Yavru Köpek Bakımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler


Yavru köpek bakımı, yetişkin bir köpek bakımından daha fazla emek isteyen bir iştir.  Yavru köpekler yeni gelişim gösterdikleri için vücut dirençleri ve sindirim sistemleri tam gelişmediği için hasta olmaya çok yatkındırlar. Bu nedenle yavru köpek bakımı için tüm püf noktalarına hakim olmanız gerekir. Sütten 4 hafta ile 6 hafta arası kesilen yavru köpekler etobur beslenme kültürüne sahip oldukları için beslenmeleri özen gerektirir. Yavru köpekler gelişim çapındayken dikkatli bir şekilde beslenmeli, mama seçiminden temizliklerine kadar her detay özel olarak düşünülmelidir. Yavru köpek bakımında dikkat eteniz gereken beslenme, mama seçimi, temizlik, yuva seçimi gibi konuları çok dikkatli bir şekilde  ele almalı ve tercihlerinizi dikkatli bir şekilde yapmalısınız.

Beslenme

Yavru köpeklerin bakımı  yapılırken mama verilmesi ve mama seçilmesi aşamalarında kaç haftalık olduğu bilinmeli, büyüme durumuna ve gelişimlerine göre  kuru mamalar tercih edilmelidir. Yetişkin bir köpeğe göre çok daha fazla besin ihtiyacı olan yavru köpekler için kolay sindirilme özelliği olan,  yeterli protein, kalsiyum fosfor içeren kuru mamalar tercih edilmelidir. Yeterli minaralleri alamayan yavru köpeklerin gelişimleri yavaşlayacak ve kas büyümesi duracaktır. Bu nedenle beslenme ok önemlidir.

Köpeğiniz 8 haftadan büyükse  bebek dişleri çıktığı için gönül rahatlığı ile kuru mama ve konserve mama verebilir, 3 öğün köpeğinizi besleyebilirsiniz. Eğer köpeğiniz 12 haftadan büyükse  kuru mama ve süt karıştırılarak  verilebileceği gibi kuru mama su ile karıştırılarak da verilebilir.  12 haftadan çok büyük köpeklerde sütün sindirilmesi zor olduğu için suyu tercih etmeniz  daha doğru olacaktır

yavru kopek sagligi

Temizlik

Yavru köpeklerin gelişim çağlarında temiz tutulması ve periyodik olarak  veterinerizin önerdiği şampuanla yıkanması gereklidir. Pire, bit vb. zararlıların oluşması ve köpeğinizi olumsuz etkilememesi için temizliğe dikkat edilmelidir. Kene gibi zararlıların köpeğinize yapışması veya köpeğinizin temiz olmamasından dolayı tüy dökmesi gelişim sürecini yavaşlatacaktır.

yavru kopek sagligi

Yuva seçimi

Yavru köpekler için uygun bir yuva tercih edilmeli, köpeğinizin rahat uyuması ve dinlenmesi sağlanmalıdır. Aksi durumda köpeğiniz huysuzlanacak ve uykusuz kalacak, gelişim çağında ihtiyaç duyduğu uykuyu alamaması durumunda i sağlıksız olacaktır. Bu nedenle yuva seçimi ve minder tercihi doğru bir şekilde yapılmalıdır.