Kedilerle İyi İletişim Kurmanın 6 Miyavsal Yolu

Kedilerle İyi İletişim Kurmanın 6 Miyavsal Yolu

Kedinizle nasıl konuşacağınız konusunda kafanız mı karışıyor? Kedinizle iletişim kurmanızı sağlayacak 6 ipucuna birlikte bakalım.

Kedi tutkunlarının lanet kedi tutkunu olmayan arkadaşlarının belli başlı inandıklarının arasında kedilerimizin bizi asla dinlemediğidir. Ve eğer dinlerlerse ne dediğimizi zerre umursamadığıdır.

1.Kedinizi Dinleyin

Kedi Dili ve Edebiyatına Giriş: Kedin Hareketleriyle Sana Ne Anlatmak İstiyor?

İyi bir iletişimci olmak için öncelikle iyi bir dinleyici olmak gerekir. Kedinizin beden dili hakkında bilgi sahibi olun. Farklı uyaranlara verdiği tepkileri gözlemleyin. Pencerenin dışında sincap ya da kuş gördüğünde gövdesi nasıl gözüküyor? Sizinle etkileşime girdiğinde de benzer gövdeye bürünüyor mu? Daha fazla bilgi için “Kedi Dili ve Edebiyatına Giriş: Kedin Hareketleriyle Sana Ne Anlatmak İstiyor?” içeriğimize göz atabilirsiniz.

2.Kedinize Göz Kırpın

Belli bir mesafeden gözlerinizi yavaşça kapatıp ve tekrar açın. Kediler göz kapatıp açmayı “Seni seviyorum” olarak ifade eder.” “Seni” diye düşünürken gözlerinizi yavaşça kapatın, “seviyorum” kelimesini düşünürken yavaşça açın. Bunu kediniz sakin ve rahatken yapın ve kedinizin size aşk dolu göz kırpmaları ile cevap vereceğini göreceksiniz.”

3.Elinizi Kedi Burnu Olarak Sunun

Kediler sıklıkla birbirlerini burunlarına dokunarak selamlar. Yanına çömelip parmağınızı kedi burnu gibi kıvırabilir ve elinizi yavaş yavaş uzatarak bunu arttırabilirsiniz. Bunu yaparak kedinize, kedi dilinde anlamlandırarak sizi selamlama şansı veriyorsunuz. Elinizi üzerinden değil de yavaşça önünden veya yanından uzattığınızdan emin olun.

4.Sesinizi Alçak Tutun

Kedilerin duyuları çok hassastır. Dolayısıyla talim çavuşu gibi ya da çocuklara ve köpeklere özgü aşırı coşkulu selamlaşırsanız kediniz kaçacaktır. Kedim yaygaracı insanlardan nefret ediyor ve ben onu suçlamıyorum. Utangaç bir kediyi cezbetmenin en iyi yolu sakin bir ezgi ve sevecen sözcüklerdir.

5.Talimatları Tutarlı Kullanın

“Hadi bakalım yakışıklı, buraya gelme zamanı” dediğimde uyumadan önce benle vakit geçireceğini bilir. Ben yazı yazarken bazen yere oturur ve kucağıma gelmek için izin ister gibi bana bakar. “Hadi gel” dediğimde veya öpücük sesi çıkardığımda izni aldığını bilir.

6.Kediniz Tüylerini Kabarttığında Oyunda Olduğunu Düşünün

Kediler oynarken, sosyal ve aynı zamanda fiziksel beceriler geliştiriyorlar. Bir yavru kedi diğerine tüylerini kabarttığında diğeri yüksek sesle ciyaklama sesi çıkarıyor ve beladan kurtuluyor. Aynı şeyi kediniz parmağınıza oyuncak muamelesi yaptığında da yapın. Yüksek sesle “Ah!” sesi çıkarın ve onu yere koyun. Sonrasında bir süre onu görmezden gelin. Bunu kedinizin sizi çiğnememesi ve tırmalamaması gerektiğini öğrenene kadar yapın.

Her kedinin kendi diyalektiği vardır. Kedinizin nasıl konuştuğunu öğrenmenin en iyi yolu onu ve dilini gözlemlemektir. Yeteri kadar her küçük jestini ve görünümünü gözlemleye başladığınızda hayal edebileceğinizden daha fazla kedi dilinden anladığınızı göreceksiniz.

Bize Bildirin: Kedinizle nasıl konuşuyorsunuz? Kedinizle konuşurken ipuçlarınız neler? Yeni bir kediyle tanışırken veya kendi kedilerinizle selamlaşırken hangi teknikleri kullanıyorsunuz? Deneyimlerinizi yorumlarda paylaşın.

Kaynak

Pinterest'de Paylaş