Kedilerin Dilini Anlamak, Kedilerin Sesleri Ve Vücut Dili

Kedilerin Dilini Anlamak, Kedilerin Sesleri Ve Vücut Dili

Siz ve kediniz farklı diller konuşabilirsiniz, ancak yine de birbirinizle iletişim kurabilirsiniz.
Kedinizin gözlerindeki bakış, "sesinin" tonu, kulaklarının konumu ve hatta kuyruk hareketleri gibi önemli ipuçları, duygularını ve niyetlerini ortaya çıkarabilir. Bu sinyalleri okumayı öğrenebilir, böylece kedinizin aklındakiler hakkında iyi bir fikir edinebilirsiniz.
Kedinizin miyavlarla ilgili geniş kelime hazinesini yorumlayabildiğiniz zaman çok şey öğreneceksiniz. Ne zaman acıktıklarını, ne zaman sevecen olduklarını ve kendilerini tehdit altında veya acı içinde hissettiklerini size söylerler.


patiliyo.com


Miyavlama çok amaçlıdır; kediniz "miyav" kelimesini selamlama, emir, itiraz veya duyuru olarak kullanıyor olabilir. Bazı insanlar kedilerinin evin içinde kendi kendilerine miyavlayarak dolaştığını gözlemlemişlerdir.Bir anne kedinin yavru kedilerine onları takip etmelerini söylemesi cıvıltı ve titreme biçimidir, size bunu yaptığında, muhtemelen kedinizin onları, genellikle mama kabına kadar takip etmenizi istediği anlamına gelir. Birden fazla kediniz varsa, onların birbirleriyle bu şekilde sohbet ettiklerini sıklıkla duyarsınız.


patiliyo.com


Mırlamak genellikle bir memnuniyet belirtisidir. Kediler mutlu olduklarında, yemek yerken bile mırıldanırlar. Bununla birlikte, bazen bir kedi, başparmağını emen bir çocuk gibi, kendilerini rahatlatmak için mırıldanarak endişeli veya hasta olduklarında mırıldanabilir.Hırıltı, tıslama veya tükürme, sinirli, korkmuş, kızgın veya saldırgan bir kediyi gösterir. Bu kediyi rahat bırakın.

Miyav  veya uluma (yüksek sesle, uzanmış miyavlar gibi ses çıkarırlar) size kedinizin bir tür sıkıntı içinde olduğunu söyler - bir dolaba sıkışmış, sizi arıyor veya acı çekiyor. Bu sesi çıkarıyorlarsa kedinizi bulun. Bununla birlikte, kısırlaşmamış kedilerde bu sesler çiftleşme davranışının bir parçasıdır.
Kediniz yaşlıysa, özellikle bunama gibi bilişsel bir bozukluktan muzdaripse, şaşkın oldukları için uluyabilirler.
Gevezelik, titreme veya cıvıldama, kedinizin pencerede oturup kuşları veya sincapları izlerken çıkardığı seslerdir. Genellikle heyecana dönüşür ... ya da birşeyler atıştırma zamanını düşünüyor olabilirler :) 


patiliyo.com


Peki Ya Vücut Dili

Kediniz, onları sevdiğinizde elinizle buluşmak için sırtını eğiyor mu? Bu, sizinle bu temastan zevk aldıkları anlamına gelir.
En ufak bir dokunuşunla küçülüyorlar mı? Sevişmeyi sonraya saklayın; şu anda ilgilenmiyorlar.

Kedinizin gözlerine, kulaklarına, vücuduna ve kuyruğuna dikkat edin - hepsi size bir şeyler söylüyor. İşte bazı temel (bazen çelişkili olsa da) ipuçları:

Kulaklar

patiliyo.com


İleri: Dikkatli, ilgili veya mutlu , Geriye doğru, yana doğru, düz ("uçak kulakları"): Sinirli, kızgın veya korkmuş , Döndürme: Dikkatli olun ve her küçük sesi dinleyin

Gözler


patiliyo.com


Gözbebekleri daraltılmış: Saldırgan, ancak muhtemelen memnun :)   Gözbebekleri büyümüş : Gergin veya itaatkâr (bir şekilde genişlemişse), savunmada agresif (tamamen büyümüşse), ancak muhtemelen oyuncu.

Kuyruk


patiliyo.com


Dik, ve tüyleri düz: Dikkatli, meraklı veya mutlu , Dik, ve tüyleri kabarık : Kızgın veya korkmuş,  Bacakları arasında olan kuyruk : Güvensiz veya endişeli, İleri geri savurmak: Heyecanlı; kuyruk ne kadar hızlıysa kedi o kadar kızgın, düz, titrek: Heyecanlı, gerçekten mutlu veya kediniz kısırlaştırılmadıysa  bir şey püskürtmeye hazırlanıyor olabilir. :)

Vücut


patiliyo.com


Sırt kemerli, kabarmış  kürk: Korkmuş veya kızgın, Sırt kemerli, düz kürk: Dokunuşunuza hoş geldiniz,  Sırt üstü yatmak, mırlamak: Çok rahat, Sırtüstü uzanmak, hırlamak: Üzgün ve saldırmaya hazır

Sürtünme


patiliyo.com


Kediniz çenesini ve vücudunu size sürtündüğünde, sizi sevdiklerini söylüyorlar, değil mi? İyi tahmin. Gerçekte yaptıkları şey bölgelerini işaretlemek. Sandalyeyi, kapıyı, oyuncaklarını ve görünen her şeyi de sürtündüklerini fark edeceksiniz. Herkese buraların onların olduğunu söylüyorlar, siz de dahil.


Yoğurma


patiliyo.com


Buna bazen "bisküvi yapmak" denir, çünkü kedi pençelerini ekmek hamurunu yoğuruyormuş gibi yumuşak bir yüzey üzerinde çalıştırır. Süt akışı sağlamak için annelerinin meme uçlarına masaj yaptıklarında emzirmeden kalan bir davranış. Kediniz bunu gerçekten mutlu olduğunda yapar.


Flehmen Tepkisi

Kedinizin -belki de ayakkabınızı koklarken- başını kaldırdığını, ağzını hafifçe açtığını, dudaklarını geriye kıvırıp gözlerini kıstığını fark ettiniz mi? Ayakkabınızın nasıl koktuğuna dair bir açıklama yapmıyorlar, daha fazla bilgi topluyorlar.Kedinizin koku alma duyusu onlar için o kadar önemlidir ki, aslında çok az başka canlıda Jacobson'un organı olan ekstra bir koku alma organına sahiptir. Ağızlarının çatısında ön dişlerinin arkasında bulunur ve burun boşluğuna bağlanır. Kediniz gerçekten büyüleyici bir şey kokladığında, ağzını açar ve nefes alır, böylece koku molekülleri Jacobson'ın organı üzerinden akar. Bu, kokuyu yoğunlaştırır ve kokladıkları nesne hakkında daha fazla bilgi sağlar.


Korkmuş Ya Da Ürkmüş Olan Kediler 

Cadılar Bayramı kedisini düşünün - kulakları geriye ve başlarına yaslanmış, arkada bıyıkları, arkada kemerli, tüyleri uçta ve kuyruğu dik ya da alçak. Bağırabilir, hırlayabilir, tıslayabilir ve tükürebilirler.


Defansif Kediler 


patiliyo.com


Çömelmiş, kulakları düzleşmiş, bıyıkları geriye, kuyrukları bacaklarının arasına sarılmış veya vücutlarının etrafına dolanmış ve göz bebekleri genişlemiş - yüksek sesle miyavlayabilir, hırlayabilir, tıslayabilir ve tükürebilir.


Öfkeli, Saldırgan Kediler 

Kulakları geriye, göz bebekleri çok daralmış ve kuyrukları, tüyleri ucunda dururken yukarı ya da aşağı olabilir - saldırgan bir kedi, diğer kedi yol verene kadar başka bir kediye bakacak ve homurdanacak ya da bağıracaktır. Kediler gerçekten kavga etmek istemezler; zıtlıkları tercih ederler, ancak kedilerden biri geri adım atmazsa bu, savaşmaya kadar ilerleyebilir.Pinterest'de Paylaş