Kedilerin Kendilerini Yalamalarının 11 İlginç Nedeni

Kedilerin Kendilerini Yalamalarının 11 İlginç Nedeni

Kediler belki de doğadaki en temiz hayvanlardan biridir. Uyanık olduğu zamanın yaklaşık yarısını yalanarak geçirebilirler. Pis bir kedi gördüğünüzde ise bu kedi ya çok hastadır ya da susuz kalmıştır. Bu durumun dışında bir kediyi pis görebilmeniz, çok da mümkün değildir. Kedilerin kendilerini yalama sebebinin sadece temizlik olduğunu düşünenler ise bu konuda çok yanılırlar çünkü kedilerin kendilerini yalamaları pek çok nedene bağlıdır.Kedilerin yalanmalarının en önemli sebeplerinden biri, üzerlerindeki yabancı kokuları yok edebilmektir.
Bu içgüdüsel olarak onların kendini koruma şeklidir ve eğer yabancı koku taşıyorlarsa, bu durum diğer kedilerin de onlara tepki vermesine sebep olacaktır.Kediler yalanarak tüylerinde ki kirleri parazitleri ve yabancı nesneleri temizlerler.
Bu sayede hem daha sağlıklı hem de huzurlu olurlar.
Özellikle güneşli ortamlarda kedilerin mutlaka yalanmasının bir sebebi vardır.Bu sayede tüylerini havalandırarak cilt yoluyla D vitamini alırlar.
Kedi tükürüğünde var olan antiseptik maddeler, hem onun mikroplardan korunmasını hem de tüylerindeki akar ve maytların ölmesini sağlar.
Özellikle yaz günlerinde yalanmak kedilerin vücut ısılarını dengelemelerini sağlar.Bu ise çoğu zaman hayati bir önem taşımaktadır.
Kediler yalandığında dolaşım sistemleri de düzenli çalışır, bu sayede tüyleri de kendileri de daha sağlıklı olurlar.
Eğer kedilerin ciltlerinde oluşmuş bir lezyon ya da yara varsa, yalayarak orda ki problemi giderebilirler. Bu onların kendilerini iyileştirme yöntemlerinden biridir.Kediler için yalayarak tüylerini düzleştirmesi çok önemlidir.
Bu yolla izolasyonu sağlayarak kışın soğuktan, yazın da sıcaktan, daha çok korunabilirler.
Kediler bazen de, sadece kendilerini rahatlatmak ve sakinleşmek için yalanabilirler.Özellikle uyku öncesi yapılan yalanma seansları, onların daha güzel bir uyku çekmesini sağlayacaktır.
Kedilerin birbirlerini yaladığını da sık sık görebiliriz.Bu onların hem sosyalleşme hem de sevgisini gösterme yoludur. Hatta kediler sevgilerini gösterebilmek için bazen sahiplerini de yalayabilirler.
Ancak kediniz gereğinden çok fazla yalanıyorsa, bu onun ruhsal problemler yaşadığının bir göstergesi olabilir.
Aşırı yalanmaya eşlik eden, sırt tikleri görüyorsanız, mutlaka kedinizin sağlık durumu için bir veteriner hekimden yardım almalısınız.
 
Pinterest'de Paylaş