Kediler Kakasını Neden Gömer?

Kediler Kakasını Neden Gömer?

Kediler kakasını neden gömer? Merak ettiğiniz cevaplar bu içeriğimizde sizleri bekliyor.

Minik dostlarımız kakalarını yaptıklarında kakalarını kendiliğinden gömerler. Bu şekilde davranmalarının hem genetik hem de doğal çevre ile ilgili sebepleri vardır. Titiz ve temiz canlılar olan kediler kakalarını ve çişlerini gömerken hem kendi güvenliğini göz önünde bulundurur hem de yaşadıkları doğal çevrenin temizliğini göz önünde bulundurur. Kedilerin kakalarını gömme sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Kedigil familyasının vahşi kedileri doğada yaşarken kendi kakalarını ve çişlerini saklamak zorunda kalırlar. bunun temel sebebi egemen olduğu bölgeye kaka ve çiş kokusu nedeni ile başka kedilerin ve güçlü yaratıkların girmesini önlemektir. Kedilerde de aynı durum söz konusudur. Doğal çevre içinde yaşayan kediler, kendi bölgelerine başka kedilerin girmesini önlemek ve başka kedilerin kendi bölgesini ele geçirmesini önlemek için kakalarını ve çişlerini gömerler.

Ayrıca kediler kakalarını ve çişlerini gömmedikleri zaman başka kedilere ve kedi familyasından gelen canlılara meydan okuma olarak da algılanır. Bu durumda meydan okumaya cevap veren bir kedi tarafından alt edilme riski ve tehlikesi oluşacak ve kedi için yaşadığı bölge güvenli bölge olmaktan çıkacaktır. Burada kediler açısından iki durum söz konusudur:

kedi kakasi

A) Kedilerin doğal yapıları gereği dişi kedilere karşı bir meydan okuma ve güçlü olduğunu hissettirme söz konusudur. Dişi kedilere güçlü olduklarını ve bölgenin söz sahibi olduklarını göstermek için kakalarını ve çişlerinin üzerini gömerler. Bu durum doğal yapıları gereği yaptıkları bir durumdur.

B) Çişlerini ve kakalarını gömme sebeplerinden biri de  kendi yaşam alanlarını güven altında tutmak istemeleridir. Yaşadıkları bölgeye dışarıdan bir kedinin gelmesini önlemek ve kendi bölgelerini güvenli bir yaşam alanı haline getirmek için kakalarını gizleyip çişlerinin üzerini örterler.

Kedilerin doğal yaşam zincirinde kendi av alanı olduğu gibi diğer yırtıcı hayvanlarında bu zincirde bir av alanı vardır. Yırtıcı hayvanların besin zincirinde yer alan kediler kendilerini av haline getirmemek ve besin zincirinde üstlerinde yer alan yırtıcı hayvanlara yem olmamak için izlerini ve kokularını gizlemek zorundadır. Bu durumda kakalarının ve çişlerinin üzerini örterler.

iki kedi

Evde beslenen kedilerde yaşadıkları alanın temiz ve hijyenik kalması kendilerini mutlu eder. Bu nedenle kakalarını ve çişlerini yaptıkları kaka kumunu kullanarak kakalarını gömmek isterler. Kakalarını gömmedikleri zaman  yaşam alanlarında kötü kokular ve pis görüntüler oluşacağı için kediniz psikolojik olarak depresyona girer ve mutsuz olur. Kediler psikolojik olarak ne kadar güçlü olsalar da kötü bir yaşam alanında yaşama ve mutsuz olma riskini göze almazlar ve sürekli kaka kumunu kullanarak kakalarını gömmek isterler.

Kediler Kakasını Neden Gömer?

Kakasını gömmeyen kedi zayıf bir karakter görüntüsü çizer. Bu durum kedinin kendi yaşam alanında zayıf ve dişi kedilere göre çiftleşme için taşıması gereken özellikleri taşımadığı anlamına gelir. Erkek kediler için bu durum çok önemlidir. Bu nedenle kakalarını ve çişlerini yaptıkları alana gömerler. Bu hareketleri ile dişi kedilere bir anlamda güçlü bir karakter görüntüsü çizerler.

Kediler Kakasını Neden Gömer?

Evcil kedilerde kaka gömme, aynı zamanda sadakat ve uysallık belirtisi olarak algılanır. Sahibine sadakat belirtisi olarak kakasını gömen kedi aynı zamanda sahibini de mutlu eder. Kedilerde uysallık ve sahibini mutlu etme isteği hem yaşam alanına saygı duyduğunu gösterir hem de evcimen bir kedi olduğunu belirtir.

Kakasını ve çişini gömen kedilerde bazı durumlarda tam tersi durum meydana gelebilir. Kakasını gömmeyen kedi sahibi için asi ve isyankar bir kedi imajı yaratır. Kediler mutsuz olduklarında bu durum çok sık tekrar eden bir durumdur.

Pinterest'de Paylaş