Penguenler İle İlgili 10 Paytak Bilgi

Penguenler İle İlgili 10 Paytak Bilgi

Görünüşleriyle ve paytak, paytak  yürüyüşleriyle kalplerimizi eriten penguenler, Yeni Zelanda, Güney Kutbu, Avustralya, Güney Afrika, Güney Amerika ve hatta Galapagos kıyılarında yaşarlar.

İşte sevimli dostlarımız hakkında sizler için hazırladığımız 10 bilgiyi okuyalım…

1.Penguenler bir kuş türüdür fakat uçamazlar.

2.Penguenler bir adımda yalnızca 10 cm ilerler. Dakikada ise 120 adım atarlar. Yürümekten yorulduklarında beyaz göğüsleri üzerine yatarak buzun üzerinde kayarlar.

3.Penguenler dişi veya erkek olduklarını güneş sayesinde anlarlar. Güneş ışığı cinsiyet bezlerini harekete geçirir ve hormonlardan bir tanesi daha fazla salgılanmaya başlar. Böylece cinsiyetlerini anlarlar.

4.Erkek penguen, dişiyi etkilemek için gagasına bir taş alarak dişinin önüne koyar. Kutuplarda taş nadir bulunduğu için, bu nadir bulunan değerli bir düğün hediyesi olarak düşünülebilir. Dişi taşı yerden alır ve eğilip kalkarsa, erkek amacına ulaşmış demektir.

5.İki erkek penguen bir dişi için mücadele edebilir. Bu genellikle erkek erkeğe bir dövüş şeklinde olur. Şimdiye dek tip dövüşlerde hayatını kaybeden penguen olmamıştır. Erkeklerden bir tanesi yorulup çekilene kadar dövüş sürer.

6.Penguenler bir nefesle daldıkları suyun altında 20 dakika kadar kalabilirler.

7. Üç katlı bir kürke sahip olan penguenler, -50 derece soğukta bile üşümezler. Geceleri birbirlerine yaklaşarak vücut ısılarını yükseltirler.

8.Erkek ve dişi penguen anlaştıktan sonra taş biriktirme işine başlarlar. Bazen diğer çiftlerden taş çaldıkları da olur.

9.Erkek penguen yavrularını beslemek için, midesini tıka basa doldurur. Daha sonra yuvaya gelerek gagasını açar. Yavrular da buradan yemek yerler.

10.Penguenler yüzmeyi çok severler. Yüzlerce penguen, suyun kenarına toplanarak birbirlerini suya itmeye çalışırlar. Bunun nedeni fok balıklarından korkmalarıdır.

Pinterest'de Paylaş