Yavru Kedilere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?


Yavru kedilere tuvalet eğitimi nasıl verilir? Yavru kedi tuvalet eğitimi ne zaman başlar? Kedilerin genelde zorlu bir tuvalet eğitim süreçleri olmaz, tuvaletlerini nereye ve nasıl yapacaklarını annelerini izleyerek öğrenebilirler. Unutmayın ki kediler hayatlarının ilk 3 haftasında tuvaletlerini kendileri yapamaz, bunun için karın ve makat bölgelerinin ovalanmasıyla tuvalete çıkarılmaya ihtiyaç duyarlar, anne kedi onlara her yemek sonrası bu bakımı yapar. Fakat kendi kendilerine tuvalete çıkmaya başladıkları ilk zamanlarda da kum  kabına hemen alışamayabilir, yol gösterilmesine ihtiyaç duyabilirler.

1. Kum kabı seçelim

Birçok farklı kum kabı bulabilirsiniz fakat ilk başta yavru kediniz için en sade kum kabından seçin, ilerleyen dönemde üstü kapalı veya otomatik temizlenenleri kullanabilirsiniz ama şu an için kedinizin en kolay öğrenebileceği kabı seçiyoruz. Diğer aksesuarlar minik kedinizin korkmasına ve başka yere tuvaletini yapmasına neden olabilir.

2. Kum seçelim

Birçok kedi kumu seçidi bulunmakta, her birinin avantajları ve dezavantajları var. Birçok kedi sahibi topaklaşan kedi kumunu tercih eder çünkü topaklaşan dışkıyı düzenli bir şekilde toplarsanız tüm kumu değiştirmeden uzun bir süre bu kumu kullanabilirsiniz, bunun dışında emici kumlar ve silika kumlarda size uygun olabilir, kısacası hergün kum temizlerim diyorsanız topaklaşan kum ve silika kum size uygundur. Ayrıca kedinizin de kumu beğenmesi gerekiyor, öncelikle bir kum alıp deneyelim bakalım minik yavru kedimiz hangi kumu sevecek.

3. Güzel bir yer seçelim

Kediciğinizin özel bir alan olarak görebileceği bir yer seçmelisiniz, sonuçta onlarda bu durumda yalnız kalmak isterler, herkes gibi onlarında özel hayatı vardır. Ayrıca bu yer ilerleyen dönemde de kedinizin daima hafızasında kalacak olan tuvalet olucaktır bu yüzden ilk kum yerini seçerken özenle seçin.

Yavru kedinizin kumla tanışma vakti geldi

Genel olarak tüm yavru kedilerin doğal içgüdüleri sayesinde sadece kumun nerede olduğunu öğrenerek , tuvalet alışkanlığı edinirler. Kediniz eve gelir gelmez ona hemen bu alışkanlığı edindirmeliyiz.
1.    Yavru kedinizi nazikçe kumun üzerine taşıyıp oraya bırakınız.
2.    Elinizle temiz kumu karıştırarak onun da kumu karışmasını sağlamayınız, daha sonra oradan uzaklaşıp kedinize sakin bir ortam sağlayın.
3.    Kumun yerini gösterdikten sonra kedinize mama ve su veriniz.
4.    15-20 dakika sonra tekrar kedinizi nazikçe taşıyarak kumun üstüne bırakınız.
5.    Eğer kediniz hala kumu kullanmadıysa , 2 saat sonra tekrar deneyiniz.
6.    Gün boyu kedinizi kumu kullanmaya teşvik ediniz.

Kedinizin Yaşam Alanını Belirleyin

Kediniz tuvalet eğitimini alırken yaşadığı bölgeyi ona gösterin, çok büyük bir ev kediniz için öğrenmesi zor bir alan olacaktır, o yüzden mümkünse kedinizi kısıtlı bir alanda tutun böyle kumun nerede olduğunu öğrenerek bir alışkanlık haline getirecektir, aksi takdirde yeni geldiği ortamı bilmediği için kumun nerede olduğunu unutabilir.

1.    İlk günlerde kedinizi kumla beraber aynı odada tutun, eğer dışarı çıkmanız ya da onu yalnız bırakmanız gerekiyorsa kumuyla beraber yalnız bırakın.
2.    Kumun bulunduğu odada, mama , su ve rahat uyunabilecek bir yer ayarlayın.
3.    Kumu sık sık temizleyin, yavru kediler yetişkin kedilere göre daha hassasdır, temiz kumu daha kolay kullanacaklardır.
Kediniz artık kumu kullanmaya başladıysa ve tuvalet alışkanlığı edindiğine inanıyorsanız artık tüm evi kedinize açabilirsiniz. Sevgi dolu yeni dostunuz tüm yaşam alanını keşfetmek için sabırsızlanıyor.

Alışkanlığı Kırabilecek Şeylerden Uzak Durun

Yavru kediler bazı durumlarda kedi kumunu kullanmak istemezler ve bu yüzden doğal düzenleri bozularak farklı yerlere tuvaletlerini yapabilirler, bu gibi durumları en aza indirmek için mutlaka aşağıdaki önerilere göz atınız.

•    Mama ve su ile kumu birbirine uzak olacak mesafede karşılıklı koyunuz, kediler mamalarına yakın kumu kullanmak istemeyebilirler.
•    Kediniz eğer başka bir yere idrar bıraktıysa onu hijyenik bir koku gidericiyle silin aksi takdirde kediniz oraya tuvaleti yapmaya devam edebilir.
•    Eğer kedinizi kumdan kaçarken görürseniz onu nazikçe tutup tekrar kuma koyunuz.
•    Kediniz sürekli koku bırakmak istiyor olabilir bu da demek oluyor ki artık kedinizin kısırlaştırma zamanı geldi çok geç kalmadan veterinerinize danışın.
•    Farklı kumları deneyin, diğer kedi sahiplerine danışarak kediniz için en uygun kumu bulabilirsiniz. Bazı kumlar çok kalitesizdir, bu kumlar kedinizin patisine yapıştığı için kediniz kullanmak istemeyebilir.