Köpeklerde Görülen Göz Hastalıkları

Köpeklerde Görülen Göz Hastalıkları

Köpek dostlarımız belli dönemlerde göz rahatsızlıkları geçirebilmektedir. Özellikle gözlerinde meydana gelebilecek çapaklanmalar, göz akıntıları sık sık görülebilen rahatsızlıklardan biridir. Bu hastalıklar ve köpeklerde görülen diğer göz hastalıklarını bu yazımızda sizler için derledik. Keyifli okumalar dileriz. 😊 


patiliyo.com


ALERJİ 


İnsanlarda görülen mevsimsel ya da yıl boyu süren alerjik reaksiyonların benzerlerini köpekler de geçirebilmektedir. Bu da köpeklerde göz akıntılarına, kızarıklıklara ve çapaklanmalara neden olmaktadır. Bu gibi bir sorunla karşılaşıldığında köpek dostunuzun gözlerini steril bir göz temizleyici ile temizleyebilirsiniz. Bu onu biraz olsun rahatlatacaktır. Köpeklerde alerjik reaksiyonlar genellikle terrier, setter, basık burunlu bulldog ve puglarda çok daha fazla rastlanan rahatsızlıklardandır. 


Köpeklerde alerji belirtileri; 


- Gözlerde akıntı ve kaşıntı 

- Tahriş ve kızarıklık 

- Hapşırma 

- Hormala 

- Kusma 

- Aşırı kaşınma ve Pati yalama, çiğneme olarak sıralanabilir. 


patiliyo.com


EPİFOR 


Köpeklerde görülen epifor rahatsızlığı gözlerin aşırı derecede sulanmasına verilen isimdir. Göz etrafında sürekli yaş olması, göz altlarının kahverengi koyu halkalar ile kaplanmasına neden olabilen bu hastalık özellikle tüyleri açık renk olan köpeklerde kendisini çok daha fazla belli etmektedir. Bu gibi bir rahatsızlıkla karşılaştığınızda köpeğinizi veteriner hekim kontrolüne götürmenizde yarar vardır. 


patiliyo.com


KONJUNKTİVİT 


Köpeğinizde normal zamanda oluşan çapaklanmalar haricinde çok daha fazla çapaklanma meydana geliyor ve bununla birlikte kızarıklık, ilhitaplı görünüm oluşuyorsa bir veteriner hekime götürmenizde fayda vardır. Bu tarz konjunktivit rahatsızlıklar köpeklerde bakteri nedenli olabileceği gibi viral nedenlerden dolayı da kaynaklanabilmektedir. Gözlerinde bulunan yanma hisleri, sürekli patilerini gözlerine götürmeleri ve kızarıklıklar bu tarz hastalıkların habercisi olabilmektedir. 


patiliyo.com


KURU GÖZ SENDROMU 


Gözü yeteri miktarda yaşarmaması sonucunda köpeklerde kuru göz sendromları meydana gelebilmektedir. Bu tarz rahatsızlıklar gözyaşı bezlerinde oluşan sorunlar ya da enfeksiyonlar nedeniyle ortaya çıkabilmektedir.Köpeklerde meydana gelen kuru göz sendromları göz çevresinde oluşan yangılar, sürekli köpeğinizin gözlerini kırpması ya da koyu renkli akıntıları gibi belirtiler ile ortaya çıkabilmektedir. Bu tarz bir sorunla karşılaştığınızda köpeğinizi bir veteriner hekim kontrolüne götürmeniz faydalı olacaktır. 


patiliyo.com


GLOKOM RAHATSIZLIĞI 


Chow chow, cocker spaniel ve poodle gibi ırklarda sık sık görülen Glokom rahatsızlığı göz iç basıncının yükselmesine bağlı olarak görme sinirlerinde görülen zayıflamalardır. Çeşitli belirtileri bulunan glokom rahatsızlığının varlığında mutlaka bir veteriner hekime köpek dostunuzu götürmeniz gerekmektedir. Köpeklerde glokom belirtileri; 


- Sürekli göz kırpması 

- Bulutlanan göz yapısı 

- Gözün büyümesi, şişmesi 

- Göz bebeklerinde irileşme 

- Görme bozuklukları başlaması 


Bu tarz bir belirti gördüyseniz köpeğinizi kontrole götürmeli ve bu rahatsızlığın söz konusu olduğu durumlarda da doğru tedavilerin düzenli bir şekilde uygulanmasına dikkat edilmelidir. 


 
Pinterest'de Paylaş