Kürk Ticareti ve Gümüş Tilkiler

Kürk Ticareti ve Gümüş Tilkiler

GÜMÜŞ FOX JACKSON TIERART BARINAGINDA HUZURLU BİR YAŞAMA KAVUŞTU

Jackson kurtarılmış bir tilki ve kendi  gibi  kurtarılan tilkilerle evini paylaşıyor.

patiliyo.com

Gümüş tilki Jackson, başka bir dişi tilki ile birlikte hapisane gibi bir odada yıllarca bir yetiştirici tarafından tutuldu.  Ne yazık ki, hayvanlara bir hayvan koruma örgütü tarafından el konulmadan önce dişi çoktan ölmüştü. Yetiştirici, el koymaya karşı bir dava açtı ve Jackson'ın bu uygun olmayan koşullara geri dönmemesini sağlamak için mücadele bir yıldan fazla sürdü.

patiliyo.com


Sonunda, Nisan 2019'da Jackson, uluslararası hayvan kurtarma örgütü  Four Paws tarafından işletilen  Tierart Barınağında ki yeni evine sağ salim geldi. Hayatında ilk kez pençelerinin altındaki çimenleri hissetti ve başının  üstündeki gökyüzünü gördü ! Bugün, başka bir kurtarma tilkisi olan Porthos ile yaşıyor.

Her yıl, tıpkı Jackson gibi milyonlarca tilki kürkleri için istismar ediliyor ve öldürülüyor. Neyse ki, Jackson asla böyle bir zulmün kurbanı olmayacak ve bunun yerine hak ettiği  hayatı huzur  içinde yaşayacak. İlk kez çimenlere bastığı anı bu videodan izleyebilirsiniz.

Jackson'un Mutluluk Anı


Kürk Ticareti

Her yıl (dünya çapında) kürkleri için 100 milyondan fazla hayvan öldürülüyor. Çoğu hayvan kürk çiftliklerinde büyütülür, minik tel kafeslere hapsedilip kürkleri için zülümlere katlanmak zorunda kalırken, milyonlarca vahşi hayvan, tel tuzaklar kullanılarak kürkleri için yakalanır ve öldürülür.

Kürk üretimi için bakılan hayvanların davranışsal ihtiyaçları çiftliklerde asla karşılanamaz. Bilimsel yayınlar kürk çiftliklerindeki birçok ciddi refah sorununa dikkat çekerken, farklı ülkelerdeki saha araştırmaları sürekli olarak tüm hayvan türleri için acımasız koşulları ortaya koyuyor:

Hayvanın genellikle vahşi doğada yaşayacağı şekilde yaşamasına izin vermeyen kısıtlayıcı kafeslerde izole ediliyor. Çoğunlukla bu kafesler hastalık ve tedavi edilmemiş yaralar ve enfeksiyonlar da dahil olmak üzere acıya yol açan kirli kafesler. Post boyutunun en büyük seviyede olması için  patolojik  olarak obez  yapılıyorlar ve  stres ve hayal kırıklığı nedeniyle kürk çiğneme veya kendine zarar verme gibi anormal davranışlar sergiliyorlar.

Hayvanları dövmek, boğmak ve sürüklemek gibi insanlık dışı muamele yöntemler kullanılarak yine İnsanlık dışı kesim yöntemleri ve  arasında gaz verme, elektrikle ölüm, boğulma ve canlı canlı derilerinin yüzülmesi  gibi bir çok vahşi yöntemler öldürülüyorlar.

Moda dünyası ölü hayvan derisi merakından kurtulmadıkça ve kürk bir sosyal statü göstergesi olmaktan çıkarılmadıkça  bu vahşi ticaret devam edecek gibi görünüyor. Ünlülerin kullanımı,  bu durumu ciddi bir ekonomik döngü haline getiriyor.

Dileriz insanlık yakın zamanda  bu vahşetten vazgeçip, kürklerin ait oldukları yerde yani hayvanların üstünde kalması gerektiğini anlar. 

Pinterest'de Paylaş


1 Yorum


  • Patiliyo
    Batuhan Zamir

    insanlar,insanlık ne ara bu hale geldi yaa...

    18.5.2021 05:36:00 Reply