Kedileri Anlamanın 15 Yolu

Kedileri Anlamanın 15 Yolu

Çok farklı bir dünyaları olan kediler, sahipleri ile sıkı bir bağ kurarlar. Ancak zaman zaman verdikleri tepkiler karşısında ne yapacağını şaşırdığınız anlar olabilir. Beden dilleri ile aslında her şeyi anlatan dostlarınızı ufak ipuçları ile anlamaya ne dersiniz? Sizler için hazırlanan bu yazıda, kedileri anlamanın 15 yolu hakkında bilgiler verilmiştir.

1 ) Parmaklarınızı Isırması

Sevimliliği ile her an okşamak istediğiniz kediniz parmaklarınızı ısırıyorsa, onu okşamanızdan zevk alıyor demektir. Genelde ısırması yanlış anlaşılan kedilerin sevgilerini gösterme yolu budur. O halde, kediniz elinizi ve parmaklarınızı ısırdığı zaman onu daha çok okşayabilirsiniz.

2 ) Yuvarlanarak Uykuya Dalması

Kedi sahipleri, yuvarlanarak uyuyan dostlarının hastalandığını düşünerek endişe ederler. Ancak durum düşündükleri gibi değil. Isı dengesini sağlamaya çalışan kediler, yuvarlanarak uyumayı tercih ederler.

3 ) Cildinizi Yalaması

Kendi kürkünü yalarken izlediğinizi anlayan kediler, sevgilerinin bir göstergesi olarak sizleri de yalamak isterler. Sahiplerine çok bağlı olan kedilerin tamamı sevgilerini bu yolla gösterir. Sizde kedinizi okşayarak, ona karşılık verebilir ve aranızdaki bağı güçlendirebilirsiniz.

4 ) Gözlerini Ayırmadan Bakması

Etrafı izlerken, kedinizin size gözlerini diktiğini fark edebilirsiniz. Baktığınızı gören kediniz, bir yandan da gözlerini yavaşça kırpıyorsa sizden iyisi yok. Çünkü kediler bu hareketi yalnızca güvendikleri kişilere yaparlar. Bu hareketleri ile bir anlamda size öpücük atan kedinize karşılık vererek, sevginizi hissettirebilirsiniz.

5 ) Hızlı Bir Şekilde Göz Kırpması

Kedileri anlamak isteyenlerin bilmesi gereken en önemli maddedir. Çünkü hızlı bir şekilde göz kırpan kediler, sahibine bir şeyler istediğini anlatmaya çalışıyor. Bu durumda kedinizin suyuna, yemeğine ya da kum kabının hijyenine bakmanız gerekir.

6 ) Sahibine Bakarak Miyavlaması

Kedinizin yüzünüze bakarak sürekli miyavlaması ile sizi sinir etmeye çalıştığını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Kedilerin bir anlamda iletişim yolu olan miyavlamadır. Bu durumla karşı karşıya kaldığınızda, kedinizin sizden yemek ya da farklı bir şey istediğini bilmelisiniz.

7 ) Sırtüstü Yatması

Kedinizin sırtüstü yattığı anları asla kaçırmayın. Göbeğini açmış bir şekilde sırtüstü yatan kediler, sahiplerinin kendilerini sevmesini isterler. Bu anı yakaladığınız anda kedinizi okşamaya başlayabilirsiniz.

8 ) Bilgisayarın Önüne Geçmesi

Yetiştirmeniz gereken bir iş ya da boş vaktinizi değerlendirmek için bilgisayarın başına geçtiğinizde, kedinizin size rahat vereceğini mi düşünüyorsunuz? Kendisi ile ilgilenilmediğini anlayan kediler, sahibinin meşgul olduğu işi bölmeye çalışır. İlgi görmeyi seven ve başka bir şeyle ilgilendiğiniz için kıskanan kediniz bilgisayarın önüne geçiyorsa, tüm işi bırakıp onunla ilgilenmeniz gerekir.

9 ) Büyüyen Gözlerle Bakması

Her hareketi ile bir şeyler anlatmaya çalışan kediniz, herhangi bir şeyden korktuğunu belli etmek için gözlerini açarlar. Bu durumda kedinizin endişelendiğini anlayarak, onu sakinleştirmeye çalışmalısınız.

10 ) Pencere Önünden Ayrılmaması

Büyümeye başladıkça davranışları değişen kediler, avlanma içgüdüsü ile avlarını görmek için pencere önüne geçerler. Özellikle pencere önüne gelen kuşlar ilgi alanındadır.

11 ) Öldürdüğü Şeyleri Getirmesi

Doğal avlayıcı olan kediniz, öldürdüğü bir fareyi ya da diğer hayvanı size hediye olarak getirebilirler. Bu durum bazı kedi sahiplerinin hoşuna gitmese de, sevildiğinizi bilmenin en güzel yoludur.

12 ) Sıcak Yerlerde Oturması

Sıcak alanları çok seven kediler, sevdiği ortama uyum sağladığı zaman orada oturmayı tercih ederler.

13 ) Sürekli Saldırı Pozisyonunda Olması

Kedinizin poposunu kaldırarak sert bakış attığı zaman ısırmak için üzerinize atlayacaktır. Herhangi bir şeye kızdığı zaman bu davranışı sergiler.

14 ) Dar Alanlara Yatması

Geniş ve ferah ortam olmasına rağmen dar yerlerde yatmak isteyen kediler, bu alanlarda kendini daha güvende hissederler.

15 ) Ön Ayaklarını Sallaması

Kediler acıktıkları zaman ön ayaklarını sallarlar. Bu durumda kedinizin karnını doyurmak için acele edin.

Pinterest'de Paylaş