eksiksiz evcil hayvan mamaları üreten şirketler, mamaların, evcil hayvanınızın sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu her şeyi içerdiğinden emin olmalıdır.

patiliyo.com

Yüksek kaliteli çiğ bir besinilerle beslemek, ticari olarak üretilen diğer yüksek kaliteli evcil hayvan mamalarına kıyasla pahalı olabilir. Daha ucuz çiğ alternatifler mevcut olduğu için dikkatli olun, ancak evcil hayvanınızı güvenli bir şekilde beslemek için gereken yüksek hijyen standartlarını karşılamayabilir.Ayrıca, süpermarketten veya kasaptan insan tüketimine yönelik et veya daha ucuz çiğ ürünler satın almanızı da önermiyoruz. Bunların yemekten önce pişirilmesi amaçlanmıştır, bu nedenle çiğ besleme için önerilenden daha yüksek bakteri seviyelerine sahip olma olasılığı yüksektir.Yukarıdaki tüm önlemleri alsanız bile, evcil hayvanınızın veya ailenizin sağlığını etkileyebilecek enfeksiyon riski vardır. Bu nedenle, çiğ bir diyetle beslemeyi seçerseniz, evde de hijyenik olmanız gerçekten önemlidir:

 • -Çiğ yiyecekleri hazırlamak veya işlemek için kullandığınız her şeyi (saklama kutuları, kaseler, çatal bıçak takımı vb.) Ayrı tutun. Paslanmaz çelik kaseler ve metal veya cam kutular en iyisidir, çünkü plastikten farklı olarak yüzeylerinde bakteri barındırabilecek küçük çatlaklar oluşturmazlar.

-Evcil hayvanınızın mamasına dokunmadan önce ve sonra daima ellerinizi yıkayın.

-Evcil hayvanınıza beslemeden önce yiyecekleri güvenli bir şekilde çözmeniz gerekeceğinden, çiğ bir yemekle  beslemek planlama gerektirecektir. Kişisel yiyeceklerinizin güvenliğini tehlikeye atmadan buzdolabında yiyeceklerin çözülmesini sağlamak için sızdırmaz bir kap kullanın. Buz çözme sürecini hızlandırmak için çiğ diyetleri mikrodalgada kullanamazsınız çünkü bu, yiyeceklerin bazı kısımlarını pişirip diğerlerini güvenli olmayan sıcaklıklara kadar ısıtabilecek sıcak noktalar oluşturarak eşit olmayan çözülmelere neden olabilir.

-Beslendikten sonra her şeyi iyice yıkayın. Çiğ yiyecek hazırladığınız yüzeyleri daima sterilize edin.

-Dondurulmuş etler çözüldükten sonra, evcil hayvanınız tarafından 24 saat içinde tüketilmeli ve asla yeniden dondurulmamalıdır.

-Evcil hayvanınızın tükürüğünün ve kakasının, çiğ gıda ile beslendiklerinde çok daha fazla potansiyel olarak tehlikeli bakteri içerebileceğini unutmayın. Evcil hayvanınıza dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın.

Pinterest'de Paylaş


12 Yorum


 • Patiliyo
  mehmet fatih yazgan

  çiğ besleme de parazit riski yükselir ve dışkı da koku artar

  25.3.2021 06:55:58 Reply
 • Patiliyo
  göknur biber

  sıcak bakmiyorum kurt ve parazit ihtimalini cogaltiyo yalniz arastirdigimda cig beslenmenin direkt cig et vermek degil asiri soguk derecelrde dondurduktan sonra etin pisirmis gibi oldugunu ve o sekilde verilsigini ogrendim

  20.3.2021 03:35:12 Reply
 • Patiliyo
  Ali Fuat Gürses

  taraftar değilim...

  16.1.2021 22:57:57 Reply
 • Patiliyo
  Burcu G

  ben de çiğ et taraftarı değilim

  23.3.2022 04:02:51 Reply
 • Patiliyo
  Nuray Topaç

  çiğ asla vermiyorum vermemde

  3.1.2021 13:08:57 Reply
 • Patiliyo
  EREN FERHAT ÇELİK

  Çiğ et asla vermiyorum.

  4.1.2021 22:23:57 Reply
 • Patiliyo
  Dila

  hayvan sahiplenilebiliyor mu

  31.12.2020 10:37:38 Reply
 • Patiliyo
  Timuçin Geylani DEMİRÖZ

  Hesaplamalar doğru yapıldığında kesinlikle çok daha yararlı

  30.12.2020 23:34:08 Reply
 • Patiliyo
  Işık Öztürk

  Ben de çiğ gıda vermiyorum hatta sadece mama ile besliyorum

  30.12.2020 17:21:55 Reply
 • Patiliyo
  mırıltı

  malesef başka çare yok yoksa doymuyorlar sokak hayvanları gücümüz yok hepsine elimizden geldigince ne bulursak veriyoruz mahallede bakan yok

  23.12.2020 17:03:29 Reply
 • Patiliyo
  Burak

  Evcil kedi ve köpekler çiğ gıda ile beslenmemeli

  23.12.2020 13:03:22 Reply
 • Patiliyo
  özlem mrc

  taraftar değilim...

  22.12.2020 00:37:18 Reply