Gri Kedi Cinsleri: 14 Tür ve Özellikleri

Gri Kedi Cinsleri: 14 Tür ve Özellikleri

Gri kedi dendiğinde hiç kuşkusuz ilk akla gelen kedi cinsi British Shorthair’dir. Ana yurdu İngiltere olan bu kedi, kendine has görüntüsü ve sevimliliği sayesinde tüm Dünya ülkelerinde sahiplenilmektedir. Yine gri kedilerin en iyi temsilcilerinden biri olan Chatreux cinsi kediler de en az British Shorthair kadar çok tercih edilmektedir. Mavi Rus kedisi, Scottish Straight ve Felis Bieti’lerde gri kedilere örnek verilebilecek türler arasındadır. Hepsinin kendine özgü kişilik yapıları ve özellikleri olan bu kedi cinsleri hakkında bilgi edinmek ise sahiplenmeyi düşünenler için gayet yararlı olacaktır.

British Shorthair cinsi kedilerin gri tüyleri sık ve kısadır, aynı zamanda bakımları da oldukça kolaydır.

Kafa şekli tombul ve yuvarlak olan bu cinsin yuvarlak, iri gözleri onların hemen fark edilmesini sağlayan özellikleridir. Göz rengi turuncunun her tonu olabileceği gibi genellikle kızıl sarıdır.

British Shorthair, evine ve sahiplerine çok bağlı bir ırktır.

Kalabalık evlerde en rahat yaşayabilen kedi olma şöhretini bu sayede kazanmıştır. İnsanlara yakın olmak ve fazla ilgi onları hiç rahatsız etmemekle birlikte, aksine mutlu eder.

Scottish Straight cinsi kediler Scottish Fold ile British Shorthair’in çiftleştirilmesi ile üretilmiş bir ırktır.

Dik kulakları ile dikkat çeken Scottish Straight’ler oldukça cana yakın ve sosyal kedilerdir. Ev yaşantısı ve çocuklara kolay uyum sağlayabildikleri için çocuklu aileler tarafından çok tercih edilmektedir.

Yumoş yumoş görüntüsünün altında vahşi bir ruh taşıyan Chartreux cinsi kediler, gri kediler içerisinde belki de kendinden en emin kedi cinsidir.

Özgüveni hat safhada olan bu kedi cinsi çocuklu ve kalabalık aileler için pek önerilmemektedir. Ani tavırları ve tepkileri ile oyuncu yapısı birleştiğinde, ele avuca sığmaz olabilmektedirler. Ancak yumuşak ve rahatlatıcı ses tonu ve istediği zaman gösterdiği sevgisi ile oldukça çok tercih edilen cinsler arasındadır.

Bilindiği kadarıyla Chartreux cinsi kediler Fransız Alplerindeki Grand Chartreux Manastırı’nda yetiştirilmiş ve buradan Dünya’ya yayılmış bir kedi cinsidir.

Kocaman ve yuvarlak kafasında sanki yüzünde gülüyor ifadesi olan Chartreux’lar, özellikle bu görüntüleri için tercih edilmektedirler.

Mavi Rus kedisi adından da anlaşılacağı üzere Rusya’dan Dünya’ya yayılmış bir kedi cinsidir. Mavi Rus kedisinin ilk olarak 1. Elisabeth tarafından Rusya’dan İngiltere’ye getirdiği bilinmektedir.


Mavi Rus kedileri özgürlüğüne düşkün ve bağımsız olmayı seven bir ırktır.

Üçgene benzeyen kafa yapıları ve genellikle zümrüt yeşili olan gözleri ile dikkat çeken Mavi Ruslar, genel itibari ile iri olmayan bir ırktır. British Shorthair cinsi kedilerde en çok görülen olumsuzluklardan ve dikkat edilmesi gereken konulardan biri obezitedir.Çok hareketli olmayan ve yemeyi çok seven bu kedi sahiplerinin, onlara kontrollü mama vermesi önemlidir. 

Ortalama yaşam süreleri 14- 16 yıl olan British Shorthair’lerin vücut ağırlığı 5kg ile 10kg arasında olabilmektedir.


Gri kedilerin bir diğer temsilcisi olan Felis Bieti’ler nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan bir kedi cinsidir.

Hala büyük çoğunluğu Çin’de bulunan bu kedilerin çoğu doğada vahşi olarak ve avlanarak yaşamaktadırlar.


En ilginç kedi ırklarından biri olan Felis Bieti’ler insanlardan uzak olmayı seçen ve hakkında çok fazla bilgi sahibi olunmayan kedilerdir.


Çok çevik ve hızlı olan Felis Bieti’ler, doğada geceleri avlanarak beslenirler ve evcilleştirilerek bakılan kediler arasında sayısı en az olanlardır.


Felis Bieti’ler doğada kuş, kemirgen ve sincaplar gibi küçük hayvanları avlayarak yaşarlar.

Kum grisi renkleri ise avlanma sırasında onlara büyük bir üstünlük sağlamaktadır. 

Pinterest'de Paylaş