Kedilerde Uyku Düzeni

Kedilerde Uyku Düzeni

Kediler zamanlarının büyük bölümünü uyuyarak geçirirler. Özellikle yavru kedilerin günlük uyku ihtiyacı 13 saat ile 18 saat arasında değişiyor. Tıpkı insanlar gibi yavru kediler de uyku sürecinde girişimlerini devam ettiriyor. Sağlıklı bir şekilde gelişimlerine sürdürebilmeleri için günlük uyku ihtiyaçlarının mutlaka karşılanması gerekir. Bebek kedilerin beslenmek dışında zamanlarının neredeyse tamamı uyku ile geçer. Kedilerin gözleri açıldığında ve artık yürümeye başladıklarında günün 1 ila 2 saatini oyuna ayırmaya başlarlar. Geri kalan zamanı yine uyku ve beslenme ile değerlendirirler.

patiliyo.com


Yetişkin bir kedi olduklarında da öğle uykusuna ihtiyaç duyarlar. Öğle uykusu 3 ile 4 saati bulabilir. İlk defa kedi beslemeye başlayanlar kedilerin uykuya fazla zaman ayırması nedeniyle bir sağlık sorunu yaşadıklarını düşünebiliyor.

patiliyo.com

Kedilerin günlük uyku ihtiyacının karşılanması yaşamlarını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmeleri için çok önemlidir. Uykularının bölünmesi ise çeşitli sağlık sorunları yaşamalarına yol açabiliyor. Bu nedenle kediler uykudayken asla rahatsız edilmemeli ve uyandırılmamalıdır. Kimi zaman uykularından kendiliğinden uyanarak yemek ve su ihtiyaçlarını karşılayabilirler ya da tuvalet ihtiyacını giderek yeniden uykuya dalabilirler. Bu sürece de müdahale etmemek sağlıklarını koruyabilmeleri bakımından hayati önem taşıyor.

patiliyo.com

Kediler Rüya Görür mü?

Kedi besleyenlerin yanıtını en çok merak ettiği sorulardan biri de budur. Kedilerin uyku sırasında bıyıklarını ve kulaklarını oynatması, kuyruklarını sallaması, patilerini hareket ettirmesi rüya gördükleri anlamına geliyor. Kimi zaman kediler uykularından sıçrayarak uyanıyor. Tıpkı insanlar gibi kedilerin de kimi zaman kabus görebildikleri düşünülüyor. Özellikle stresli zamanlar geçirdiklerinde daha fazla uykularından sıçrayarak uyanma davranışı sergiliyorlar.

patiliyo.com

Kedilerin uyuması için en uygun ortam güvende hissettikleri alanlardır. Bu nedenle kalabalık aileler tarafından beslenen kedilerin evin sessiz ve sakin bir köşesinde uyumayı tercih ettiği gözlemleniyor. Kedileri mutlaka belirli bir yerde uyumaları konusunda zorlamamak gerekir. Çünkü kendilerini nerede güvende hissediyorlarsa uyku için de o bölgeyi tercih ederler. Bu bölge de çoğu zaman sıcak, sakin, sessiz ve güvenli alanlardır. Gün içerisinde 10 ile 15 dakikalık kısa uykular yaşayabiliyorlar ve bu uyku süreçleri için de masa üzeri, sehpa üzeri ya da koltuk gibi alanları tercih edebilirler.

patiliyo.com

Pinterest'de Paylaş


1 Yorum


  • Patiliyo
    size kurye

    bilgi için çok teşekkürler iyi patiliyo var www.sizekurye.com

    13.2.2021 15:34:22 Reply