Hayvanların İnsanlar Gibi Duygusal Varlıklar Olduklarını Yasalaştıran Hayallerdeki Ülke Yeni Zelanda

Hayvanların İnsanlar Gibi Duygusal Varlıklar Olduklarını Yasalaştıran Hayallerdeki Ülke Yeni Zelanda

Yeni Zelanda, geçtiğimiz günlerde Hayvan Hakları İyileştirme Yasası’nda yaptığı değişiklikle hayvanları da insanlar gibi duygusal varlıklar olarak tanımladı.

Ulusal Hayvan Etiği Danışma Kurulu üyesi Dr. Virginia Williams yeni yasa değişikliğini şöyle açıklıyor:

“Hayvanların da acı, stres, mutluluk, huzur, heyecan gibi negatif ve pozitif duyguları barındırdığı, hayatlarını bu şekilde devam ettirdiği açıkça söylenebilir. Bu konuya açıklık getirmek, hayvan haklarını iyi bir konuma getirmek için yapılacak çalışmaların daha da olumlu yönde ilerleyeceğini gösteriyor.”

 Yasa, güzel adımların habercisi olarak görülüyor

hayvan-haklari-iyilestirme-yasasi
Geçtiğimiz ay Yeni Zelanda’da hayvanların kozmetik ürün deneylerinde kullanılmasının yasaklanmasının hemen ardından yapılan bu huzur verici yasal değişiklik, birçok hayvan hakları savunucusu kuruluşun da gündeminde bulunuyor.

Hayvan hakları savunucusu kuruluşlar da mutlu

hayvan-haklari-iyilestirme-yasasi-patiliyo-yeni-zelanda-2
Bu kuruluşlardan biri olan Nelson SPCA’nın yöneticisi Donna Waltz bu konudaki düşüncelerini belirtirken bunun ne kadar harika bir gelişim olduğunu özenle vurguluyor:

“Bu yasanın onaydan geçtiğini görmek gerçekten mutluluk verici. Hayvanların ayrılık kaygısı yaşıyor oluşu bile onların ne kadar güçlü duygularının olduğuna muhteşem bir kanıt. Terk edilmiş hayvanların çektiği acıyı gözlerinden okuyabilirsiniz, bu yasayla hayvan istismarı ve tacizlerinin hukuki olarak tamamen önlenebileceğine dair artık daha çok umudumuz var. Yasa önünde birer obje olmaktan çıkıp yaşayan canlılar, bireyler olarak adlandırılmaları hayvan hakları konusunda atılacak güzel adımların habercisi.”

Yeni kanun hayvan hakları savunucularının hukuki denetlemeler yapabilmeleri için imkân da sağlıyor

hayvan-haklari-iyilestirme-yasasi-patiliyo-yeni-zelanda-3
Yeni Zelanda Veterinerler Birliği Başkanı Dr. Steve Merchant, bu kanunun hayvan haklarının iyileştirilmesine dair beklentileri tamamıyla olumlu yönde değiştirdiğini ve toplumun hayvanlara olan bakış açısını daha barışçıl bir hale getirdiğini vurguluyor.

Peki ya ülkemizde bu tarz kanunlar sizce hangi yılda çıkar?

hayvan-haklari-iyilestirme-yasasi-patiliyo-yeni-zelanda-4
Biz 2673 yılı diyoruz. 3673 yılı da olabilir.

Kaynak:
Gaiadergi.com

Pinterest'de Paylaş