Yavru Kedilerin Beslenmesi


Kedi yavrularının doğduktan sonraki ilk bir yılları, yetişkin dönemlerinde sağlıklı olmaları açısından son derece önemlidir. Bu dönemde kedilerin vücudunun yüksek besin ihtiyacına ayak uydurması, ancak doğru beslenme yöntemleri ve beslenme alışkanlıkları ile sağlanabilir.

Bir kere unutmamalıdır ki yavru kedilerin yetişme dönemlerindeki enerji gereksinimleri, yetişkin kediler ile karşılaştırılacak olursa, vücut ağırlıklarının iki kat misli daha fazladır. Kediler 6-8 hafta arasında anne sütü ile beslenmeyi bırakırlar ve bu anda itibaren dengeli ve düzenli bir beslenme yöntemine geçilmelidir. Hızla büyüyecekleri ve gelişecekleri bu dönemde yavru kedilerin günde üç hatta dört defa beslenmesi önerilmektedir. Ayrıca yavru kediler için her zaman taze ve temiz su bulundurmak gerekir.

Doğada yaşayan yavru kediler ne yemeleri gerektiğini ve ne kadar yemeleri gerektiğini çok iyi bilirler. Ancak evde beslenen kediler sahipleri ne verirse onunla yetinmek zorundadır. Bu nedenle yavru kedilere doğru besinleri doğru zamanda vermek önemlidir.

Yavru kedilerin beslenmesi konusunda birkaç ipucu aşağıda verilmektedir:

  • Yavru kedilerin mideleri küçük olsa da iştahları fazladır. Çünkü yavru kedilerin gelişmesi insan bebeğinin yetişmesine göre 15 kat daha hızlıdır. Ancak bir defada fazla yiyemeyeceği için yavru kedileri düşük miktarlarla ancak düzenli aralıklarla beslemek doğrudur.
  • Doğduktan sonra ilk 4–5 hafta içinde gereksinim duyduğu gıdaları anne sütünden alabilir. Ancak anne sütünden kesilmeden, 5-8 arası haftalarda, yavru kediler için üretilmiş hazır mama verilmeye başlanabilir.
  • Kediler 4 aylık olduktan sonra 6 aylık olana kadar günde günde 3-4 öğün bu hazır mamalarla beslenebilir. 6 aylıktan sonra ise öğün sayısı 2-4 olarak değişebilir. Yavru kediler bir yıllık olduktan sonra da günde iki kez normal kedi mamalarına geçiş yapılır.
  • Doğada yetişen kediler belli bir damak tadına alışıktır. Beğenmedikleri tadlardan uzak dururlar. Yavru kediler ise içgüdüleri ile hareket eder. Ancak mama kablarının mutlaka temiz olması gerekir.
  • Yavru kediler için yeni bir mamaya geçiş yapılacaksa, bu geçişi aşamalı yapmak ve her defasında azar azar vererek yavru kediyi alıştırmak gerekir. Bazı hassas kedilere, ani mama değişiklikleri rahatsızlık verebilir.
  • Yavru kedilere inek sütü kesinlikle verilmemelidir. Bazı bilinçsiz kedi sahipleri iyilik yaptığını sanabilir ancak inek sütü kediler için zararlıdır. Bu sütü sindiremezler.
  • Bu arada soğan da kediler için zararlı bir gıdadır. Soğan kedilerde kansızlığın (anemi) başlıca nedenidir.
  • Yavru kedilere, masada kalan her yiyecek yararlı olmayabilir. Tereddüt duyulursa mutlaka bir veterinere danışmak gerekir.