İzleyebileceğiniz En İyi 10 Belgesel

İzleyebileceğiniz En İyi 10 Belgesel

En iyi belgeseller, izleyebileceğiniz belgeselleri bu içeriğimizde bir araya getirdik. Belgesel türleri ve hayvanlar ile ilgili belgeselleri bu içeriğimizde izleyebilirsiniz.

Belgesel; bir konu üzerine yapılan araştırmaların, bilgi belge ve görüntüler ile desteklenerek seslendirilmesidir. Belgeseller dünyanın var oluşundan insan yaşamın kadar çok geniş bir konu yelpazesine sahiptir. Bu nedenle  çok sayıda konu için belgesel çekilmiş ve izleyicilere sunulmuştur.

Belgeselleri kendi arasında sıralayacak olursak en iyi belgesel sıralamasını şu şekilde yapabiliriz.

1) The hunt ( Av ) 


Av ile avcı arasındaki mücadeleyi, her avın aslında bir avcı olduğu gerçeğini bizlere sunan bir yapıt olan the hunt belgeseli yırtıcıların doğal yaşamlarından görüntüler ile desteklenmiştir.

Bir yaşam savaşı hikayesi de olan bu belgesel  oldukça kaliteli görüntülere sahiptir.

2) Grizzly Man ( Ayı Adam )


Alaska’da boz ayıların yer aldığı bir bölge de 13 yaz geçiren bir adamın hikayesini anlatan ayı adam belgeseli  silaha ihtiyaç duymadan doğal yaşamda ayılar ile birlikte yaşayabilen birinin yaşam hikayesini anlatıyor. Boz ayıların yaşamlarından kesitler sunan bu belgesel ayılar ile ilgili bilinmeyen pek çok bilgiyi bizlere sunuyor.

3) The Private Life of Plants ( Bitkilerin Özel Yaşamı )


İngiliz yapımı belgeseller arasında yer alan bitkilerin özel yaşamı belgeseli çiçeklenme, doğal bitki yaşamı, sosyal mücadele gibi konuları detaylı bir şekilde inceliyor. 6 bölümlük bir belgesel olan bu dizi  bir bitki hayatında olan tüm etkenleri detaylı bir şekilde bize aktarıyor.

4) Planet Earth ( Yeryüzü )


Yine bir ingiliz yapımı olan yer yüzü belgeseli on bir bölümden oluşan devasa bir bilgi kaynağı. Doğanın ve canlıların oluşumlarını anlatan bu belgesel  şahane bir anlatım tarzına ve bilgi dağarcığına sahip.

Güçlü ve güçsüzün bir arada yaşama mecburiyetini de anlatan bu dizi en iyi belgeseller arasında yer alıyor.

5) Ancient Aliens ( Antik Uzaylılar )

Her zaman bir yerlerde olduğuna inanılan uzaylıların hikayesini anlatan bu belgesel  dünya üzerinde insan eli ile yapılması güç olan nesnelerin nasıl yapılabileceğini anlatıyor. Kusursuz ve mükemmel yapıların inşaatını ve nasıl yapılabileceğini anlatan antik uzaylılar oldukça etkileyici bir anlatım diline sahip.

6) Charles Darwin and the Tree of Life ( Charles Darwin ve Yaşam Ağacı )


Herkesin merak ettiği ve araştırdığı Darvin teorisi üzerine kurulu olan bu belgesel bilimsel, dinsel, tinsel ve tarihsel araştırmalardan da bilgiler içeren bir başyapıt. Farklı kavramlar içermesine karşın oldukça etkileyici ve anlaşılır bir dile sahip.

7) Life After People (İnsanlardan S0nra Hayat)


Bilimsel ve teknolojik olarak her geçen gün gelişen insanoğlu, kendisinden sonra hayatın nasıl devam edeceğini bilmiyor. Bu belgesel insanoğlundan sonra hayatın nasıl devam edebileceğine dair tahminler ve varsayımlar içeriyor. Geçmişte yaşanmış hadiseleri içeren bu başyapıt belgesel gelecekte de başımıza nelerin gelebileceği konusunda fikirler veriyor.

8) South Pacific ( Güney Pasifik )


HD kamera ile çekilmiş görüntüler ile desteklenmiş olan bu belgesel de bütün görüntüleri resmen yaşıyorsunuz. Kaliteli çekimleri geniş bilgi ağı ve  6 bölümlük mini serisi ile size güney pasifiki yaşatan bir özelliğe sahip.

9) March of The Penguins ( İmparatorun Yolculuğu )


Oscar ödülü almış bir belgesel olan imparatorluğun yolculuğu belgeseli  yaşam ve doğum arasındaki geçişi ve döngüyü anlatıyor. Buz tabakaları üzerinde geçen hayatı anlatan bu belgesel muhteşem bir anlatım diline sahip.

10) The Life of Mammals ( Memelilerin Yaşamı ) 


Dünya üzerinde yer alan tüm memelilerin yaşamından kesitler sunan bu belgesel  memelilerin yaşamlarını, beslenme şekillerini, alışkanlıklarını uykularını kısaca yaşamlarının tamamını anlatıyor.Yaşam boyu verdikleri mücadelelerin ve yaşamı kazanma savaşlarının nedenlerini ve sonuçlarını anlatan bu belgesel oldukça kaliteli içeriklere de sahip.

Pinterest'de Paylaş