PitBullar Hakkında Mitler, Efsaneler ve Gerçekler

PitBullar Hakkında Mitler, Efsaneler ve Gerçekler

PitBullar Hakkında Mitler, Efsaneler ve Gerçekler

Herhangi bir platformda  PitBulllardan  bahsederseniz devamında  yoğun bir tartışma neredeyse kaçınılmaz olacaktır.  Kötü insanlar tarafından yapılan vicdansız üretim , olumsuz bir şekilde sansasyonelleştirilmiş (ve genellikle yanlış) medya yayınları  ve bu tür köpeklerle ilgili uzun süredir devam eden efsaneler onların kötü bir ünü sahip olmasını sağladı. Bazı insanlar, cins hakkındaki yanlış algılara yanıt olarak, tüm Pit Bull tipi köpeklerden korkulması  ve bu cinslerin yasaklanması gerektiğine inanıyor. 

patiliyo.com


Hatta ülkemizde 5199 sayılı Hayvan Hakları Yasası’na ek olarak düzenlenen yönetmeliklerden biri olan ‘Yasaklı Irklar Yönetmeliğinin  maddelerinde der ki; “Pitbull, Dogo argentino, Fila brasileiro, Tosainu ırkı köpekler ve bu ırklara ait olan melezlerin beslenmesi, sergilenmesi, üretilmesi, reklam amaçlı kullanılması yasaktır; bu kanuna uymayanlar cezai işleme tabi tutulur ve eğer yasaklı ırklara mensup bir köpek söz konusuysa köpeğe ilgili birimlerce el konarak barınaklara hapsedilir ve köpeğin sahiplendirilmesine engel olunur. Kısacası söz konusu köpekler müebbet hapse mahkum edilir.

Ancak , Arkadaş canlısı, sadık, sevgi dolu aile arkadaşları olduğunu bildikleri köpekleri korumaya derinden adanmış Pit Bull savunucuları, kendilerini adadıkları köpekler kadar inatçı olabilirler.

"Pit Bull" genel terimi, Amerikan Pit Bull Teriyerleri, Amerikan Staffordshire Teriyerleri, Staffordshire Bull Teriyerleri, Bull Teriyerleri, Amerikan Bulldogları ve bu ırklardan oluşan veya bunlara benzeyen köpekler dahil olmak üzere bir dizi cins ve karışımı ifade eder. Pit Bulllar , rakipsiz bir yaşama sevincine sahip fiziksel olarak güçlü, güçlü, çevik ve enerjik köpeklerdir. Ayrıca herhangi bir göreve getirdikleri kararlılıkla da bilinirler. Bu özellikler bazen deneyimsiz bir evcil hayvan sahibi  veya küçük çocukları olan bir aile için Pit Bull'u "çok zor bir köpek" diye tanımlandırabilir , ancak bu kesinlikle doğru evlerde sevgi dolu, harika köpekler olamayacakları anlamına gelmez.

patiliyo.comGeçen yüzyılın başlarında Pit Bull'lar "Dadı Köpekleri" olarak biliniyordu. Şimdi aldıkları tüm kötü üne  inanmak zor olabilir, ancak Pit Bulllar, küçük çocuklu ebeveynler arasında tercih edilen türdü. Çocuğunuzu bir Pit Bull ile bıraktıysanız, güvendeydiler! Başlangıçta çiftlik hayvanlarını sürmek ve yakalamak ve ideal aile arkadaşları olarak hizmet etmek için yetiştirilmişlerdi.Pit Bulllar, çok arkadaş canlısı oldukları için bekçi köpeği olarak yetiştirilmedi. (!)

Doğaları gereği saldırgan köpekler değildirler. Aslında, ölçülülük testlerinde, Pit Bulls, Golden Retriever'ların arkasındaki en toleranslı ikinci ırktı. En az hoşgörülü Chihuahua idi.

1993'te Wheela adlı bir Pit Bull, Tijuana Nehri boyunca bir barajın kapaklarının  kırılmasının ardından kahramanca eylemlerinden dolayı Yılın Ken-L-Ration Köpek Kahramanı ödülünü kazandı. Wheela, üç ay boyunca 30 kişiyi, 29 köpeği, 13 atı ve bir kediyi kurtardı. Ayrıca karaya oturmuş hayvanlara yiyecek taşıdı ve kurtarıcıları terk edilmiş 13 ata götürdü. 

patiliyo.com

Şimdi bazı yaygın Pit Bull mitlerine ve ilgili gerçeklere bir göz atalım.

Efsane: Pit Bulllar diğer cinslere göre çenelerinde kitlenme  ve daha yüksek ısırma gücüne sahiptir.

Gerçek: Pit Bull'un çenelerinde benzersiz bir mekanizma yoktur ve bu köpekler çenelerini kilitleyemezler. Ek olarak, bir Alman Çoban Köpeği, bir Rottweiler ve bir Amerikan Pit Bull Teriyerini içeren bir ısırma basıncı testinde, Amerikan Pit Bull Terrier en az ısırma basıncına sahipti.

Efsane: Pit Bull'lar insanlara karşı kıskançtır ve  diğer köpeklerden daha tehlikelidir.

Gerçek: Davranışsal olarak sağlam bir Pit Bull'da insan saldırganlığına yer yoktur ve gerçek şu ki çoğu Pit Bull insanlara karşı saldırgan değildir; birçoğu son derece sosyaldir ve çocukları sever. Davranışsal bir değerlendirmeden geçen bir Pit Bull, insanlar için diğer büyük köpeklerden daha fazla tehdit oluşturmaz. Amerikan Mizaç Testi (www.atts.org adresindeki Amerikan Mizaç Derneği'ne bakın), Pit Bullların  yıllar boyunca test edilen tüm ırklar için sürekli olarak ortalamanın üzerinde puan aldığını göstermektedir. Aralık 2018 itibariyle, Amerikan Pit Bull Teriyerleri, yüzde 81,6 oranında test edilen tüm ırklar için bir geçiş oranına kıyasla yüzde 84,3'lük bir geçiş oranına sahipti.

Efsane: Bir Pit Bull'u evlat edinen aile,  başka herhangi bir köpek evlat edinmemelidir.

Gerçek: Davranışsal olarak sağlam Pit Bull'lar mükemmel aile arkadaşları oluştururken, gerçek şu ki bir Pit Bull'u benimsemek bazı özel hususlar gerektirir:

Köpekten köpeğe saldırganlık bu köpeklerde bir sorun olabilir ve en iyi sosyalleşme çabalarınıza rağmen, bir Pit Bull olgunluğa ulaştıktan sonra (kabaca iki yaşında) diğer köpeklere  saldırgan hale gelebilir. Bu, evinizde başka evcil hayvan bulundurma yeteneğinizi ve köpeğinizin hiçbir zaman başka birinin sevdiği evcil hayvanını yaralama fırsatına sahip olmamasını sağlama sorumluluğunuzu etkileyecektir.

Pit Bulllar, onlar hakkında pek bir şey bilmeyen birçok insandan yanlış anlaşılma ve önyargı ile karşı karşıyadır, bu nedenle birini evlat edinmek arkadaşlarınızın ve komşularınızın endişelerini dikkate alma ve onları genel olarak Pit Bullar ve özellikle köpeğiniz hakkında bilgilendirmeniz gereklidir.

Gerçek şu ki, tüm ırklarda olduğu gibi, merdiven altı üretim, kötü eğitim veya sosyalleşmeme nedeniyle evcil hayvan olarak uygun olmayan kurban olmuş Pitbullar vardır.  Küçük bir köpeğin bile yargılamasında bir hata ciddi sonuçlar doğurabilirken, Pit Bull (veya Akita, Rottweiler, Mastiff, Labrador Retriever, vb.) Gibi büyük, güçlü bir cinsle benzer bir hata olabilir.  Bu yüzden Pitbul sahiplerinin sorumlulukları diğerlerine göre cok daha fazladır. Bakım sartları , eğitimi, sosyalleşmesi ve sağlığı hususunda çok daha fazla efor harcamanız gerekmektedir.

patiliyo.com

Son söz olarak dileğimiz ülkemizde  21. Yüzyıla yakışır medeniyete sahip bir şekilde  ırkçı yaklaşımlardan vazgeçilmesi ve Yasaklı Irk olarak nitelendirilen bu ırklarında çıkması beklenen yeni yasada diğer hayvanlarla eşit hak ve özgürlüklere sahip olmasıdır. Unutulmamalıdır ki yasaların cezalandırması gerekenler  artık ırkından dolayı bu masum köpekler değil onları suistimal eden  insanlardır.
Pinterest'de Paylaş


3 Yorum


 • Patiliyo
  Osman soyler

  https://www.kampseti.com/

  3.2.2021 20:49:43 Reply
 • Patiliyo
  Mehmet Bağıran

  https://caramelnews.com

  31.1.2021 08:25:21 Reply
 • Patiliyo
  yeşim TURBİL

  katılıyorum benim jack adında bir de pitbull um var. melek gibi uysal ve sevgi dolu

  2.1.2021 21:36:51 Reply