Siyam Cinsi Kedi Özellikleri Nelerdir?


Siyam cinsi kedi özellikleri nelerdir?

Türkiye’de çok yaygın kedilerden biri de Siyam kedileri.
Siyam kedileri enerjik ve eğlenceli oldukları kadar sadık ve sevgi dolu, birçok insana göre bu kedilerin sevgileri, sahiplerine bakışlarından bile anlaşılıyor.
En sevdikleri aktivite sahiplerinin yanında kendilerini sevdirmek olsa da Siyam kedileri bu listedeki en enerjik kedilerden.

Siyam kedileri, Güneydoğu Asya’da şuan ki zamanda Tayland olarak bilinen Siyam’da kutsal tapınaklarda beslenen ve buradan tüm dünyada bilinen kedi ırkıdır. Tayland dilindeki adı Wichien Maat‘tır.

Siyam kedilerinin kulakları, patileri, arka ayakları ve kuyrukları renkli noktaları olan açık renkli bir kürke sahiptirler. Yavru siyam cins kedileri doğuşta krem veya beyaz renkte olurlar ve ilk aylarında vücutlarının çeşitli bölgelerinde görünür hale gelen noktalar gelişir. Dört haftalık olunca bu noktaların renkleri daha belirgin hale gelirler. Yaşı ilerledikçe siyam kedilerin renkleri koyulaşır ancak sıcak iklimlerde yaşayan yetişkin siyam kedileri soğuk iklimlerde yaşayanlardan daha açık bir kürke sahiptirler.

Karakteri

Zeki, oldukça duygusal


Bakım

Fazla bakım gerektirmez; haftada birkaç kez taranmalı/fırçalanmalı.


Renkleri

Himalaya modeli; mavi; çikolata rengi; leylak rengi noktalı


Tüy Şekli

Kısa


Çıkış Yeri

Tayland/Büyük Britanya


Vücut Yapısı

Orta

Siyam kedileri badem şekilli, parlak mavi renkli gözlere ve kısa tüylere sahiptir.

Geleneksel siyam kedisi akıllı, insan odaklı ve dost canlısıdır. Arkadaşları olan insanlarla sevecen ve samimi bir şekilde ve farklı tonları olan miyavlamaları ve hırıltılarıyla konuşurlar. Sakin tabiatları sayesinde bir evdeki ya da apartman dairesindeki hayata uyum sağlamakta hiç zorluk çekmezler, küçük çocuklara karşı hoşgörülüdürler.