6 Yumuş Maddede Cevaplıyoruz: Kedileri Neden Sevimli Buluyoruz?

6 Yumuş Maddede Cevaplıyoruz: Kedileri Neden Sevimli Buluyoruz?

Hiç kedilerin bizlere neden bu kadar sevimli göründüklerini düşündünüz mü? Psikolojik açıdan bunun ne gibi bir açıklaması olabileceğini merak ettiniz mi? Kedileri neden sevimli buluyoruz sorusunun cevabı basit aslında, çünkü onlar kedi! Biz yine de meseleyi detaylıca ele almak istedik.

1. Ne kadar büyük gözler, o kadar sevimlilik!

1kns-patiliyo

Sevdiğimiz insanları gördüğümüzde ister istemez gözlerimizi kocaman açarak tepki verirmişiz, buna karşın sevmediğimiz biri ile karşılaştığımızda refleks olarak gözlerimiz kısılırmış. Büyük gözlerin çekici gelmesinin sebebi, zihnimizde onlara dair olumlu kodlamalar bulundurmamız.

2.Kedileri neden sevimli buluyoruz? Çünkü onların yumuş tüylerle kaplı vücutları <3

2kns-patiliyo

Onların kabarık tüyleri bizlere yumuşaklık, rahatlık ve konfor gibi olumlu kavramları çağrıştırıyor. Kafamızda bu tarz olumlamalarla pekiştirdiğimiz kedileri sevimli bulmamak elde değil aslında.

3. Tüylü küçük patileri <33kns

Aslında kedilerin savunma mekanizması olan patiler, tabii tırnakları çıkarmadıkları zamanlarda, yuvarlak ve yumuşak görüntüleri ile bize oldukça sevimli görünüyor. Genel olarak küçük şeyleri bebeklerle özdeşleştirdiğimiz için sevimli bulma eğilimimiz var.

4. Bir diğer küçük şey ise onların pembe burunları

4kns

Bu özelliğin bize çekici gelmesinin sebebi yine aynı… Küçük yüz hatları bize bebekleri anımsatıyor ve ister istemez koruma içgüdümüzü perçinliyor.

5. Sürekli uyumaları bize yumuşak bir yatağın cezbediciliğini çağırıştırıyor

5kns-patiliyo

” Kedileri neden sevimli buluyoruz ” un bir diğer açıklaması da yine yumuşak tüylerin etkisi ile paralel.  Onların vakitlerinin çoğunu uyuyarak geçirmesi de bize rahatlığı çağırıştırıyor. Ayrıca uyku hali de savunmasız olunan bir an, bunun da yine koruma içgüdümüzü canlandırdığı düşünülebilir.

6. Kediler sokulmayı severler

6kns-patiliyo

Kediler bebekliklerinde annelerinin vücut ısıları, kalp atışları ve nefes alıp verişleri ile huzur bulurlar. Aynı huzuru büyüdüklerinde de insan hayat arkadaşları ile yakalamaya çalışırlar. Onların bu yönelimlerinin bir sevgi gösterme biçimi olarak bizlere sevimli gelmesi doğal aslında.

Pinterest'de Paylaş