Köpeklerin evde yalnız kalması nasıl sağlanır ?

Köpeklerin evde yalnız kalması nasıl sağlanır ?

KÖPEKLERİN EVDE YALNIZ KALMASI NASIL SAĞLANIR?


Bir çoğumuz  köpeğimizin  evde  yalnız kaldığında  çok sıkıldığına ve korktuğuna buna bağlı olarak da ev eşyalarımıza hasar verip , komşularımızı rahatsız edecek şekilde gürültü çıkardığından yakınırız. Aslında  köpeklerin evde yalnız kalması sonucu oluşan bu istenmeyen durumu önlemek mümkün.  Size bir köpeğe tek başına kalmayı nasıl öğreteceğinize dair birkaç bilgi vermek istiyoruz.

patiliyo.com

Köpek sahiplerinin çoğu eğitimi itaatle; otur, bekle vs. komutlarının öğretilmesiyle özdeşleştirirler. Ancak, bu sorunlu hayvan sahibinin vereceği eğitimin tek bir boyutudur. Köpekler her çeşit bağlantıyı kendi kendilerine öğrenirler, bazen köpeğin kendi sağlığı için bu öğrenimin yönlendirilmesi gerekir.

Anahtar çok şey anlatır

Birçok köpek sahibinin arabanın anahtarını ne zaman alacağını ve bunu belirsiz bir yalnızlık döneminin izleyeceğini öğrenir. Püf noktası bu ipuçlarından, negatif ayrılık sonucundan önce iyi sonuçlar çıkarmaktır: Sevgi ve sahibinin dönüşü. Anahtarları alın, köpeği övün (ya da köpeğinizin sevdiği atıştırmalıklardan verin). Anahtarı alın, kapıya gidin, köpeği övün. Anahtarları alın, kapıya gidin, sonra hemen tekrar içeri girin, köpeği övün. Anahtarları alın, dışarı çıkın, birkaç saniye bekleyin (sonra bir dakika, ardından birkaç dakika daha vs.) tekrar içeri girin, köpeği övün. Köpekte herhangi bir endişe belirtisi görürseniz, ödül vermeyin ama yeniden başlayın. Köpek bu şekilde sahibinin gideceğini (kötü sonuç), geri döneceğini (iyi sonuç) tahmin eder. Sonuç: Köpek, sahibi dışarı çıkınca endişeye kapılmaz.

patiliyo.com


Giysinizi odada bırakın

Birçok köpek, hatta sahibinin yokluğundan duygusal olarak etkilenmeyenler dahi, uzun süre yalnız kaldıklarında sıkılırlar ve sırf bir şey yapmış olmak için değerli şeylere zarar verebilirler. Böyle köpekler, özellikle ağızlarını kullanmayı severler, et kokulu “çiğnenecek bir şey” ya da en sevdiği yiyeceklerle doldurulmuş bulmaca-kap ile bu işten vazgeçirilirler.

Evde yalnız kalan köpekler çevrelerindeki kokulara fazlasıyla bağlı olduklarından bazen odaya sahibinin kokusu bırakılmış bir giysi ile de rahatlatılabilirler.

patiliyo.com


Köpeğinizi cezalandırmayın!

Sonuç olarak, eve gelip de yapmasını istemeyeceğimiz bir şey yapmış olduğunu gördüğümüzde köpeğinizi cezalandırmayın! Böylece köpeğinizin daha da endişelenmesine yol açarsınız.

Bu püf noktaları, sorunlu davranışları Köpeğinizi cezalandırmayın!

Sonuç olarak, eve gelip de yapmasını istemeyeceğimiz bir şey yapmış olduğunu gördüğümüzde köpeğinizi cezalandırmayın! Böylece köpeğinizin daha da endişelenmesine yol açarsınız.

Bu püf noktaları, sorunlu davranışları engelledikleri gibi, yalnız bırakıldığında üzüntüye kapılmaya yeni başlayan köpeği sakinleştirmeye de yarayabilir. Bununla birlikte eğer bir iki hafta içinde sonuç alamazsanız, bir davranış uzmanına başvurmanız gerekir.

patiliyo.com
Pinterest'de Paylaş