Protez Bacaklı İlk Fil, Mosha

Protez Bacaklı İlk Fil, Mosha

Sizi Mosha ile Tanistiralim...

Mosha , Tayland-Myanmar sınırında bir mayına bacağını kaybettikten sonra protez bacak alan dünyadaki ilk filin adıdır.

Mosha sadece yedi aylıkken, bir kara mayına basıp sağ ön bacağının bir kısmını kaybettiğinde, tomruk taşıyan bir fil olan annesiyle ormanda yürüyordu. 


patiliyo.com


Hayatının kurtarıldığı ve yarasının tedavi edildiği dünyanın ilk fil hastanesine , Friends of The Asian Elephant (FAE) Hastanesi' ne gittigi için şanslıydı.

Mosha ilk değildi ve kara mayınlarından yaralanan son fil veya insan olmayacaktı.  Tayland’ın 77 vilayetinden endişe verici 16 tanesi hala kara mayınlarından etkileniyor ve Friends of The Asian Elephant (FAE) Hastanesi, yıllar boyunca bir düzineden fazla bu tür yaralanmaları tedavi etti.


patiliyo.com


Mosha büyüdükçe, her yıl bir veya iki kez yeni bir protez takmak zorunda kaldı ve şimdi 15 yaşında (Kasım 2020), önünde uzun bir ömrü olan sağlıklı ve canlı bir fil. 

20 yaşında büyümesi durana kadar her yıl yeni bir proteze ihtiyaç duyacak.

Tayland'daki hastanenin daimi sakini olan fil Mosha, etkili ve işlevsel bir protez bacak takilan ilk fil.


patiliyo.com


Mosha, Burma sınırındaki bir mayına bacağını kaybettiğinde sadece 7 aylıktı.

Büyümeye devam ederken, eksik bacağı kalan üç uzvuna ve omurgasına muazzam bir baskı uyguladı. 

Neyse ki hastane Mosha'ya bir protez bacak takmayi başardı ve  büyüdükçe sürekli olarak yeni kalıplar tasarlıyor ve yaratıyor.  


patiliyo.com


Hastanenin bir başka sakini olan Motala, 1999'da aynı sınır bölgesindeki bir kara mayınında ön ayağını kaybetti. Şu anda 50 yaşın üzerinde. 

2012 belgeseli “Tayland'ın Gözleri” ona yapay bir uzuv takıldığını gösteriyordu.

Filler için protez uzuv tasarımına yardım eden Taylandlı ortopedist Dr. Therdchai Jivacate,  protezler olmadan onlarin hayatta kalamayacaklarını söylüyor.


patiliyo.com


Mosha geçen hafta en yeni yapay uzuvunu aldığında Reuters'e şunları söyledi: “Yürüme şekli dengesizdi ve omurgası bükülüyordu. 

Bu, kıkırdakları kötü bir şekilde inciteceği ve sonunda yürümeyi bırakacağı anlamına gelir.  Ve bu yüzden ölürdü. "

Tayland Fillerini Koruma Merkezi, Tayland'da vahşi doğada yaşayan 2.000 ila 3.000 fil ve yaklaşık 2.700 evcilleştirilmiş fil olduğunu tahmin ediyor.


patiliyo.com


Geçmişte Tayland'daki birçok fil, çevikliklerinin ve güçlerinin onları değerli bir varlık haline getirdiği tomruk endüstrisinde hammal çalışıyordu. 

Ancak Tayland hükümeti ülkenin ormanlarına giriş yapmayı yasaklayarak onları işsiz bıraktı ve kurtardi.Yazar: Yasemin Yılmaz
Pinterest'de Paylaş