Tavşan Bakımı Hakkında Bilmeniz Gereken 15 Şey


Sevimli dostlarımız arasında bulunan tavşanların bakımı hakkında öğrenmemiz gereken önemli ayrıntılar vardır. Eğer besleme karar vermişsek, uygun ortamda ve uygun beslenme şartlarında bakımlarını sürdürmemiz gerekmektedir. Bunun da ancak Tavşan Bakımı Hakkında Bilmeniz Gereken 15 Şey başlıklı yazımız sayesinde mümkün olacağını belirtmekteyiz. Bunu göz önünde bulundurduğumuz için sizlere yardımcı olacak bilgileri aktarmaya başlayacağız.

1.Tavşan beslemenin tıpkı bir çocuk bakmak gibi özen gerektirdiğini unutmamanız gerekmektedir. Bu nedenle sıklıkla ilgi bekleyen canlılar olduğunu söyleyebiliriz.

tavşan bakımı

2.Tavşanların barınmak amacıyla tercih edecekleri yerin son derece güven vermesi gerekmektedir. Kapalı alan olarak bir ev ya da bahçe ortamını seçmiş olsanız dahi, yuvasını güvenli ortamlarda bırakmalısınız.

tavşan bakımı

3.Başlangıçta ürkek davransalar da, kısa süre içerisinde uyum sağlayarak hareket ederler ve yaşadıkları yuvayı keşfetmeye başlarlar.

tavşan bakımı

4.Tavşanlarınızı bu yuvalarından zorunlu olmadıkça ve zorla çıkarmamaya özen göstermelisiniz. Çünkü yuvasını yadırgamamalı ve güvenini yitirmemelidir.

tavşan bakımı

5.Yuvasından çıkarmak istediğinizde ona bir dal marulu uzatabilir ve kolaylıkla çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bunun dışında herhangi bir fiziksel müdahalede bulunmamanız gerekecektir.

tavşan bakımı

6.Kafes tarzında hazır olarak satın alınabilen yuvalarına sahip olarak, içerisine suluk gibi ihtiyaçlarını giderebilecekleri malzemeleri sağlayabilirsiniz.

tavşan bakımı

7.Beslenmesinde önemli olan noktalara dikkat etmeli ve su içmez inancını ortadan kaldırmalısınız. Çünkü çok az olsa dahi su içeceklerini görebilirsiniz.

tavşan bakımı

8.Bol yeşillik, havuç ve kuru gıda tavsiyesi yaparak besleyebilirsiniz. Kuru ot veya saman gibi maddelerin yanı sıra kuru gıdaları da rahatlıkla verebilirsiniz.  Sürekli yeşillik tükettiklerinde özellikle yavru olmaları halinde ishal olarak hayatını kaybedebilirler.

tavşan bakımı

9.Tavşan maması alabilir ve besleyici içerikleriyle tüketmesini sağlayabilirsiniz. Beslenmeleri konusunda uzman bir veterinerden fikir alarak hareket etmeyi ihmal etmemelisiniz.

tavşan bakımı

10.Belirli dönemlerde tuz takviyesi yapmayı ve bununla birlikte şekerli gıdalardan ikram etmeyi de ihmal etmemelisiniz.

tavşan bakımı

11.Diğer önemli bir husus ise mümkün oldukça uzun yolculuklardan kaçınmanız gerektiğidir. Çünkü bu korkuya kapılmasına neden olabilir. Aynı zamanda uun süre araçta kalmasının bazı problemlere yol açabileceği de söylenebilir.

tavşan bakımı

12.Tavşanlarınızın üzerinde herhangi bir deneyi yapmamanız gerekmektedir. Aşırı sıcak yemek yedirmek veya sıcak suyla dolu alanda yıkamaya çalışmak bunlardan bazılarıdır ve kesinlikle kaçınılması gereken davranışlardandır.

tavşan bakımı

13.Yapıları gereği hareketli olmalarından dolayı bir kafes içerisinde uzun süre kapalı tutmak büyük bir hata olacaktır. Mümkün olduğunca serbest bırakmaya özen göstermeniz gerekmektedir.

tavşan bakımı

14.Bir süre gezdirebilir veya açık alanlarda kontrolünüz dahilinde serbest bırakılabilir.

tavşan bakımı

15.Ruhen ve fiziksel olarak sağlıklı bir tavşan yetiştiriciliğinde bu hususların önemli olacağı unutulmamalıdır.

tavşan bakımı

Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın:

Tavşanlarda Pire Belirtisi ve Tedavisi