Yetişkin Bir Kedi Evlat Edinmek İçin 5 Geçerli Sebep


Bir kedi evlat edinmek, ona bir yuva olmak insan için müthiş bir his. Etrafımda kedilere geçici yuva olan (geçici çünkü zaten bakabilecekleri kadar hatta belki daha fazlasının bakımını üstlenmiş durumdalar) ve onları sahiplendirmek için çok çaba sarf eden insanlar var. Bu insanlar, kedileri büyümeden yuvalandırmaya çalışıyorlar çünkü yavru kedilerin daha kolay yuva bulduğunu ve eğer büyürlerse belki de asla sıcak bir yuvaya kavuşamayacaklarını düşündüklerini belirtiyorlar. Sanırım çoğumuz yavru kedinin ‘’daha cazip’’ olduğunu inkar edemeyiz. Elbette yavru kedi sahiplenmenin kötü bir tarafı yok hatta yavru kedi sahiplenmenin mucizelerinden de bir yazımızda bahsedeceğiz. Ama yuva arayan yetişkin kedileri gözardı etmek de haksızlık olacaktır. Biz bugün sizlere yetişkin bir kediyi evlat edinmek için geçerli 5 sebep sunacağız… Kim bilir belki bu maddeleri okuduktan sonra yardıma muhtaç bir yetişkin kediyle kesişir yollarınız ve onun yeni sıcak yuvası siz olursunuz.

1.HAYATINI DEĞİŞTİRİRSİNİZ

Karşınıza evlat edinmek isteyeceğiniz bir yetişkin kedinin nereden çıkacağını bilemezsiniz elbette ama genellikle sokaktaki ‘’iyi durumdaki’’ kediler sokak koşullarına alışmış ve ev hayatına uyum sağlamakta zorlanabilirlermiş gibi görünüyorlar. (Eğer eviniz sokağa çıkıp gelmesine imkan tanıyan bir mekan değilse tabii) Dolayısıyla özellikle sosyal medyada öncelikli yuvaya ihtiyacı olan yetişkin kedilere rast geldiğimizde bu canlılar ya sakatlıkları bulunan ya da terkedilmiş hayvanlar oluyorlar ne yazık ki. Terkedilmiş veya sakat bir hayvana sevgi dolu bir yuva verdiğinizde onun hayatını değiştirirsiniz. Düşünsenize evinden olmuş, güvendiği insanı ondan vazgeçmiş veya sokak koşullarında sakat haliyle varolmaya çalışan bir can… Siz onun için umut ışığı olur, hayatını değiştirirsiniz.

2.DEĞİŞİMİ GÖZLEMLEYECEKSİNİZ (ve bir Cuma kedisi)

Terkedilmiş veya sevgi görmemiş yetişkin kediler bazen güvensiz veya mutsuz hayvanlar olabiliyorlar ve yeni evlerine alışmaları, size güvenmeleri zaman alabiliyor. Bunu çok yakın bir arkadaşımın evlat edindiği Cuma kedisinde birebir gözlemlemiştim. Eski sahibi, sağlık sorunlarından dolayı tamamen zorunda kaldığı için ağlayarak kucağımıza bırakmıştı Cuma’yı. Cuma, kocaman ve aşırı caydırıcı görünen bir erkek kediydi ama eski insanına bağlılığı ve sevgisi her yerinden okunuyordu. Cuma’yı arkadaşım evlat edindi ve Cuma, günlerce saklandığı yerden çıkmadı. Cuma zamanla yeni evine ve ev arkadaşlarına alıştı ve depresif halini üzerinden attı. Cuma’nın hikayesi gerçekten asla unutmayacağım bir hikaye. Keşke hiçbir hayvan terkedilmese ama siz de terkedilmiş yetişkin bir kediye yuva olursanız bir canlının değişimini gözlemleyecek, perdelerini kaldırmasına ve yeniden sevgi dolu bir hayvan olmasına vesile olacaksınız. Ne müthiş his.

3.YETİŞKİN BİR KEDİ BİR YAVRUDAN DAHA AZ İLGİ İSTER

Biliyoruz ki özellikle annesini emmemiş bebek kediler inanılmaz fazla ilgi ve zaman istiyorlar ve herkesin hayatı bir bebek kedi büyütmek, onu sağlıklı beslemek için gerekli koşulları sağlamıyor. Ama yetişkin bir kedi size ve eve alıştıktan sonra bebek kediye kıyasla çok daha az ilgi ister. Hatta karakterine göre fazla ilgiden bunalabilir bile : )

4.KENDİNE BAKMAYI BİLİR

Annesinden yeni ayrılmış veya doğumdan sonra annesini görmemiş bebek kediler az önce bahsettiğimiz gibi öncelikle beslenmek için size ihtiyaç duyarlar. Fakat bazı bebek kedilerin ihtiyaçları bununla sınırlı kalmaz. Örneğin benim kedim Hulusi benim evime geldiğinde yeni sütten kesilmişti ve son derece anaç bir annenin yavrusuydu. Annenin sahibesi ise yavruları, hepsine bakamayacağı için sahiplendirmek istiyordu ve bizim yollarımız böyle kesişti. Hulusi eve ilk geldiğinde annesinden öğrendiği şekilde tuvalet için kuma gitmesi gerektiğini öğrenmiş olsa da tüm çişini üzerine yapıyordu ve yalanmayı bilmiyordu : ) Kendini yalamayı öğrenene kadar onu bir şekilde biz temizledik. Fakat evlat edineceğiniz yetişkin kediler kendilerine bakmayı bilirler.

5.EVİN İÇİNDE DAHA ZOR KAYBOLUR

Biliyoruz ki kedilerin saklanıp bizi çılgına çevirme gibi bir özellikleri var. Yavru kediler evin içinde sıklıkla kaybolup bizi paniğe sürüklerlerken yetişkin kediler bu konuda kendilerini daha kolay ele verirler ve yattıkları yerden belli olurlar: )