Scottish Fold Kedi Cinsi Özellikleri

Scottish Fold Kedi Cinsi Özellikleri

Scottish Fold kedi cinsi gerek görüntüsü gerekse özellikleri ile dünyanın en çok ilgi gösterdiği kedi cinsi arasında yer alıyor. Bu tatlı mı tatlı kedi dostlarımızın aslında tüm hayatları  maalesef sağlık sorunları ve ağrılarla geçiyor. Scottish Fold kedi cinsi özelliklerine ve daha fazlasına gelin birlikte bakalım.


patiliyo.com


Bir çiftçi tarafından keşfedilmiştir.

Scottish Fold 1961 yılında İskoçya’ da, William Ross adlı bir çiftçi tarafından keşfedilmiştir. 1966 yılında küçük ve içe doğru kıvrık kulak yapısı nedeniyle, diğer kedi cinsleriden kendini ayıran Scottish Fold , GCCF (Governig Gouncil of the Funcy) tarafından kayıt altına alınmıştır. Diğer ırklara göre çok farklı kulak yapısına sahip olan Scottish Fold Kedisi 1960 ‘lı yıllarda ” Governing Council of the Cat Fancy” adlı kuruluş tarafından resmi olarak kedi ırkı olarak kayıt edilmiştir. Kayıt edildikten 10 yıl sonra kulağındaki farklı yapının enfeksiyonlar ve genetik bozukluklardan kaynaklandığı tespit edilmiştir. Hastalığın genetik olmasından dolayı kayıt ve kabul işlemleri durdurulmuştur. Genetik Mühendisleri bu tanımlamadan sonra Scottish Fold Kedisini; Amerika’ya götürerek bu genetik hastalığa karşı mücadele etmişlerdir.

 Kıvrık Kulaklı Kedi


ilk göze çarpan küçük kıvrık kulaklar ve geniş, yuvarlak kafa yapısıdır. Yuvarlak gözleri, tombul yanaklarıyla sevimlilik abidesi sayılabilecek bu özel kedi, yumuşacık ses tonu ve melodik miyavlamalarıyla kısa zamanda insanların sevdiği ve beslediği evcil bir kedi haline gelmiştir.

patiliyo.com

Ancak , bu sevimli kıvrık kulakların ardında bir dram yatıyor…

Scottish Fold cinsi kedi, kıkırdak gelişimini etkileyen genetik bir mutasyona sahiptir. Bunun dışardan en belirgin görüntüsü ,  kulak kıkırdağını katlayarak kulakları öne doğru bükerek kediye karakteristik görünümünü vermektir.

Scottish Fold, sakin ve sıcak kanlı olmasının yanında zeki bir kedidir ve kendine has oturuş şekliyle, spesifik bir özellik daha kazanmıştır. Ne yazık ki, kulak kıkırdağında anormalliğe neden olan genetik kusur aynı zamanda kemiklerin kıkırdağında ciddi anormalliklere neden olur ve  kıvrımlı kulaklara sahip tüm kedilerde kusurlu kemik gelişimi ve ciddi kemik ve kıkırdak anormallikleri olacaktır. Bu osteokondrodisplazi olarak bilinen kemik ve kıkırdak gelişiminde bir bozukluk için genel bir terimdir.. Bu kemik ve kıkırdak anormallikleri şiddetli ağrılara neden olur.

Zeki , sakin ve yumuşak tavırlara sahip Scottish Fold , kucakta bulunmaktan hoşlanmaması aslında  çeşitli derecelerde ağrılı dejeneratif eklem hastalığından kaynaklandığı düşünülmektedir. Scottish Fold kedilerinde klinik olarak hareket etme isteksizliği, anormal duruş ve yürüme, topallık ve kısa şekilsiz uzuvlar olarak belirgindir.

patiliyo.com 

  

International Cat Care ve diğer uluslarası kuruluşlar ciddi ağrılı hastalığa neden olduğu bilinen bir genetik mutasyona sahip olan bu  kedileri üretmeye devam etmenin etik olmadığına inanıyor . Kedi için doğal olmayan bir görünüm ve temelde yatan genetik kusurun, kedinin sağlığı için geniş kapsamlı ve ciddi sonuçları var.

Scottish Folds'un acı çekmesine ilişkin bilimsel kanıtlar hakkında bilgi için, Intelligent Cat Care ya da bir çok uluslararası kuruluşun çevrimiçi makalelerini okuyup bilgi sahibi olabilirsiniz.

patiliyo.com 

 

 

 

  

 Pinterest'de Paylaş


11 Yorum


 • Patiliyo
  Mutsuz Panda

  Bu kedileri beslemek doğru mu? https://www.braccas.com.tr

  17.2.2021 08:40:33 Reply
 • Patiliyo
  Tuncay

  bu kedi cinsinden enişteme vereceklerdi istemedi..

  2.1.2021 16:04:50 Reply
 • Patiliyo
  Pınar Turan

  dram derken 🤔

  30.12.2020 12:39:12 Reply
 • Patiliyo
  Bekir Berkay Öztürk

  Scottish fold almayın aldırmayın

  21.12.2020 15:17:35 Reply
 • Patiliyo
  saliha aksu

  offf isteyipte bulamadığım kedi

  20.12.2020 02:13:08 Reply
 • Patiliyo
  Gökalp

  cins kediye HAYIR...

  20.12.2020 19:39:51 Reply
 • Patiliyo
  damla kaya

  mükemmel

  18.12.2020 01:47:43 Reply
 • Patiliyo
  Mustafa KÖSE

  Gözleri çok ihtişamlı ❤️

  17.12.2020 00:16:07 Reply
 • Patiliyo
  Ümit Şen

  https://www.azbaabak.com/evcil-hayvan-urunleri minnoşlar için en iyi kaliteli ürünler

  16.12.2020 22:19:57 Reply
 • Patiliyo
  tülay üzen

  tatlılığa bak yaa 😇🖤😇🖤😇

  16.12.2020 19:20:48 Reply
 • Patiliyo
  Mia Yücel

  😻

  15.12.2020 12:55:17 Reply