İstiklal Caddesi’nde Yavru Köpek Satan Adam


Bugün biraz içinizi daraltmaya, bir şeyleri hatırlatmaya geldik. Beyoğlu İstiklal Caddesi gözlerimizin önünde soldu. Kapanan yılların mekanlarının, değişen kitlesinin yanı sıra, bitmek bilmeyen inşaatı, yolda yürünemez hali Beyoğlu aşıklarını kederden kedere sürüklüyor gerçekten. ‘’Belki güzel olur’’ diye umutla beklerken İstiklal’in bir çirkin tarafını daha yine gözüme çarptı dün: İstiklal Caddesi’nde Köpek Satan Adam…

Belki figüre aşinasınızdır. Ben, fotoğrafını çekmedim. Gerek prim vermek istemediğimden, gerekse buranın hedef göstermek için doğru bir platform olduğunu düşünmememden. Kaldı zaten kimseyi hedef göstermem. Zaten adam çok da önemli değil bana sorarsanız. İstiklal Caddesi’nde köpek satan adam sadece bir figür. Hayvanları oyuncak olarak gören bir zihniyetin özeti.

Bu adam hayvanları satmak için şöyle bir yol izliyor. Birebir yaşadım. Genelde gecenin geç saatlerinde elinde yavru ve mutlaka ve mutlaka cins bir köpekle sanki kendi köpeğiymiş gibi dikiliyor. Köpeğe ilgi gösterirseniz de hayvancağzı size satmaya çalışıyor. Fiyat koyuyor, düşürüyor. Niyeti hayvanı tabir-i caizse size kakalayıp gitmek. O kadar çirkin ki görmelisiniz.

Biliyorsunuz ki bir hevesle alınan ve sonra terkedilen birçok hayvan var. Özellikle pet shoplardan alınan ‘’biblo gibi’’ yavru köpeklerin başına bu çok sık geliyor. Herkes bu konuda duyarlı değil ne yazık ki. Hayvanların oyuncak olmadığını, bizi eğlendirmek için var olmadıklarını kafaları almayan fikirsiz kalpsiz insanlar var hala.

Her yer satınalmasahiplen diye bağrırken, belli bir kesim bu konuda bilinçlenirken, bırakın sadece parayla hayvan satmayı bunu sanki çorap satar gibi ayaküstü yapıyor bu bey/beyler.

Dün ona bakarken şunu diledim: Keşke bu hayvana gerçekten bakabilecek ömrü boyunca sevip, evladı belleyebilecek biri yakalayıp kaçırsa bu adamdan. Belki de ben çok karamsar bir tablo çizmişimdir. Belki de o kucağında gördüğüm minnacık tatlı köpekler sıcak yuvalarında büyümüşlerdir bile. Keşke öyle olsa.

O tatlı köpekler umarım iyi yerlere gitmişlerdir, gideceklerdir fakat bu zihniyet, hayvanları mal gibi gören zihniyet, bir yere gidecekse o yer hakkında iyi dileklerde bulunamayacağım.

Gerçek hayvanseverlere sevgilerimizle,