Kedinize Eğitim Verme Yöntemleri

Kedinize Eğitim Verme Yöntemleri

Hayvan dostlarımızın da bizler gibi farklı farklı enerjileri ve doğaları olduğunu biliyoruz. Onların içgüdülerine ve doğalarına karşı bulunduğumuz her aykırı davranış, üzerlerinde olumsuz bir etki bırakmamıza neden olacaktır. Bu durumu yaşamamak adına, kedinizin enerjisini başka yöne çevirebilir, yeni yetenekler geliştirmesini sağlayabilirsiniz. Bunu gerçekleştirmenin en temel yolu ise elbette eğitimdir. Doğru bir uyarıcı bulmanız doğrultusunda kediniz size istediğiniz yanıtı verecektir. Unutmamanız gerekir ki eğitim sırasındaki amaç, kedinizin belli bir davranışı bir komutla eşleştirmesidir.

Peki bu komutları verirken kedimize hangi eğitim verme yöntemlerini kullanacağız? Haydi sorumuzun cevabına birlikte bakalım 

1. Pozitif Pekiştirme Yöntemi


patiliyo.com


Kedinizi eğitmede pozitif pekiştirme yöntemini, öncelikli olarak uygulamaya başlayın. Kedinizin sevdiği bir şeyi uyarıcı veya ödül olarak kullanmayı deneyin. Kediniz, öğretmek istediğiniz davranışı içgüdüsel hale getirdikten sonra, ödül vermenize gerek kalmayacak. Ödül vermeyi yavaş yavaş azalttıktan sonra, okşamayı ve sözlü tebrik kullanmayı deneyebilirsiniz.

2. Anlaşılır ve Net Olmak


patiliyo.com


Kediniz için anlaşılır ve net olmak en önemli unsurlardan birtanesi. Kuralları sürekli değiştirmeniz durumunda, kedinizin sizi anlaması pekte mümkün olmayacaktır. Bunun için kedinize sürekli aynı komutu ve uyarıcıyı kullanmalısınız. Kedinize bunları bir defa öğrettikten sonra, bir daha öğretmenize gerek kalmayacak.

3. Kedinizi Eğitmeye Olabildiğince Erken Başlamak


patiliyo.com

 

Kedi dostlarımız da tıpkı biz insanlar gibi daha yavruyken verilen eğitimleri çok daha çabuk öğrenirler. Kedinizi ne kadar erken eğitmeye başlarsanız, her şeyi o kadar kısa sürede öğrenmesine yardımcı olursunuz. Ayrıca küçüklükten itibaren kedinizin çevresinde insan olmasına alıştırmanız da, eğitimi için oldukça önemli unsurlardan biridir.

4. Olumsuz Pekiştirme Kullanmayın


patiliyo.com

Zaman zaman kedi dostlarımız koltuklarımızı kemirebilir, çiçeklerimizi koparabilir veya mobilyalarımıza zarar verebilir. Her ne olursa olsun onlara asla fiziksel olarak zarar vermemeliyiz. Onları eğiterek yapmamaları gerektiğini öğretebiliriz. Genel de aniden sesinizi yükseltip “Hayır!” demenizi anlarlar. Fakat bunu anlamazlarsa sprey şişeyle su sıkmayı deneyebilirsiniz.

Pinterest'de Paylaş


2 Yorum


 • Patiliyo
  Ali Fuat Gürses

  su sıkınca üzülürler amaa kıyamam ki ben

  16.1.2021 22:57:57 Reply
 • Patiliyo
  damla kaya

  deneyeceğim hemenn

  18.12.2020 01:47:43 Reply