Kedilerde Saldırgan Davranışların Nedenleri ve Önlemesi

Kedilerde Saldırgan Davranışların Nedenleri ve Önlemesi

Saldırganlık, kedilerde  bazen köpek saldırganlığından daha az ciddiye alınsa da oldukça  ciddi bir davranış sorunudur. Köpeklerin  tek silahlı olan ağızları ile  karşılaştırıldığında, beş potansiyel silahları (dişleri ve dört pençeli pençeleri) vardır. Kediler, saldırılarında ağrılı ve kolayca enfekte olabilen yaraları oluşturma potansiyeline sahiptir.  Kediler arasındaki kavgalar nadiren ölümle sonuçlanır, ancak enfeksiyonlara yol açabilir ve kedi sahipleri için önemli veteriner harcamalarına neden olabilir. Agresif kedilerin evde olması riskli olabilir ve aile ve ziyaretçiler için gerçek bir tehlike oluşturabilir.

Saldırganlık, bir kişiye, başka bir kediye veya diğer hayvanlara yönelik tehdit edici veya zararlı davranışlardır. Hemen hemen tüm vahşi hayvanlar, bölgelerini korumak, yavrularını korumak ve saldırıya uğradıklarında kendilerini korumak için saldırganlık gösterirler. Saldırganlık, çeşitli koşullar altında farklı nedenlerle ortaya çıkan çok çeşitli karmaşık davranışları ifade eder.  

patiliyo.com


Kedilerde Saldırgan Davranışların Nedenleri 

 Kedilerin vücut dilleri aracılığıyla nasıl  iletişim kurduğunu anlamak, kedi sahipleri  için çok önemlidir. Kedilerini daha doğru bir şekilde "okumalarını" ve kedilerinin duygularını ve motivasyonlarını anlamalarını sağlar. Ayrıca saldırganlık gibi davranış sorunlarına daha etkili çözüm bulmalarına  yardımcı olur.

Kedilerin beden dili, vücut duruşlarından, yüz ifadelerinden ve kulaklar, kuyruk ve hatta bıyık gibi belirli vücut kısımlarının konumu ve duruşundan oluşur. Kedi vücut dili, köpek vücut dilinden daha incedir ve insanların yorumlaması daha zor olabilir. Temel duruşları ve bunların ne anlama geldiğini bilmek, kedi ebeveynlerinin sorunlarla daha etkili bir şekilde başa çıkmalarına ve ortak bir dili anlayabildikleri için kedilerinin arkadaşlığından daha fazla keyif almalarına yardımcı olabilir.

Tehdit ve saldırganlık, saldırgan veya savunma amaçlı olabilir. Saldırgan bir kedi kendini daha büyük ve daha korkutucu göstermeye çalışırken, savunmacı saldırgan bir kedi kendini korumaya çalışır ve kendini daha küçük göstermeye çalışır. Aşağıdakiler kedi saldırganlığında görülen tipik duruşlardır. Temel kural, bu duruşları gösteren kedilere dokunmamak, onları rahatlatmaya çalışmamak veya cezalandırmamaktır!

patiliyo.com

Saldırgan duruşlar şunları içerir:

Sert, düz bacaklı bir dik duruş ,Arka uç kaldırılmış ve sırt kafaya doğru aşağı doğru eğimli olarak sertleştirilmiş arka bacaklar , sert ve alçaltılmış veya yere düz tutulmuş bir kuyruk, doğrudan bakış, hafifçe öne doğru döndürülmüş dik kulaklar, doğrudan rakibe dönük, muhtemelen ona doğru hareket ediyor olmak, Hırıltılı, uluyan veya bağıran bir kedi

Savunma duruşları şunları içerir:

Çömelme,eğilimi olan  bir kafa , gövdenin etrafında kıvrılmış ve içeriye sıkışmış kuyruk, kısmen veya tamamen genişlemiş göz bebekleri  ve gözler tamamen açık, Başın üzerinde yana veya arkaya doğru düzleştirilmiş kulaklar, korkunç bir kedide, bıyıklar kendisiyle tehlike arasındaki mesafeyi değerlendirmek için dışarı çıkıp ilerleyebilir.

İster savunma ister saldırgan olsun, açık saldırganlık şunları içerir:

Pençelerle vurma, Isırma, Savaş, Hırlıyor, çığlık atma, Tırmalama,Yana veya arkaya yuvarlanarak ve dişler ve pençelerle tüm silahları açığa çıkararak topyekün bir saldırıya hazırlanmak.

Bu pozisyonda, kediniz elinizi tutmaya ve ısırmak hamle yapmaya çalışabilir.

patiliyo.com

Kedilerde Tırmalama Isırma ve Saldırganlık

Kediniz geçmişte agresif davrandıysa veya agresif olabileceğinden şüpheleniyorsanız, onu üzen durumları değerlendirmek için zaman ayırın. Kime saldırdı? Ne zaman ve nerede gerçekleşti? Olayın gerçekleşmesine kadar yaklaşık yarım saat içinde neler oluyordu? Kedinize ne olacaktı? Bu soruların yanıtlarını belirlemek, kedinizin saldırgan tepkisini tetikleyen koşulları netleştirebilir ve neden bu şekilde davrandığına dair fikir verebilir. Ona yardım etmeden önce kedinizin saldırganlığının nedenini ve bunun için motivasyonunu anlamanız gerekir.

Toksoplazmoz, hipertiroidizm, epilepsi, apse, artrit, diş hastalığı, travma ve yaşlı kedilerde duyusal gerileme veya bilişsel işlev bozukluğu dahil olmak üzere bir dizi tıbbi durumun kedinizin saldırganlığına neden olabileceğini veya katkıda bulunabileceğini unutmayın. Kedinizin saldırganlık sorununu çözmenin ilk adımı, fiziksel sağlığını değerlendirmek için eksiksiz bir veteriner muayenesi yaptırmaktır.

patiliyo.com

Kedilerde agresif davranış sorunları farklı şekillerde sınıflandırılabilir. Kediler mükemmel avcılardır. Avlarını bulmak için keskin görüşlerini ve yüksek tiz seslere duyarlılıklarını kullanırlar. Böcekleri, sürüngenleri, kemirgenleri, genç tavşanları ve kuşları avlarlar. Çoğu kedi, fare ve tarla faresi gibi kemirgenlerde uzmanlaşmıştır, ancak birkaçı kuşları öldürmede başarılıdır. Bir kedi potansiyel bir avı algıladığında, yırtıcı davranış dizisi sessizce takip ederek, yakalamak  için mükemmel anı izleyerek ve bekleyerek başlar.  Sonra sonunda avına doğru koşacak ve ön pençeleriyle onu vuracak. Başarılı olursa, tüm kedi türlerinin kullandığı öldürücü bir hamle ile omuriliği koparmak için ensesinin arkasından avını ısıracak. Kediniz pencereleri izlemekten hoşlanıyorsa, onun odaklandığını, kuyruğunun ucunu seğirdiğini ve garip bir gevezelik sesi çıkarmak için ağzını hareket ettirdiğini görmüş olabilirsiniz. Kediler bunu yaptığında, bunun nedeni, avlamak istedikleri bir avı tespit etmeleridir.

patiliyo.com

Kedilerde Saldırganlık Tedavisi

Tüm agresif kediler için tıbbi bir tetkik gereklidir. Bazı kediler tıbbi bir durum veya komplikasyon nedeniyle agresif davranır. Akut ağrılı durumlara ek olarak, ortopedik sorunları olan kedilerde, tiroid anormalliği, adrenal disfonksiyon, bilişsel işlev bozukluğu, nörolojik bozukluklar ve duyusal eksiklikler, artan sinirlilik ve saldırganlık gösterebilir. Geriatrik kediler, agresif davranışlara neden olabilecek kafa karışıklığı ve güvensizlikten muzdarip olabilir. Bazı ilaçlar ruh halini değiştirebilir ve kedinizin saldırganlığa yatkınlığını etkileyebilir. Diyet bile potansiyel bir katkıda bulunan faktör olarak belirlenmiştir.  

Saldırganlık tehlikeli bir davranış sorunu olabilir. Teşhis etmesi karmaşıktır ve tedavisi zor olabilir. Birçok davranış değiştirme tekniği, yanlış uygulandığında zararlı etkilere sahiptir. Çok deneyimli profesyoneller bile zaman zaman ısırılır, bu nedenle agresif bir kediyle yaşamak ve onu tedavi etmek doğal olarak risklidir. Nitelikli bir profesyonel, kediniz için özelleştirilmiş bir tedavi planı geliştirebilir ve uygulanması boyunca size rehberlik edebilir. Kedinizin ilerlemesini izleyebilir ve gerektiğinde planda değişiklikler yapabilir. 
Pinterest'de Paylaş