Belediye Başkanı’ndan Örnek Davranış: Yaralı Sokak Hayvanları İçin Ambulans Hizmeti


Hayvanseverlerin seslerini duyurması sonuç vermeye başladı. Kayseri Kocasinan Belediyesi’nden örnek davranış.

Kayseri’de kedi, köpek, kuş gibi yaralı halde bulunan sokak hayvanları için “Küçük Dostlar Ambulans” aracı hizmete başladı.

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, sokak hayvanlarına yardım konusunda çok sayıda talepte bulunulması üzerine “Küçük Dostlar Ambulans” aracını hizmete sunduklarını açıkladı.

Ambulans sayesinde, yaralı veya hasta sokak hayvanlarının hijyenik ve güvenli bir şekilde kliniğe ulaştırılıp, tedavisinin yapıldığını vurgulayan belediye başkanı, şunları açıkladı:

“Veteriner İşleri Müdürlüğümüzün çatısı altında yeni bir hizmetimiz daha başladı. Sokak hayvanlarıyla ilgili herhangi bir olumsuzluk durumlarında onlara daha iyi hizmet verebilme noktasında ‘Küçük Dostlar Ambulansı’nı hizmete sunduk. Geçtiğimiz günlerde Çözüm Merkezi’mize sokak hayvanlarıyla ilgili 500’e yakın talep iletilmiş. Sokak hayvanlarının yaşadığı olumsuz vakalarda Veteriner İşleri Müdürlüğüne bağlı ekiplerimiz olay yerine hızlıca ulaşıp, yaralı sokak hayvanlarını kliniğe ulaştırıyor. Bu verileri dikkate alarak hayata geçirdiğimiz projeyle ekiplerimiz sokak hayvanlarına daha hızlı ve daha güvenli müdahalede bulunabilecekler.”

Ambulansta köpek, kedi ve kuş kafesi, yandan açılabilen köpek taşıma kafesi, ilk yardım seti ve solunum cihazı gibi ekipman ve donanım yer aldığı bildirilen açıklamada, ihtiyaç durumunda vatandaşların Çözüm Merkezi veya 222 70 00 numaralı telefonu arayabilecekleri kaydedildi.

Umarız tüm belediyeler örnek alır ve bu hizmet daha çok yaygınlaşır.