Siyam Cinsi Kedi Türü Hakkında 18 Bilmeniz Gereken Şey


Siyam cinsi kedi türlerinin özellikleri hakkında bilgiler…

Siyam kedileri ülkemizde en fazla görülen ve evde en fazla beslenen kedi türü olarak bilinir. Sevimli ve şirin bir yüz ifadesi olan ve sempatik tavırları ile bilinen bu kediler kediseverler tarafından en fazla beslenen kedi türleri arasında yer alır. Bir çok özelliği olan siyam kedileri hakkında ve bakımları ile ilgili bilmeniz gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

1 ) Çok sadık olan siyam kedileri sahiplerine olan sadakatlarını bakışları ile ifade edebilir. Eğlenceli olmaları ve sürekli oyun oynamak istemeleri ile de bilinen siyam kedileri bu halleri nedeni ile oyuna düşkün kedi türleri arasında yer alır.

siyam kedi

2 ) Diğer kedi türlerine göre daha fazla sevgi isteyen siyam kedileri kendilerini sahiplerine sürekli olarak sevdirmek isterler. Sürekli bir oyun oynama hali içinde olan siyam kedileri oyun oynamayı çok sever.

3 ) Siyam cinsi kedil’erinin tüyleri diğer kedi türlerinden farklıdır.Kulaklarında, patilerinde ve kuyruklarının belirli kısımlarında  açık renkli benekler yer alır.

4 ) Yavru siyam cinsi kedileri’nin vücutları beyaz ve krem renkli olsa da üçüncü aydan itibaren açık renkli benekler oluşarak türlerine özel yapıya sahip olurlar.

siyam cinsi kedi

5 ) İlerleyen yaşlara siyam kedilerinin tüyleri koyulaşan bir renk alır.Sıcak ve soğuk iklim bölgelerine göre farklı renklerde olan tüyleri soğuk bölgelerde çok daha koyu olur.

6 ) Sevilme ihtiyacı kadar sevme ihtiyacı da fazla olan siyam kedileri sahiplerini sevdiklerini sürekli sırnaşarak gösterir.

7 ) Bir çok kedi türüne göre dost canlısı olan siyam kedileri kendilerine has mırıltı ve hırlamalar ile sahiplerine olan sevgilerini ve oyun oynama isteklerini anlatır.

siyam cinsi kedi

8 ) Türüne özgü bir miyavlaması olan siyam kedileri bir çok kedi türüne göre evde, apartman dairesinde rahatlıkla yaşar ve bulunduğu ortama uyum sağlar.

9 ) Diğer kediler gibi sıkıldığında kavga etmez ve kavga etmek yerine bulunduğu ortamı terk edip belirli bir süre ortalıktan kaybolur.

10 ) Diğer kediler gibi tırnakları veya patileri ile size zarar vermeyen siyam kedileri sakinliği ve uysallığı ile bilinir. Sıkılgan olmadıkları gibi arkadaş gibi size sadık bir kedi türüdür.

siyam cinsi kedi

11 ) Siyam kedileri diğer kedi türlerinden farklı olarak zor bir eğitim süreci sonrasında eğitilirler. Eğitimleri ve uyum süreleri daha uzun olan bu türe ait kediler  küçükken sahiplenilmeli ve eğitilmelidir.

12 ) Siyam kedileri rahatlarına düşkün oldukları için kendilerine bakarlar ve diğer kedi türleri gibi bakım ihtiyacı hissetmezler.

13 ) Diğer kedi türlerinden farklı olarak tüy sağlığını korumak adına hafta da en az iki defa tüy taraması yapılması gereken türlerden biridir.

14 ) Her kedi türünde olduğu gibi sonbahar ve ilk bahar aylarında tüy döken ve tüy dökümünde yoğun bir artış görülen siyam kedilerini bu dönemlerde düzenli olarak tüy fırçası ile fırçalamalı ve tüy dökümünü azaltmalısınız.

15 ) Siyam kedilerinin sağlığını korumak adına kaliteli kuru mamalar verilmelidir. Yaş mamalardan uzak durulmalı, ev yemekleri verilirken  yağlı yemeklerden uzak durulmalıdır. Ayrıca bağırsak sağlığına zarar verecek  lifsiz yemler imkanlar dahilinde az kullanılmalıdır.

16 ) Siyam kedilerinin aşıları aksatılmadan yapıldığında pire ve bit gibi zararlılardan korunmuş olur.

17 ) Siyam kedileri kızgınlık dönemlerinde veterinere götürülmeli ve veteriner eşliğinde çiftleştirme işlemi yapılmalıdır. Veteriner kontrolünde yapılan çiftleştirmek ile cins korunması da sağlanmış olur.

18 ) Siyam kedilerinin bakımları arasında yer alan tırnak bakımı çok önemlidir. Tırnakları uzayan siyam kedilerinin tırnakları düzenli periyotlarda kedi tırnak makasları ile kesilmeli, gerekirse veterinere gidilmelidir.