Anne Kedi Yavrusunu Neden Reddeder ve Terk Eder?

Anne Kedi Yavrusunu Neden Reddeder ve Terk Eder?

Anne kedi neden yavrusunu reddeder ve terk eder? Bu sorunun cevabını bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

Annelik, hayattaki en güzel duygulardan biridir. Her canlı anne olduğu anda, içgüdüsel olarak yapması ve yapmaması gereken tüm faaliyetleri bilir. İnsanlar kadar hayvanlarda anne olduklarında, biyolojik değişimlerin doğrultusunda hareket ederler. Özellikle kediler için anne olmak, her canlıda olduğu gibi kusursuz ve akıl almaz davranışlar sergilerler. Bu davranışlar çoğunlukla olumlu olsalarda, bazen olumsuz eylemlerde de son bulabilirler. Bunlardan bir tanesi; anne kedilerin doğumdan sonra yavrularını reddetmesidir. Peki, Anne kedi yavrusunu neden reddeder ve terk eder?

Bu davranış; doğal olarak, bizlere çok acımasız ve kabul edilemez olarak gelse de, anne kediler için mutlaka geçerli bir sebebi vardır. Bu sebeplerden en önemli olanlarını 6 başlık altında toplayabiliriz.

Kedinin çok genç anne olması

Anne olan kedinin, çok genç olması ve bu yüzden daha annelik duygularının gelişmemiş olmasını ilk sebep olarak gösterebiliriz. Tam olarak ergenlik gelişimini tamamlamamış ve tabiri caizse çocuk yaşta doğum yapmış olan bir kedinin psikolojik duyguları anneliğe hazır değildir. Doğmuş olan yavruları kendi yavrusu olarak kabullenmeyebilir.

Meme enfeksiyonu yani mastitis: Mastitis, dişi kedilerde görülen bir enfeksiyon hastalığıdır. Kısaca, süt kanallarının tıkanmasıyla oluşan ve sonrasında tedavi edilmezse ilerleyip enfeksiyon dağılmasıyla ağır ilerleyen bir rahatsızlıktır.Doğumdan sonraki ilk 2 hafta içerisinde görülmesi ve hastalık seyrederken yavruların emme sırasında anneye ağrı ve acı vermesi sebebiyle anne kedi yavrularını kendisinden uzaklaştırır. Eğer dişi ve doğum yapmış bir kedi sahibiyseniz, böyle bir durumla karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken; anne kediyi vakit kaybetmeden, veterinere götürerek muayene ettirmeniz olacaktır.

Yavrunun hastalık kapmış olması

Eğer yavru kedi yada kedilerde bir rahatsızlık var ise anne kedi bu durumu içgüdüsel olarak hisseder. Annelik içgüdüsü ile hasta olan yavruyu reddeder, kendinden ve sağlıklı olan diğer yavrulardan uzaklaştırmaya çalışır. Bu davranışı; bize çok acımasızca gelsede, anne kedi için yapması gereken en doğru eylemdir. Çünkü; hasta kediyi uzaklaştırarak, sağlıklı olan yavruları aynı hastalıktan korumaya çalışır.

Yavru kedilerle anne kediden daha fazla ilgilenmek: Anne kediler doğum yaptıktan sonra, daha hassas ve ilgiye muhtaç olabilirler. Bu da, diğer sebepler de olduğu gibi annenin hissiyatıyla ilgili bir konudur. Sokak kedileri, yavrularını gözden uzak ve sakin bir alanda dünyaya getirme ve büyütme eylemini gerçekleştirebilselerde ev kedileri bu şekilde davranabilecek bir ortamı bulamazlar. Doğan yavruların, kesinlikle çok minik ve tatlı oldukları tartışılamaz. Ama kedi sahiplerinin; yavrularla, anne kediden daha fazla ilgilenmesi, anne kediyi depresyona sokarak kıskançlık içgüdülerinin ortaya çıkmasını tetikleyecek ve yavru kedileri reddetmesine sebep olacaktır.

Anne kedinin sütünün yetersiz olması: Bazı doğumlarda, anne kedinin sütü tüm yavrulara yetecek miktarda olmamaktadır. Anne kedi bu durumu; yine içgüdülerine dayanarak kolaylıkla hissedebilir. Durum böyle olunca, anne kedinin vermesi gereken en önemli karar; yavru kediler arasında seçim yaparak bir yada birkaç tanesini reddetmektir. Böylece, yavruların hiç birinin doymaması yerine, sütünün yeteceği sayıda yavruyu besleyerek sağlıklı yavrular yetiştirebilecektir. Anne kedinin yapmış olduğu bu ayrımı neye göre belirlediğini bilemediğimiz gibi herhangi bir süt arttırıcı yöntemin bu karara ne denli faydası olacağını da kestiremeyiz.

Yavruların olması gerekenden büyük olması

Doğan yavrunun diğer yavrulardan büyük olması da anne kedinin yavrusunu reddetmesine sebep olabilir. Anne kedinin; bu davranışı sergilemesinin asıl sebebini bilmemekle beraber, büyük olan yavrunun ufak olanların gelişimini etkileyeceği korkusunu fikir olarak sunabiliriz.

Anne kedi yavrusunu neden reddeder? sorusuna aradığımız cevaplar ne olursa olsun, unutmamalıyız ki; anne olan bir kedi dünyanın en hassas ve içgüdüsel sezgileri en iyi biçimde gelişmiş olan yaratıklarıdır. Her ne yapıyorsa kesinlikle bir sebebi vardır…

Pinterest'de Paylaş