Yavru Köpeklere Eğitim Nasıl Verilir ?

Yavru Köpeklere Eğitim Nasıl Verilir ?

Yavru Köpeklere Eğitim Nasıl Verilir ?

Öncelikle yavru köpeğinizin  ondan ne beklediğinizi bilmesi gerekir. Bu, ileride kendisi için belirlenen hedeflere ulaşma becerisini ve kendini güvende hissetmesini sağlayacaktır.

patiliyo.com

Yavru Köpeğimiz için Temel İtaat  Eğitimi Nasıl Verilir ?

Eğitimin temeli olumlu pekiştirmeye dayanmalıdır. Olumlu pekiştirme, maaş almak için işe gitmek  gibi istediğiniz davranışı teşvik etmek için bir köpeğe bir ödül verme sürecidir. Buradaki fikir, davranışa rüşvet vermek değil, köpeğinizin değer verdiği bir şeyi kullanarak onu eğitmektir. Tasma düzeltmeleri veya bağırma gibi cezalar kullanmaktan kaçının. Ceza, bir köpeğin kafasının karışmasına ve ondan ne istenildiği konusunda emin olamamasına neden olabilir. Tıpkı 2 yaşındaki bir çocuğun ayakkabılarını nasıl bağlayacağını bilmesini beklemeyeceğiniz gibi, köpeklerin bilmediklerini bilmelerini bekleyemeyeceğimizi hatırlamak önemlidir. Sabır, yeni yavru köpeğinizin nasıl davranacağını öğrenmesine yardımcı olmak için uzun bir yol kat edecektir.

patiliyo.com

Köpekler Nasıl Ödüllendirilir?

Ödül , köpeğinizin sevdiği herhangi bir şey olabilir. Çoğu insan, "yüksek değerli" yiyeceklerin küçük parçalarını eğitim ikramları için kullanır özel köpek ödül mamaları, dondurularak kurutulmuş ciğer veya sadece mama taneleri gibi. Cömert bir övgü veya favori bir oyuncakla oynama şansı da bir ödül olarak kullanılabilir. Köpeklere övgüyü sevmeleri öğretilmelidir. Köpeğe mutlu bir sesle, "İyi köpek!" derken bir ödül maması verirseniz, övgünün iyi bir şey olduğunu ve bir ödül olabileceğini öğrenecektir. Ödül mamaları, genellikle davranışı güçlendirmenin en uygun yoludur.

Yavru Köpeklerde Eğitime Ne Zaman Başlamalıdır ?

Yavru köpekler eve gelir gelmez, genellikle yaklaşık 8 haftalıkken, çok basit bir eğitime başlayabilirler. Egzersiz seanslarını her zaman kısa tutun - sadece 5 ila 10 dakika - ve her zaman olumlu bir notla bitirin. Yavru köpeğiniz yeni bir davranış öğrenmekte güçlük çekiyorsa, zaten bildiği bir şeyi gözden geçirerek oturumu sonlandırın ve ona bol miktarda övgü ve başarısı için büyük bir ödül verin. Yavru köpeğiniz sıkılırsa veya hayal kırıklığına uğrarsa, sonuçta öğrenmeye ters etki edecektir.

patiliyo.com


Bir Köpeğe Çağrıldığında Gelmesini Nasıl Öğretebilirsiniz?

Gel Komutu Nasıl Öğretilir ?

Sessiz bir alanda ve kapalı mekanda yavru köpeğinizin yanına oturun ve adını veya "gel" kelimesini söyleyin. Her "gel / isim" dediğinizde, yavru köpeğinize bir ödül verin.  Henüz bir şey yapması gerekmiyor! Sadece kelimeyi tekrarlayın ve bunu yapın. Kolay!

patiliyo.com

Ardından, yakınınızdaki yere bir ödül maması bırakın. Yavru köpeğiniz yerdeki ödülü bitirir bitirmez adını tekrar söyleyin. Yukarı baktığında, ona başka bir ödül bırakın.

Ödül mamasını biraz daha uzağa atmaya başlayın ve  kadar bunu birkaç kez tekrarlayın. İsmini söylediğinizde size bakmak için arkasını dönebilir.  Not: Yavru köpeğinizin adını tekrar etmekten kaçının; cevap vermediğinde bunu çok sık söylemek, onu umursamamasını sağlar. Bunun yerine, yavru köpeğinize yaklaşın ve ismine ilk kez cevap vermekte başarılı olabileceği bir adıma geri dönün.

Yavru köpeğiniz size bakmak için arkasını döndüğünde,  yeni  bir hareket eklemeye ve oyunu daha eğlenceli hale getirmeye başlayın! Yere bir ödül atın ve yavru köpeğinizin adını söylerken birkaç hızlı adım atın. Sizin  peşinizden koşacaktır çünkü kovalamak eğlencelidir.

Sizi yakaladığında, onu bol bol övün ve oyunu tekrarlayın. Size gelmek eğlenceli olmalı! Daha uzun mesafelerde ve diğer konumlarda bu oyunlara devam edin. Dışarıda antrenman, ilk başta yavru köpeğinizi uzun bir tasma ile tutmak faydalı olabilir.

Yavru köpeğiniz size geldiğinde uzanıp onu yakalamayın. Bu, bazı köpekler için kafa karıştırıcı veya korkutucu olabilir. Köpeğinizi asla cezalandırmayın! Bu onun sadece kafasını karıştırır ya da korkutur ve senden kaçınmak iyi bir fikir gibi gelmeye başlar.  Yaramazlık yapsalar bile, ismine cevap verdiği için köpeğinizi her zaman güzel bir şekilde ödüllendirin. 
Pinterest'de Paylaş


1 Yorum


  • Patiliyo
    Sevimli Yavru

    Köpek ve Kedi Yavrusu sahiplenmeden önce bilinmesi gerekenler için detaylı yazdığım makaleyi okuyabilirsiniz. https://sevimliyavru.com/page/kopek-yavrusu-sahiplenmeden-once-bilinmesi-gerekenler

    10.3.2022 00:20:20 Reply