Van Kedisi’nin Bakımı ve Özellikleri

Van Kedisi’nin Bakımı ve Özellikleri

Van Kedisi’nin Bakımı ve Özellikleri

 Pelüş ceketim kaşmir gibi görünüyor ama ben keçi değilim. Yüzmeyi severim ama fok’ da değilim. Ben neyim?

Doğu Anadolu’nun karlı tepelerinden rengini alan , dünyaca ünlü bir kedi… Van Kedisi...

patiliyo.com

 O bir Van Kedisi  tabii ki. Memleketinde, güzel, yarı uzun tüylü Türk Van'ı, iyi bir nedenden ötürü bölgesel bir hazine olarak kabul edilir. Kendine özgü renkleri ile  - kuyruğunda ve kafasında beyaz renkli - mavi, kehribar  rengi   gözleri, suya olan eğilimi ve büyük, ağır yapılı gövdesi ile dikkat çeker. Van bazen kuzeni Türk Angora ile karıştırılır, ancak ikisi boyut, tüy yapısı ve diğer özellikler bakımından çok farklıdır. Van, dişileri yedi ila 12 kilo, erkekler 10 ila 20 kilo ağırlığındaki büyük bir kedi. Cins, üç ila beş yaşına kadar tam olgunluğa ulaşmaz, ancak 13 veya daha fazla yıl yaşar.

 Evde bir Van Kediniz varsa kırılabilir eşyalarınızı ortadan kaldırın. Bu, odadaki en yüksek noktaya atlamayı seven aktif, enerjik bir kedi. Zıplamadığı zamanlarda koşuyor, suda oynuyor, oyuncaklarını alıyor ya da onlara gusto ile saldırıyor, hatta su musluğunu açtığı tuvalette ya da banyo lavabosunda onları yıkıyor. Nadiren hareketsiz oturduğu durumlarda, Türk Van'ı sevgi dolu ve şefkatli olmaya meyillidir ve sık sık evin etrafında en sevdiği kişiyi takip eder. Sevilmekten hoşlanır ama kucaklanmaktan pek hoşlanmıyor. Küçük çocuklar  Van'la iyi arkadaş olacaklarsa bunu anlamaları gerekiyor. Liderin  kendisi olduğunu bildiklerinden sonra köpekler de dahil olmak üzere diğer evcil hayvanlarla iyi geçinir.Birlikte yaşamak için eğlenceli olan yaramaz ve zeki bir kedidir.

Van kedisinin tüyleri fazla dökülmez ve bakımı kolaydır. Tüm gereken haftada bir taramak , düzenli tırnak kesmek ve kulak temizliğidir. Birkaç ayda bir, özellikle beyaz veya açık renkliyse, onu yıkamak isteyebilirsiniz.

patiliyo.com

Türk Van'ı sevildiği, takdir edildiği ve ihtiyaç duyduğu özen ve ilginin gösterildiği her eve çok uygundur. Arabalardan, diğer kedilerin yaydığı hastalıklardan ve diğer hayvanların saldırılarından korumak için onu mutlaka evin içinde tutun.

Van Kedilerinin  yüzmeyi sevdiği bilinen bir gerçetir. Sizin ki küvette veya yüzme havuzunda size katılmak isterse veya süs havuzunuzda balık tutmaya giderse şaşırmayın. Tarihte, Van Gölü'nde yüzdükleri biliniyor.

Van Kedilerinin Tarihi

Van, adını Türkiye'nin ilk tanındığı Doğu Anadolu dağlarında bulunan Van Gölü'nden alır. Muhtemelen orada, dünyanın geri kalanından tecrit edilmesiyle korunarak yüzyıllardır var olmuştur.

Batılılar, Van'ı ilk kez 1950'lerin ortasında Laura Lushington ve Sonia Halliday isminde ki  fotoğrafçılar tarafından keşfettiler. Yolculukları sırasında onlara bir çift kedi verildi ve dinlenmek için durduklarında yüzmek için havuzlara veya derelere gittiklerini görünce çok şaşırdılar. Kedileri bereberlaerinde  İngiltere'ye götürdüklerinde, ırka ilgi vardı ama Türkiye'de bile kedilere nadir rastlanıyordu. Neyse ki, yetiştiriciler onları korumaya özen gösterdi. Ülkemiz’de  milli hazine olarak kabul edildi.


patiliyo.com


Van Kedilerinin Karakter  ve Kişilikleri

Etrafta taşınmayı veya kucaklanmayı çok seven bir kedi istiyorsanız, Van'ı almayın, ancak sevgi dolu  ve şefkatli yaramaz bir palyaço size hitap ediyorsa, Van sizin kedinizdir. Zıplamayı ve tırmanmayı, oyuncaklarla oynamayı ve kovalamayı seviyor. Son derece akrobatik Van, oyuncakları havada yakalar, olta oyuncağı peşinde fantastik takla atar ve o kadar çok koşar ki enerjisini nereden aldığını sorgulayabilirsiniz. Sizi takip etmediğinde, yaptığınız her ne olursa olsun size yardım etmeyi teklif etmediğinde, Van muhtemelen akan suda oynayabilmek için banyoyu veya mutfak musluğunu açmayı deniyordur.

Van'ı zarif Türk Angora'yla karıştırmayın. Biraz huysuzdur ve sık sık bir şeyleri devirir. Bunu yaptığında, elbette bunu yapmasını  istiyormuş gibi yaparak onun onurunu koruyun.

Van’ın kuyruğunun kendine has bir kişiliği var gibi görünüyor. Kedilerin çoğu kızdıklarında veya üzgün olduklarında kuyruklarını sallar, ancak Van'ın kuyruğu çoğu zaman iyi bir ruh hali içindeyken bile sürekli hareket halinde görünür.

Van, lider  kişinin kendisi olduğunu anladıkları sürece köpeklerle ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinir. Sağlam vücuduyla, gözetim altında oldukları ve kürkünü veya kuyruğunu çekmeye çalışmadıkları sürece çocuklu aileler için de iyi bir seçim olabilir.

Van Kedisinin oldukça zeki ve iyi bir problem çözücü olduğu düşünülüyor. Beynine meydan okuyun ve ona numaralar öğreterek ve onları nasıl manipüle edeceğini öğrendiğinde onu mama veya ikramlarla ödüllendirecek yapboz oyuncakları sağlayarak hayatla ilgilenmesini sağlayın. Diğer favori oyuncaklar arasında büyük tavus kuşu tüyleri, ipe dizilmiş kürk benzeri oyuncaklar ve kovalayıp getirebilecekleri küçük toplar sayılabilir.

patiliyo.com

Van Kedisinin  Sağlığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tıpkı tüm insanların belirli bir hastalığı miras alma potansiyeline sahip olması gibi, tüm kediler de genetik sağlık sorunları geliştirme potansiyeline sahiptir. Yavru kediler için sağlık garantisi vermeyen veya size yavrularının sağlık nedenleriyle evin ana bölümünden izole edildiğini söyleyen herhangi bir yetiştiriciden koşun, yürümeyin. Van Kedileri  genellikle sağlıklıdır, ancak yazılı sağlık garantisi sunan bir yetiştiriciden yavru kedi satın almak her zaman akıllıca olacaktır. Aslında satın almayıp sahiplenmeniz en iyisidir.

Evinize yeni bir yavru kedi götürdükten sonra, onu en yaygın sağlık sorunlarından biri olan obeziteden koruma gücüne sahip olduğunuzu unutmayın. Bir Van Kedisini uygun bir kiloda tutmak, genel sağlığını korumanın en kolay yollarından biridir.

Van Kedilerinin Bakımı 

Van Kedilerinin bakımı zor gibi görülebilir, ancak kaşmir gibi hissettiren tüylerinin bakımı kolaydır. Her hafta bir tarayın ve bitirdiniz. Kışın, tüylerinin yoğun ve  ağır olduğu zamanlarda, tüy bakımına biraz daha sık ihtiyaç duyacaktır.

Düzenli banyo yapmak gerekli değildir. Vanlar suda oynamayı severler, ancak banyo her zaman iyi vakit geçirme fikiri değildir. Van'ınızı sık sık yıkamayı planlıyorsanız, onu erken yaşlardan itibaren alıştırın. Sıcak bir odada kurumasını bekleyin.

Gerisi temel bakımdır. Tırnaklarını yaklaşık her iki ayda bir kesin  ve genel sağlık ve ferah nefes için dişlerini veteriner onaylı bir evcil hayvan diş macunu ile sık sık fırçalayın. 

Pinterest'de Paylaş


2 Yorum


 • Patiliyo
  Elif Etiler

  van kedimi seviyorum. 😻

  24.12.2020 22:14:24 Reply
 • Patiliyo
  damla kaya

  ❤️

  19.12.2020 22:37:18 Reply