Kedilerde Davranış Problemleri ve Çözümleri

Kedilerde Davranış Problemleri ve Çözümleri

Kedilerde Davranış Problemleri ve Çözümleri


Tıpkı insanlar gibi kedilerin de  davranışlarını etkileyebilecek korku, zevk, açlık, kaygı, hayal kırıklığı ve diğer birçok duyguyu yaşarlar. Birkaç yaygın kedi davranışı istenmeyen olarak görülür ve hem sahipleri hem de evcil hayvanları için yaşam kalitesini etkileyebilir. Neyse ki, bu davranışların çoğu düzeltilebilir.

patiliyo.com

Aynı evde yaşayan kedilerin anlaşamamasının birkaç nedeni vardır. En yaygın olan neden,  yaşamının erken dönemlerinde diğer kedilerle hoş deneyimlerin olmamasından kaynaklanan yetersiz sosyalleşmedir.  Kediniz tek kedi olarak büyüdüyse, diğer kedilerle çok az temas kurduysa veya hiç temas etmediyse, nihayet başka bir kediyle tanıştığında çok sert tepkiler verebilir çünkü, sosyal becerilerden yoksundur  ve rutin hayatının  değişmesinden hoşlanmaz.

Kediler değişime karşı tutarlılığı tercih etme eğilimindedir.  Bu, özellikle kedinizin kendi bölgesine yeni gelen bir başka kediyi  içeriyorsa geçerli olur. Kediler bölgesel bir türdür ve diğerler komşularından uzak durmayı tercih ederler. İki akraba olmayan erkek veya iki akraba olmayan dişi, alanı paylaşmakta zorlanabilir. Çekişmenin bir başka nedeni de kişilik çatışması olabilir. Genellikle ev arkadaşlarını seçemezler ve bazen biz insanlar sadece doğru eşleşmeyi seçmeyiz. Bazen de gayet iyi geçinirken  birden bire  korkutucu veya hoş olmayan bir şey (havai fişek veya veteriner kliniğinin kokusu gibi) ile diğer kediyi  ilişkilendirebilir ve çekişmeye başlayabilirler. Kediler olgunlaştıkça ilişkileri de değişir. Bir kedi  üç yaşına ulaşırsa ve daha sonra sorun çıkarsa, sosyal olgunlaşma bir faktör olabilir.

Kedinizin davranışındaki herhangi bir ani değişiklik, altta yatan bir tıbbi durumun göstergesi olabilir. Olağandışı fiziksel veya davranışsal semptomlar fark ederseniz veya kediniz yemek yemeyi bırakırsa, lütfen hemen veterinerinize başvurun.

patiliyo.com

Dikkate alınması gereken bir  diğer saldırganlık türü ise  anne kedi  saldırganlığıdır. Yavruları olan bir dişi kedi tıslayabilir, kovalayabilir, çarpabilir veya yaklaşan başka bir kediyi ısırmaya çalışabilir, hatta eskiden arkadaşça olduğu bir kedi bile. Anne saldırganlığı genellikle yavru kediler sütten kesildikten sonra azalır. Gelecekteki yavruları ve gelecekteki saldırganlık sorunlarını önlemek için anne olabilecek agresif kedileri kısırlaştırmak iyi bir fikirdir.

Kedilerin özellikle genç kedilerin oyun oynarken kaba davranması oldukça yaygındır çünkü tüm kedi oyunları sahte saldırganlıktan oluşur. Kediler takip eder, kovalar, sinsice saldırır, tekmeleyebilir, tırmalayabilir, pusuya düşürebilir, ve birbirlerini ısırılabilirler ve aslında hepsi eğlencelidir. Eğer oynuyorlarsa, karşılıklı rolleri sık sık değişebilir. Kulakları tipik olarak oyunda ileriye dönüktür, pençeleri dışarıda olabilir ancak çoğunlukla birbirlerine zarar vermekler.

Saldırgan Kedileri Sakinleştirmek için Neler Yapmalıyız ?

Kedilerin "birbirleri ile savaşmasına" asla izin vermeyin. Kediler sorunlarını savaşarak çözmezler ve kavga genellikle aralarını daha da kötüleşir. Ellerinizi yüksek sesle çırparak veya su tabancasından püskürterek saldırganlığınızı kesin. Kedileri kısırlaştırın. Özellikle kısır olmayan erkek kediler saldırgan davranışlara eğilimlidir.

Kaynaklarını ayırın. Evinizin farklı alanlarında birden fazla mama kabı, kedi yatağı ve kum kabı koyarak  kediler arasındaki rekabeti azaltın. Ek tırmalama tahtaları ve oyun alanları sağlayın. Daha fazla saklanma noktası ve oyun alanı, kedilerinizin tercih ettikleri gibi dışarı çıkmalarına izin verecektir.Saldırgan kedinizi sakinleştirmeye ya da yatıştırmaya çalışmayın, onu yalnız bırakın ve ona bir alan yaratın. Yaklaşırsanız, saldırganlığını size doğru yöneltebilir.İstenen davranışı ödüllendirin. Dostça bir şekilde etkileşime girdiklerini gördüğünüzde kedilerinizi ödüllendirmek için övün veya ödül maması verin.

Kedi feromonlarını deneyebilirsiniz. Kedilerin ağız, çene, alın ve yanak, pati yada kuyruk  bölgelerinde ki  bezler ile salgıladıkları, insanların koklayarak duyumsayamayacağı  çeşitli feromonlar mevcuttur. Ayrıca  Kedileri sakinleştirici kimyasallar vardır. Kedi davranışlarında etkili olan kokulu bileşiklerdir. Bu maddelere  maruz bırakılan kedi, genellikle yerde yuvarlanarak, patileri ve dişleri ile koku kaynağına doğru hamle yapmaya çalışır. Tepki genellikle kısa süreli olur ve ilk birkaç dakikadan sonra, tepki alınamayan fizyolojik tepkisiz devreye girilir.  Kediler için cezbedici olarak bilinen bu maddeler, kediotunun etken maddesi, kedi nanesinin etken maddesi olabilir. Gerginliği azaltabilecek, doğal kedi kokusunu (insanların koklayamayacağı) taklit eden bir ürün satın alabilir, kedi otu ya da kedi nanesi satın alabilirsiniz.

patiliyo.com

 

Aynı Evde Birlikte Yaşayan İki Kedi Arasındaki Geçimsizlikler için Neler Yapmalıyız ?

Kedilerinizi birkaç gün veya hafta boyunca farklı odalarda, ayrı yataklar, kaseler ve çöp kutuları ile ayırın. Bu şekilde birbirlerini duyabilir ve koklayabilir, ancak etkileşimde bulunmak zorunda kalmazlar.

Kedilerin mama kaselerini kapalı bir kapının karşılıklı kenarlarına yerleştirin. Bu, kendilerini iyi hissetmelerini sağlayacak bir şey yaparken birbirlerine yakın olmaları için onları cesaretlendirecektir.

Her gün, kedilerin odalarını değiştirmelerini sağlayın, böylece her ikisi de biraz farklılıklar yaşasın ve birbirlerinin kokularını alsınlar. Bunu güvenli bir şekilde yapmak için bir asistana ihtiyacınız olabilir.

Birkaç gün sonra, her iki kediniz de rahat görünüyorsa, kapıyı bir inç açın. Sakin kalırlarsa kapıyı biraz daha, sonra biraz daha açın. Kediler rahat kalırsa, tekrar birlikte olmaya hazır olabilirler. Ancak, hırlama, tükürme, tıslama, hışırtı gibi saldırgan davranış belirtileriyle tepki verirlerse, onları tekrar ayırın ve aşağıdaki aşamalı yeniden giriş talimatlarını izleyin.

Bazı kedi sahipleri, kedilerinin vücutlarına ve kafalarına biraz ton balığı suyu sürmeyi başarmıştır. Kediler, rahatlatıcı bir davranış olan yalanma o kadar meşgul olurlar ki, diğer kedi tarafından rahatsız edilme olasılıklarını düşünemezler. İşler gerçekten iyi giderse, kediler aslında kendi başlarına ton balığına  ulaşamadıkları için birbirlerini bile yalayabilirler.

patiliyo.com

Eve yeni bir kedi geldiğinde iki kedinin anlaşmasını nasıl sağlayabiliriz?

Eve yeni bir kedi geldiğinde  birbirlerine karşı olan saldırganlıkları şiddetliyse  ;Kedilerinizi yukarıda anlatıldığı gibi, ancak daha uzun bir süre için ayırın ve onları birkaç günden birkaç haftaya kadar çok daha yavaş bir hızda yeniden tanıtın.Kedileri yeniden tanıtmak için sadece kapıyı açmak yerine, kedileri gözetim altında yavaş yavaş birbirine yaklaştıran günlük tanıştırma seansları uygulayın. Seanslar sırasında, her iki kedinin dikkatini yiyecek veya oyunla dağıtın. Birbirlerine çok uzaktayken  başlayın. Seansları kısa tutun. Böylece başarılı olmalarını kolaylaştırabilirsiniz. Kedileriniz barış içinde yemek yiyip oynayabildiğinde emin olduğunuzda, gözetimsiz olarak birlikte yalnız bırakabilirsiniz. Onlara ilk başta birlikte kısa süreler için güvenin ve birlikte zamanlarını yavaş yavaş artırın. Davranışsal ilaçlar, otoriter bir kedinin saldırganlığını ve ürkek bir kedinin korkusunu azaltmada yardımcı olabilir, bu da birlikte yaşamanın daha sorunsuz olmasını sağlar.

patiliyo.com


Kedileriniz Hala Geçinemiyorlarsa ,  Mutlaka  Hayvan Davranış Uzmanı  veya  veteriner hekim ile iletişime geçmekten çekinmeyin . Kabul edilmesi gereken bir durum vardır. Bazı kediler barış içinde birlikte yaşayamazlar. İnsanlar gibi evcil hayvanlar içinde yıllarca kronik stres ve gerginlik yaratacak bir arkadaşla     bir arada yaşamaya zorlayarak yerine, onları evde kalıcı olarak ayrı tutmak veya onlardan biri için başka bir ev bulmak daha insancıl olabilir.

 
Pinterest'de Paylaş